İktisat Biliminin Size Söylemedikleri Konferansı Yapıldı


Tarih: 01-12-2017 14:23 universite Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 1362 Defa Görüntülendi

İktisat Biliminin Size Söylemedikleri Konferansı Yapıldı

İktisat Biliminin Size Söylemedikleri Konferansı Yapıldı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mavi Salonda Üniversitemiz Ekonomi Topluluğu tarafından gerçekleştirilen konferansa akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Doç. Dr. Harun Yakışık’ın konuşmacı olduğu konferansta öncelikli olarak iktisat nedir ve iktisat her şeyi açıklar mı sorularına cevap arandı. İktisat demenin her şey demek olmayacağını söyleyen Yakışık, iktisadın güçler tarafından kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Algıların satın almadaki faktörüne değinen Doç. Dr. Harun Yakışık: “ Günümüzde faydalı olan şeyleri aldığımızı düşünüyoruz ancak algılarımızı alıyoruz. En temel algı operasyonu ilk sırada film sektörü sonrasında dizi sektörü, sportif faaliyetler, müzik ve moda ile yapılıyor. Hiçbir film özellikle Amerikan filmleri amaçsız değildir, konusuz değildir, uzun dönemli projesiz değildir.” şeklinde konuştu. Televizyonun Türkiye’de yaygınlaştığı 1980lerden itibaren tek televizyonun yerini mutfakta bir televizyonun daha alması ve çocuklar için de başka televizyonların diğer odalara eklenmesi ile devam ettiğini belirten Yakışık algı operasyonları ile bunların yapıldığını belirtti.

Ortaçağdan bu yana iktisadi hareketler ve serbest piyasa ekonomisinin izlediği seyrin de altını çizen Doç. Dr. Harun Yakışık kapitalist sistemin her şeyi başardığını ama gelir dağılımını başaramadığı söyledi. Bölüşüm sorununun çözülemediğini ifade eden Yakışık, güçlü, kararlı ve toplumsal faydayı düşünen iktidarların bu yüzden önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Soru cevap bölümü ile devam eden konferans toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com