Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı


Tarih: 30-11-2017 20:58 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1086 Defa Görüntülendi

Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı

İlimizin Kaya Tuzu için coğrafi işaret tescil işlemleri başvurusu yapıldı.


TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin organize ettiği Coğrafi İşaretli Ürünler Çalıştayı sonrasında Çankırı Kaya Tuzu ve Çankırı’da coğrafi işaret tescil işlemlerinde gelinen noktaya yönelik açıklamalarda bulundu.  

Kırsal Kalkınma Aracı olarak Coğrafi İşaretler;
Belli bir bölge ile özdeşlemiş yerel ürünler olarak tanımlanabilecek, coğrafi işaretli ürünler özellikle son yıllarda kırsal kalkınma politikalarında oldukça önemli bir enstrüman haline geldi. Bugün Avrupa Birliği içerisinde coğrafi işaretli ürünlere dayalı ticaret kapasitesi 55 Milyar Euro civarındadır. Sadece Fransa’nın Rokfor peyniri için söz konusu Pazar kapasitesi 1,6 Milyar, İtalyan Parmesan Peyniri için ise Pazar büyüklüğü 1,5 Milyar Euro olarak değerlendirilmektedir.
Ülkemizde 2500 ürünün coğrafi işaret alabilecek potansiyel sahip olmasına rağmen sadece 229 ürün bu sertifikayı almış durumdadır. 416 ürünün ise başvuru işlemleri tamamlanmış, Türkiye’de coğrafi işaret tescil başvuru işlemlerinde sorumlu kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu tarafında inceleme süreci devam etmektedir. İnceleme işlemleri süren listede İlimizden Çankırı Tuzu (Çankırı Kaya Tuzu), Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Yumurta Tatlısı, Çankırı Sarımsaklı Et bulunmaktadır.
Çankırı’nın coğrafi işaretleri için işbirliği;
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) finansmanı ile düzenlenen , “Coğrafi İşaretler Eğitimleri İle Çankırı'nın Yerel Ürünlerinden Türkiye'nin Yeni Markalarının Oluşturulması” adlı eğitim programı Çankırı’nın yerel ürünlerine yönelik coğrafi işaret tescil işlemleri için gerekli alt yapının oluşmasına önemli katkı sağladı.
Eğitimlerde başta TKDK Uzmanlarının özverili çalışmalarının yanında Çankırı Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyeleri, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği gibi birçok kamu kurum ve kuruluşunun gayretleri ile coğrafi işaret tescil işlemleri için çalışmalar yürütüldü. Çankırı’nın şüphesiz en önemli yerel ürünü olan Çankırı Kaya tuzunun coğrafi işaret tescil işlemi yine bu çalışma gurubu içerisinde hazırlandı Eylül ayında tamamlanarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusu yapıldı.
Çankırı Kaya Tuzu için yapılan çalışma örnek teşkil edecek.
Konuyla ilgili konuşan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, tescil işlemlerine yönelik sürecin ortak iş yapma kültürüne katkı yapan bir yapı arz ettiğini, bu anlamda Çankırı Kaya Tuzu için yapılan çalışmanın örnek bir çalışma olduğunun altını çizerek, “Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan bir ürünün coğrafi işaret tescili alabilmesi için, söz konusu ürünün o yöreye ait olduğunu gösteren kanıtlayıcı dokümanlar, bilimsel analizler gibi bazı evraklar istenmektedir. Dolayısıyla başvurunun yapıldığı yörede birçok kurumun ortak hareket etmesi ve sorumluluk alması gerekmektedir.  Tuz, Çankırı için bir değerdir. Bu sebeple coğrafi işaret tescil işlemleri için Kaya Tuzuna öncelik verdik. İl Koordinatörlüğü olarak sekretarya görevini üstlendiğimiz çalışmada, Üniversitemizden Gıda Mühendisliği bölümü hocalarımız konu ile ilgili bilimsel tezleri ve makaleleri derledi. İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tuz için yapılan ürün analizleri araştırdı. Benzer şekilde birçok kamu kurum ve kuruluşumuz Çankırı Kaya Tuzunun coğrafi işaret tescili alması için yoğun çaba sarf etti. Belediyemiz ise hem eğitimler boyunca hem de başvuru işlemleri süresince her adımda önemli katkılar sağladı ve sonuç olarak Çankırı Kaya Tuzu için başvuru dosyası bu ortak çaba ile oluşturuldu. Çankırı Belediyesi tarafından yapılan başvurunun inceleme işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.
Küpecik Peyniri için başvuru Aralık Ayının ilk haftasında yapılacak.
Küpecik Peynir için ise coğrafi işaret tescil sürecinde son aşamaya gelindiğini belirten Akbıyık, “Küpecik Peyniri başvuru dosyasına son hali verildi. Aralık ayının ilk haftası itibariyle tescil için başvurunun Çankırılılar adına Çankırı Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması planlanmaktadır. Eldivan Ekmeği ile ilgili yaptığımız çalışma ise birkaç işlemin ardından tamamlanacak ve başvuru aşamasına getirilecektir.” dedi.
Katma değerli ürünler için hibe oranı % 65
“Kamu kurum ve kuruluşları olarak Çankırı’nın yerel ürünlerinin tescillenmesi, tanıtılması, pazarlanması ve katma değerinin arttırılması yönünde önemli adımlar atıldı. Ancak bu sürecin tamamlanabilmesi ve olumlu sonuçlanması adına girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın da yerel ürünlerin üretimi, işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik tesislerin kurulması için daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz.” şeklinde konuşmasını sürdüren TKDK İl Koordinatörü Akbıyık, kurum olarak söz konusu işletmelerin kurulumuna ve modernizasyonuna yönelik % 65 oranında hibe verdiklerini aktararak, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde Çankırı’da tescile konu olabilecek 50 civarında ürün tespit ettik. Söz konusu ürünlerin üretimi ya da işlemesine yönelik tesis kurmak, mevcut tesisini modernize etmek isteyen tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı, IPARD programı kapsamında sağladığımız hibelerden yararlanmaya davet ediyoruz.” dedi.
Yerel Basının desteği için minnettarız.
Konuşmasının son bölümünde, coğrafi işaretler konusunda yürüttükleri çalışmalar boyunca kendilerine sürekli destek olduklarını belirten yerel basın mensuplarına özel bir parantez açan Emre Akbıyık, “Tüm süreç boyunca kurumumuzu ve yerel ürünlerimizi sahiplenerek, hem Coğrafi işaretli ürünler konusunu ilimizin gündemine taşımamızda, hem de tescil dosyalarının tamamlanabilmesi için gerek duyulan ve ürünün bölgeye özgü bir ürün olduğunu kanıtlamak üzere kullanılacak dokümanlara erişimiz konusunda da arşivlerinden faydalanmamıza olanak sağlayan tüm basın temsilcilerimize bir Çankırılı olarak minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER18 ANA SAYFAYA GİT

Çankırı  Kurumlar  Kategori Haberleri


Osman Çakır Çankırı Tarım İl Müdürü - cankiri-tarim-mudurulugu-tarimsal-sulama-destegi Tarımsal Sulama Yatırımlarına Yüzde 50 Destek
Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarımsal Sulama Yatırımlarına Yüzde 50 Destek programı hakkında bilgi verdi

 - Çankırı-Valisi-Hamdi-Bilge-Aktaş-vali-hamdi-bilge-aktaş-kimdir-vali-eşi-seval-aktaş-cankiri-valilik-haberleri Çankırı Kadınlar İçin Yürüdü
Çankırı’da Kadına Yönelik Şiddete Dur De. Temalı farkındalık yürüyüşü yapıldı

 - Çankırı Standına Valiler Akın Etti
Çankırı Standına Valiler Akın Etti

 - İŞKUR, Kendi İşinizi Kurmamıza Yardımcı Olalım
İŞKUR Çankırı İl Müdürülüğü, Kendi İşinizi Kurmamıza Yardımcı Olalım

 - Engelliler hünerlerini sergiledi
Çankırı'da Engelliler hünerlerini sergiledi

 - 1000 Öğrenci Bu İlleri Gezdi
GENÇLERLE EL ELE TÜM TÜRKİYE Projesi Kapsamında, 1000 Öğrenci Bu İlleri Gezdi

 - Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı
İlimizin Kaya Tuzu için coğrafi işaret tescil işlemleri başvurusu yapıldı.

 - SGK ve İŞKUR ortak çalışma gerçekleştirdi
İş kazalarını sıfıra indirme hedefi kapsamında Ankara’dan gelen iş sağlığı ve güvenliği heyeti ile SGK ve İŞKUR ortak çalışma gerçekleştirdi.

 - Çankırı AB ve Dış İlişkiler Bürosunca Eğitim Verildi
Çankırı Gönüllülere AB ve Dış İlişkiler Bürosunca Eğitim Verildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Etiketler:  
 
ANA SAYFA

Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com

 

 


  Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz.
  EDİTÖR GİRİŞİ   ANASAYFA