İstiklal Yolu Görsel Yarışması Yapıldı


Tarih: 01-12-2017 13:41 universite Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 1784 Defa Görüntülendi


İstiklal Yolu Görsel Yarışması Yapıldı


İstiklal Yolu Görsel Sanatlar Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Gerçekleştirildi


Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin desteği ile İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından hazırlanan, GENÇDES 2017-1 kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen “İstiklal Yolu Görsel Sanatlar Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı” 29 Kasım 2017 günü gerçekleştirildi.

Ödül törenine katılan ve açılış konuşmasını yapan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuşmasında, İstiklal Yolunun tarihte Türk Milleti için önemine vurgu yaparak “Günümüzde Milli Mücadeleyi anma etkinliklerinde, sadece cepheden bahsedilmekte ve cephe gerisine çok az değinilmektedir. İstiklal Yolu ise hak ettiği ilgiyi ve vefayı görmediği gibi giderek tarihin karanlıklarına itilmekte ve unutulmaktadır. Hem tarihi gerçekleriyle hem de fiziki olarak kaybolmaya yüz tutmuştu.” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren, ihmal edilen İstiklal Yoluna sahip çıktığını ve vefa gösterdiğini ifade eden Rektör Ayrancı, 2009 yılında ilk defa düzenlenen İstiklal Yolu yürüyüşünün üniversite tarafından 3 yıl boyunca tek başına devam ettirildiğini ve sonrasında Çankırı Valiliği ile birlikte yürütüldüğünü söyledi.

“Bugün, İstiklal Yoluna olan bitmeyen aşkımız ve şevkimiz ile bizim personelimiz, bizim gayretlerimiz, bizim binalarımızla kurulan İstiklal Yolu Derneği ve tamamen bizim öğrenci ve personelimizle devam ettirilen İstiklal Yolu Yürüyüşüne desteğimiz devam etmektedir.” şeklinde konuşan Ayrancı ”Yine bugün ödül töreni için bir araya geldiğimiz İstiklal Yolu Görsel Sanatlar Yarışması, bizim hocalarımızın katkılarıyla 4 aylık yoğun bir çalışma sonucu sonrası nihayete erdirilmiştir. Ödül alan genç sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Üniversitemiz böylesine önemli bir çalışmayı bir STK ile yürütmekten son derece mutludur.” dedi.

Vali Yardımcıları Murat Ertekin, Musa Göktaş, Belediye Başkan Vekili Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Albay Murat Bozkurt, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması akabinde İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı Öğretim Görevlisi İsmail Çam’ın yarışma sürecini anlatan konuşması ile başladı.

Daha sonra, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını ÇAKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran’ın yaptığı Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Belgeseli’nin fragmanı izlendi.

Sonrasında gerçekleşen ödül töreninde, Rektör Ayrancı ve protokol üyeleri tarafından dereceye giren eser sahiplerine sertifikaları ve ödülleri verildi.

Yarışmaya katılan eserleri değerlendiren Jüri üyelerine sertifikalarının ve ödüllerinin verilmesi sonrası 100. Yıl Kültür Merkezi’nde, yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer 77 eserden oluşan sergi, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve protokol üyeleri tarafından açılarak gezildi.

14-29 arası genç sanatçıların 190 eserle başvurduğu ve 36 eserin derecelendirmeye girdiği 5 farklı dalda ( Resim, Seramik, Heykel, Afiş, Fotoğraf) 1.lere 5.000 TL, 2.lere 3.000 TL ve 3.lere2.000 TL ödül verildi.

Ödül Alanlar:

Resim

1. Oğuzhan Çelik

2. Kimray Baş

3. Busenur Öztaş

 

Seramik

1.Özge Tan

2. Simay Işık

3. Enes Ersoy

 

Heykel

1. Ubeydullah Bayrak

2. Fatih Bayram

3. Orhan Özdemir

 

Afiş

1. Seda Sarıtaş

2. Semra Bingöl

3. Yunus Emre Kuru


Fotoğraf

1.Orhan Özgür

2. Umutcan Çelikiş

3. Ali Aksoy
Etiketler:

İstiklal Yolu Görsel Yarışması Yapıldı  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com