Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı


Tarih: 30-11-2017 20:58 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1484 Defa Görüntülendi


Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı

İlimizin Kaya Tuzu için coğrafi işaret tescil işlemleri başvurusu yapıldı.


TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin organize ettiği Coğrafi İşaretli Ürünler Çalıştayı sonrasında Çankırı Kaya Tuzu ve Çankırı’da coğrafi işaret tescil işlemlerinde gelinen noktaya yönelik açıklamalarda bulundu.  

Kırsal Kalkınma Aracı olarak Coğrafi İşaretler;
Belli bir bölge ile özdeşlemiş yerel ürünler olarak tanımlanabilecek, coğrafi işaretli ürünler özellikle son yıllarda kırsal kalkınma politikalarında oldukça önemli bir enstrüman haline geldi. Bugün Avrupa Birliği içerisinde coğrafi işaretli ürünlere dayalı ticaret kapasitesi 55 Milyar Euro civarındadır. Sadece Fransa’nın Rokfor peyniri için söz konusu Pazar kapasitesi 1,6 Milyar, İtalyan Parmesan Peyniri için ise Pazar büyüklüğü 1,5 Milyar Euro olarak değerlendirilmektedir.
Ülkemizde 2500 ürünün coğrafi işaret alabilecek potansiyel sahip olmasına rağmen sadece 229 ürün bu sertifikayı almış durumdadır. 416 ürünün ise başvuru işlemleri tamamlanmış, Türkiye’de coğrafi işaret tescil başvuru işlemlerinde sorumlu kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu tarafında inceleme süreci devam etmektedir. İnceleme işlemleri süren listede İlimizden Çankırı Tuzu (Çankırı Kaya Tuzu), Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Yumurta Tatlısı, Çankırı Sarımsaklı Et bulunmaktadır.
Çankırı’nın coğrafi işaretleri için işbirliği;
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) finansmanı ile düzenlenen , “Coğrafi İşaretler Eğitimleri İle Çankırı'nın Yerel Ürünlerinden Türkiye'nin Yeni Markalarının Oluşturulması” adlı eğitim programı Çankırı’nın yerel ürünlerine yönelik coğrafi işaret tescil işlemleri için gerekli alt yapının oluşmasına önemli katkı sağladı.
Eğitimlerde başta TKDK Uzmanlarının özverili çalışmalarının yanında Çankırı Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyeleri, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği gibi birçok kamu kurum ve kuruluşunun gayretleri ile coğrafi işaret tescil işlemleri için çalışmalar yürütüldü. Çankırı’nın şüphesiz en önemli yerel ürünü olan Çankırı Kaya tuzunun coğrafi işaret tescil işlemi yine bu çalışma gurubu içerisinde hazırlandı Eylül ayında tamamlanarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusu yapıldı.
Çankırı Kaya Tuzu için yapılan çalışma örnek teşkil edecek.
Konuyla ilgili konuşan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, tescil işlemlerine yönelik sürecin ortak iş yapma kültürüne katkı yapan bir yapı arz ettiğini, bu anlamda Çankırı Kaya Tuzu için yapılan çalışmanın örnek bir çalışma olduğunun altını çizerek, “Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan bir ürünün coğrafi işaret tescili alabilmesi için, söz konusu ürünün o yöreye ait olduğunu gösteren kanıtlayıcı dokümanlar, bilimsel analizler gibi bazı evraklar istenmektedir. Dolayısıyla başvurunun yapıldığı yörede birçok kurumun ortak hareket etmesi ve sorumluluk alması gerekmektedir.  Tuz, Çankırı için bir değerdir. Bu sebeple coğrafi işaret tescil işlemleri için Kaya Tuzuna öncelik verdik. İl Koordinatörlüğü olarak sekretarya görevini üstlendiğimiz çalışmada, Üniversitemizden Gıda Mühendisliği bölümü hocalarımız konu ile ilgili bilimsel tezleri ve makaleleri derledi. İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tuz için yapılan ürün analizleri araştırdı. Benzer şekilde birçok kamu kurum ve kuruluşumuz Çankırı Kaya Tuzunun coğrafi işaret tescili alması için yoğun çaba sarf etti. Belediyemiz ise hem eğitimler boyunca hem de başvuru işlemleri süresince her adımda önemli katkılar sağladı ve sonuç olarak Çankırı Kaya Tuzu için başvuru dosyası bu ortak çaba ile oluşturuldu. Çankırı Belediyesi tarafından yapılan başvurunun inceleme işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.
Küpecik Peyniri için başvuru Aralık Ayının ilk haftasında yapılacak.
Küpecik Peynir için ise coğrafi işaret tescil sürecinde son aşamaya gelindiğini belirten Akbıyık, “Küpecik Peyniri başvuru dosyasına son hali verildi. Aralık ayının ilk haftası itibariyle tescil için başvurunun Çankırılılar adına Çankırı Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması planlanmaktadır. Eldivan Ekmeği ile ilgili yaptığımız çalışma ise birkaç işlemin ardından tamamlanacak ve başvuru aşamasına getirilecektir.” dedi.
Katma değerli ürünler için hibe oranı % 65
“Kamu kurum ve kuruluşları olarak Çankırı’nın yerel ürünlerinin tescillenmesi, tanıtılması, pazarlanması ve katma değerinin arttırılması yönünde önemli adımlar atıldı. Ancak bu sürecin tamamlanabilmesi ve olumlu sonuçlanması adına girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın da yerel ürünlerin üretimi, işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik tesislerin kurulması için daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz.” şeklinde konuşmasını sürdüren TKDK İl Koordinatörü Akbıyık, kurum olarak söz konusu işletmelerin kurulumuna ve modernizasyonuna yönelik % 65 oranında hibe verdiklerini aktararak, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde Çankırı’da tescile konu olabilecek 50 civarında ürün tespit ettik. Söz konusu ürünlerin üretimi ya da işlemesine yönelik tesis kurmak, mevcut tesisini modernize etmek isteyen tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı, IPARD programı kapsamında sağladığımız hibelerden yararlanmaya davet ediyoruz.” dedi.
Yerel Basının desteği için minnettarız.
Konuşmasının son bölümünde, coğrafi işaretler konusunda yürüttükleri çalışmalar boyunca kendilerine sürekli destek olduklarını belirten yerel basın mensuplarına özel bir parantez açan Emre Akbıyık, “Tüm süreç boyunca kurumumuzu ve yerel ürünlerimizi sahiplenerek, hem Coğrafi işaretli ürünler konusunu ilimizin gündemine taşımamızda, hem de tescil dosyalarının tamamlanabilmesi için gerek duyulan ve ürünün bölgeye özgü bir ürün olduğunu kanıtlamak üzere kullanılacak dokümanlara erişimiz konusunda da arşivlerinden faydalanmamıza olanak sağlayan tüm basın temsilcilerimize bir Çankırılı olarak minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.


Etiketler:

Tuzumuza Tescil Başvurusu Yapıldı

Ana Sayfa


Ayhan Çevik’de, Temel Afet Bilinci Eğitimi - - Ayhan Çevik’de, Temel Afet Bilinci Eğitimi
Çankırı Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Okulunda Temel Afet Bilinci Eğitimi Verildi

Kadastro İl Müdürlüğü 2018 Değerlendirmesi - - Kadastro İl Müdürlüğü 2018 Değerlendirmesi
Kadastro İl Müdürlüğünce 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Sağlık Müdürü Tıp Bayramı Kutlama Mesajı - - Sağlık Müdürü Tıp Bayramı Kutlama Mesajı
Çankırı İl Sağlık Müdürü Keskin'in 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı

Özel İdare Destekli 8 Bin Fidan Dağıtıldı - - Özel İdare Destekli 8 Bin Fidan Dağıtıldı
Çankırı’da İl Özel İdare Destekli 8 Bin Fidan Dağıtıldı

Çankırı Ketem Yeni Yerine Taşındı - hüseyin Keskin - İlSağlık Müdürü - Çankırı hüseyin Keskin - İlSağlık Müdürü Çankırı Ketem Yeni Yerine Taşındı
KETEM Yeni Hizmet Binasında Vatandaşlara Daha Kaliteli Hizmet Verecek

Biz Yatacağız. Kastamonu ve Sinop ile Övüneceğiz - - Biz Yatacağız. Kastamonu ve Sinop ile Övüneceğiz
O kadar Tembel Olma. Komşuda Pişer Bizede Düşer Diye Bekleme

8 Mart Kadınlar Programı DÜzenlendi - - 8 Mart Kadınlar Programı DÜzenlendi
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü 8. Mart Dünya kadınlar programı düzenledi

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Başvurusu - - Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Başvurusu
3. Başvuru Çağrı İlanı Kapsamında 302 Tedbiri İçin Son Başvuru Kabul Tarihi Uzatılmıştır

Kimyasal Dökülen Bir Öğrenciyi Kurtardılar - - Kimyasal Dökülen Bir Öğrenciyi Kurtardılar
Üzerine Kimyasal Dökülen Bir Öğrenciye Müdahale Ederek Okul Dışına Çıkarttılar

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


ilceler
  ÇANKIRI
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans Haber 18 Sitesi © 2018