Geçmişten Geleceğe Türkçemiz Konferansı Gerçekleştirildi


Tarih: 06-12-2017 15:08 Gundem Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 916 Defa Görüntülendi

Geçmişten Geleceğe Türkçemiz Konferansı Gerçekleştirildi

Geçmişten Geleceğe Türkçemiz Konferansı Gerçekleştirildi

2017 Türk Dili Yılı olması münasebetiyle Üniversitemiz Türkiyat Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Türkçemiz” konulu konferans gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen konferansa Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Şimşek, Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Ahmet Özcan, Daire amirleri, STK temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak ise Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Gültekin katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunması akabinde konferansın açılış konuşmasını Üniversitemiz Türkiyat Enstitüsü Müdürü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akyol yaptı.

“2017 yılı TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde Türk Dili Yılı ilan edilmiştir.” diyerek sözlerine başlayan Akyol “Bu çerçevede başta Türk Dil Kurumu olmak üzere bütün resmi kurumların ve STK’ların Türk Dili ile çalışmalar yapması halkımızı, gençlerimizi bilinçlendirmesi ve farkındalığın oluşması için çalışma yapmaları gerekmektedir.

Bu çerçevede TC Başbakanlığının genelgesi 2017 yılından itibaren bu vazifeyi başta üniversiteler olmak üzere tüm resmi kurumlara ve sivil toplum örgütlerine yüklemiştir. Bizim bu konferansımızda 2017 yılında yapılacak tüm Türk Dili Yılı ile ilgili faaliyetlerin Cumhurbaşkanlığı himayelerinde olduğu için Türk Dil Kurumu tarafından planlanan konferansların bir serisidir, devamıdır.” dedi.

Konferansta bir konuşma yapan Üniversitemiz Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Özcan “Tarihçi olsam da dillerin gelişimi ve edebiyat tarihi ile de ilgileniyorum.” diyerek konuşmasına başladı. “Bu yılın Türk Dili Yılı ilan edilmesi duygularımızı daha da depreştiriyor.” şeklinde konuşmasına devam eden Özcan “Türk dili üzerine okumalarımızı devam ettiriyoruz.  Türkçenin konuşulduğu yerlerin ötesinde duygusal coğrafya olarak tabir edilen Afrika Bosna Avrupa bence duygusal coğrafyadır. Belli gruplar tarafından konuşulmasa bile en azından bir zamanlar burada izleri vardı.  Türkçe Cumhurbaşkanımız himayesinde örgütlü bir şekilde yeniden birçok yerde öğretilmeye başlandığını ama halde özellikle dilcilerimizin nasıl yaygınlaşabileceğine dair çalışmalar yapması kurumların da lojistik destek sağlaması lazım.” dedi.

Konferansın konuşmacısı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Prof. Dr. Mevlüt Gültekin “Geçmişten Geleceğe Türkçemiz” konulu konferansını sundu.

“Dilimiz dünyanın en eski dillerinden bir tanesi.” diyerek sözlerine başlayan Gültekin “Bu konuda araştırmacılar var araştırmalar diyor ki ‘Sümerce yazılan metinlerde 163 adet Türkçe kelime keşfediliyor.’ Türkçe’nin yaşı en az Sümerce metinlerin yaşı kadar eskidir. Türkçe Dünyada yazıya geçirilmiş en eski dildir.

Birçok abide var. Bunlar bizim dilimizin eskiliğini, zenginliğini sadece bizim değil tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin eskiliğini ortaya koyan metinlerdir.” dedi.

Uygurların Türk devletleri içerisinde matbaayı ilk kullanan Türk Kavmi olduğunu sözlerine ekleyen Gültekin “9. Yüzyılda bir Türk grubu matbaayı kullanıyor ve Uygurlardan kalma eserler birer hatıradır. Bu bir acı gerçektir ki bu belgelerin yüzde 80’i Almanya’dadır. Bizde çok küçük bir yüzde 5’lik bir bölümü var. Uygurlarla yapılan çalışmaların yüzde 99’u Almanca.

Karahanlılar Orta Asya’da büyük bir devlet kuruyorlar. Divanü Lugati`t-Türk başlı başına bizim için bir hazinedir. Bu kitap Türkçeyi Araplara öğretmen için yazıldı.

13. Yüzyıl’dan itibaren Anadolu’da Türkçe yazı dili oldu. 2 Yüzyıl Türkçe Anadolu’da yazı dili olarak kullanılamadı. 14. Yüzyıla gelindiğinde Anadolu’da Türkçe yavaş yavaş kullanılmaya başlandı.

14-15. Yüzyıla gelindiğinde artık Türkçe kendine güvenen bir takım yazarlar şairler yetiştirdi. Daha önceki Türkçe yazanlarda korku vardı acaba yazsam diğer okumuş ulema kesim ne der, bizi ayıplarlar mı korkusu hakimdi.

15-16. Yüzyılda artık Türkçe bayrağı eline aldı ve o dönemdeki dillerle yarışır hale geldi. 19. Yüzyıla Tanzimat dönemine geldiğimizde 1850’lilerde Türkçe gazeteler çıkmaya başladı. O yıllarda dilimiz sadeleşme yoluna gitti. O dönemden sonra dilimize bir çok Fransızca kelime girmeye başladı.

1930’lu yıllara geldiğimizde yani Cumhuriyet ilan edildikten sonra dil konusu hassasiyetli üzerinde durulan bir konu oldu. O dönemlerde başlayan dil kavgası 1970’li yıllara kadar devam etti. 1983’te çıkan bir kanun ile Türk Dil Kurumunun yapısı tamamen değişti.” ifadelerine yer verdi. 

Türkçe’nin şuandaki konumuna da değinen Gültekin “Türk dilinin şuandaki durumu ne diye sorarsanız dilimiz yüzlerce televizyon kanalında, yüzlerce basın yayın organıyla bir medeniyet dili olma yolunda. Gerçekten çok iyi gelişmeler var. Türkçe gerçekten bir medeniyet dili. Dilimiz dünya illeri arasında çok iyi bir konumda.

Türkçe sözlüğü Almanların ve İngilizlerin sözlüğüyle yarışır durumda. Türk dünyası dediğimiz Türk devletlerinde Türkçeyi yaşatmak adına çok büyük bir mücadele ediyorlar.” şeklinde konuştu.  

Konferansın akabinde konuşmacı Prof. Dr. Mevlüt Gültekin’e Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner tarafından Tuz Lamba hediye edildi.
Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com