Yunus Emre Enstitüsü Hartum Merkezi Açıldı


Tarih: 27-11-2017 15:27 Gundem Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 1729 Defa Görüntülendi

Yunus Emre Enstitüsü Hartum Merkezi Açıldı

Yunus Emre Enstitüsü Hartum Merkezi Açıldı

Kuruluş çalışmaları 2015 yılında başlayan ve Kasım 2016 tarihi itibariyle faaliyete geçen Türk Kültürel Diplomasisinin taşıyıcı kurumlarından biri olan Yunus Emre Enstitüsü’nün Hartum Merkezi, T.C Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, TİKA Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci, Maarif Vakfı Sudan Direktörü Ömer Alçep ve Türk Sudan Dostluk Derneği Başkanı Dr. Fatih Ali Hasaneyn’in teşrifleri ile resmî açılışını yaptı.

Merkezin açılışında konuşan bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin Afrika açılım politikasına vurgu yaptı. Afrika’da elçiliğimiz olmayan bir yerin neredeyse kalmadığını belirten Kurtulmuş, Sudan ve Türkiye’nin aynı kültürel köklerden, aynı inançtan geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:  “Sudan halkının bizi sevdiğini biliyoruz. Biz de Sudan halkını seviyoruz. Bu sevgiyi daha da kuvvetlendirerek geleceğe taşıyacağız.’’ Hartum Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenmek için sırada bekleyen üç bin öğrenci bulunduğunu da dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Bu merkezimizi daha geniş binalarda açmak, yeni öğretmenler getirtmek ve Sudanlı kardeşlerimizi de burada öğretmen olarak yetiştirmek nasip olur inşallah.” diye konuştu.

Sudan Devlet Bakanı Haseberrusul Bedr ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş vasıtasıyla İslamiyet’in bayrağını her zaman kaldıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileterek, tartışılmaz tarihi bağlarla birbirine bağlı iki ülke Sudan ve Türkiye’nin dostluğunun bekasını diledi ve en kısa zamanda Türkiye’de Sudan Kültür Merkezinin açılmasına vesile olacaklarını müjdeledi.

Bakan Gaafar Ahmed: Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Olan İşbirliğimiz Örnek Teşkil Ediyor

Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Sudan’daki temasları kapsamında Sudan Çalışma ve İnsan Kaynakları Bakanı Dr. Gaafar Ahmed Abdalla Omer,  Sudan Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Sayın Dr. Sumaya Abu Kashawa ve eyalet bakanı ...... ile bir araya geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi heyeti ile birlikteyetkililerin taleplerini dinleyen Rektör Ayrancı,, yapılan işbirliğinden beklentiler üzerine istişarelerde bulundu. Taraflar pek çok farklı alanda işbirliği gerçekleştirmek üzere anlaştı.

Toplantı sırasında Karatekin Üniversitesi ile süregelen ortak çalışmalardan ve destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sudanlı Bakan Gaafar Ahmed, gelecek dönemde bakanlık personeline hizmet içi eğitim verilmesi, kalifiye iş gücü yetiştirilmesi ve tarım ve hayvancılık alanında  işbirliğinin derinleştirilmesi konularında işbirliği önerilerini dile getirdi. Karatekin Üniversitesinin bölgedeki varlığının diğer üniversitelere de örnek teşkil ettiğini belirten Bakan Omer, rektör Ayrancıya teşekkürlerini sundu.

- Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi:

Sudan Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi’nin misafiri olan ÇAKÜ personeli Erasmus KA107 Projesi kapsamında, ders ve eğitim programları yaptı. Bazı idari personel eğitim aldı. Bu faaliyetlerin ardından Rektör Ayrancı’nın nezaretinde bir sertifika töreni düzenlendi.  Her iki kurumun rektörleri eşliğinde gerçekleştirilen programda Prof. Dr. Hasan Ayrancı, 2013 yılından bu yana akademisyen değişimlerinin gerçekleştirildiğini ve her iki üniversitenin oldukça faal bir işbirliğine sahip olduğunu ifade etti. Rektör Ayrancı, Sudanlı akademisyenleri, öğrencileri ve eğitim almak isteyen meslek personelini Çankırı’da görmekten her zaman mutlu olduklarını ve bugün ise Sudan’da onlarla birlikte olmaktan ayrıca memnun olduklarını söyledi. Beş ay önce Ankara’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanımız himayesinde Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tertiplenen İslam Ülkeleri Rektörler Toplantısı’nda, Müslüman ülkeler yüksek öğretim ağının oluşturulması, üniversitelerin birlikte çalışarak kapasitelerini geliştirmeleri ve büyümeleri kararının alındığının altını çizen Ayrancı, hem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç’ın bu çalışmaları desteklediğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Siham M. Ahmed Bakhit ise konuşmasında, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile işbirliğinin başarılı sonuçlar doğurduğunu belirterek Rektör Ayrancı’yı ve ÇAKÜ personelini Sudan’da misafir etmekten son derece memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Program, Erasmus değişiminden yararlanan personelin bu süreçte edindiği duygu ve düşünceleri paylaşması ve devamında gerçekleştirilen sertifika töreni ile sona erdi.

- Sudan-Türk Eğiticilerin Eğitim Merkezi:

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından TİKA ile işbirliği içinde kurulan Eğitim Merkezini ziyaret eden Prof. Dr. Hasan Ayrancı, merkezin mevcut durumu, ihtiyaçları ve sürdürülebilirliği yönünden değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Sudanlı görevlilerden bilgi aldı. Sudanlı teknik eğitim merkezi çalışanlarının Çankırı Karatekin Üniversitesine şükranları kayda değerdi. Özellikle, çalışan Sudanlılara nerelisiniz dendiğinde Çankırılıyız, Çankırı’nın neresindensiniz şeklinde sorulduğunda ise Eldivan, Yapraklı gibi ilçeleri zikretmeleri çok manidar bulundu. Burada Karatekin Üniversitesinin sadece teknik eğitim vermediği ayrıca gönüllü bir kültür elçisi olarak faaliyet gösterdiği açıkça anlaşılır hale geldi.

Sudanlı teknik personelin TİKA yöneticilerinden bir isteği de bu merkezin yeniden Çankırı Karatekin Üniversitesi himayesinde faaliyet göstermeye başlaması idi. Zira, hain darbe girişiminden bu yana Eğitim Merkezi vizyoner bir üniversite yönetimi bulunmadığından gittikçe köhneleşmiş ve eski günlerini arar duruma gelmişti.

- TIKA Hartum Ofisi:

TIKA Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci ile Prof. Dr. Hasan Ayrancı, gerek Sudan-Türk Eğiticilerin Eğitim Merkezi, gerekse Sudan ziyareti süresince gerçekleşen talepler ve ihtiyaçlara ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Güngenci, Rektör Ayarancı’ya TIKA tarafından Sudan’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek bölgenin genel özelliklerini anlattı. Ayrıca, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin Sudan’daki faaliyetlerinin önemini vurgulayan Güngenci, bu faaliyetlerin sürekliliğine duyulan ihtiyacı da dile getirdi.

Çankırı Karatekin Üniversitesinin Sudan için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade eden Gürgenci, üniversite olarak gayretlerin devamını beklediklerini ifade etti. Tüm Sudan panoraması ve göz yaşartıcı Sudan anılarıyla devam eden müzakere, taraflarda daha büyük bir azim ve gayretle bu gönül coğrafyasında çalışmaların devam etmesi gerektiği ortak kanaatiyle sona erdirildi.


 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com