Şiddete Karşı Mücadele Açıklaması Düğün Konvoyu Gibi Oldu


Tarih: 25-11-2017 13:30 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2973 Defa Görüntülendi

Şiddete Karşı Mücadele Açıklaması Düğün Konvoyu Gibi Oldu

Çankırı’da Yapılan KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE Basın Açıklaması Düğün Konvoyu gibi Oldu.
Aile ve Sosyal Politikalar Çankırı İl Müdürlüğü tarafından organize edilen programa Çankırı Merkez ve ilçelerden yoğun ilgi gördü.
Çankırı Merkez ve ilçelerden programa katılanlar, program alanına araçları ile geldiler. Katılımcıların araçlarını gelin arabası gibi süslemeleri görenlere düğün var dedirtti.  
Vatandaşlarda programa yoğun ilgi gösterdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü Etkinlikleri Kapsamında Basın Açıklaması Yapıldı
Basın Açıklamasını yapan İl Müdür Yardımcısı Bedriye KARAKOÇ, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde:
Türk toplumunda kadının saygın bir yeri vardır. Orta Asya'da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti.
Kurtuluş Savaşı yıllarında, erkeği cepheye giden Türk Kadını, çocuğunu yetiştirmiş ve evinin geçimini sağlamıştır. Hatta silâh ve cephane taşıyarak savaşa katılmıştır. Bu davranışı ile Türk Kadını, Türk toplumundaki önemli yerini bir defa daha ispat etmiştir.
Atatürk, kadınlarımızın medenî, siyasal ve sosyal haklarına kavuşması gerektiğine inanıyordu. Türk kadınının bu durumunu Atatürk’ün şu sözü en güzel şekilde ifade eder: "... Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar gayret gösterdim diyemez".
Tarihimiz kadına bu kadar önem vermişken günümüzde kadına yönelik şiddetin bu kadar yaygın olması asla kabul edilemez bir durumdur. Bizim medeniyetimiz ve inanç değerlerimizde şiddetin yeri yok ve kadına yönelik şiddet asla mazur gösterilemez. Şiddet, ne biçimde olursa olsun kadınların hayatına korku ve güvensizliği sokmakta, temel hak ve özgürlüklerini kullanmalarını engellemektedir. Özellikle aile içi şiddet, yaygınlığı tam olarak bilinemeyen, aile mahremiyetinin bir unsuru olarak görülerek gizlenen, bu sebeple de mücadele edilmesi ve önlenmesi güç bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2014 yılı kadına yönelik şiddet araştırmasındaki verilere bakacak olursak ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %36’dır; duygusal şiddet yaşayan kadınların oranı %44’tür; cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı %12’dir; fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma oranı ise %  38’dir.  
İstatistiklerden de anlaşıldığı gibi kadına yönelik şiddet yüksek oranda seyretmektedir. Bu oranın azaltılması ve tamamen son bulması adına son 15 yılda yapılan anayasal ve yasal düzenlemelerle önemli kazanımlar elde edilmiş olup, İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen Avrupa Sözleşmesine uyumlu hazırlanan 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" 2012 yılında hayata geçirilmiştir.
Elbette yasal mevzuat altyapısının hazırlanması önemli ama tek başına yeterli değildir. Kadına yönelik şiddetle mücadele için, ilgili kamu kurumlarının yanında, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere ilgili tüm paydaşların da bir araya gelmeleri ve sorumluluk üstlenmeleri gerekmektedir.
Kadınların hak, fırsat ve imkanlara tam erişimlerinin sağlanması; ekonomik, sosyal, siyasal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi kapsamında 2018-2023 yılları itibarıyla uygulanacak olan 'Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı', Yine aynı dönemi kapsayacak 'Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı' hazırlıkları da devam etmektedir.
Üç temel eksende eylem planlarının hayata geçirilmesiyle, kadının güçlenmesi, kadına yönelik şiddetle mücadele ile erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadelede önemli gelişmeler sağlanmaya başlanmış olup bu kapsamda Çankırı ilimizde yürütülen çalışmalar şu şekildedir:
26.01.2017 tarihinde Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon teknik ekip toplantısı gerçekleştirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 27.03.2017 Pazartesi günü Çankırı ili mahalle ve merkeze bağlı köy muhtarlarına Valilik Birlik Salonunda “Kadına Karşı Şiddete Kadın Erkek El Ele” isimli bilgilendirme toplantısı yapıldı.
03.04.2017 tarihinde Çankırı merkez köylerde başlanan “Kadına Karşı Şiddete Kadın Erkek El Ele” isimli eğitim programı 25.05.2017 tarihinde sona ermiştir. ASDEP Personelimizin yürüttüğü çalışmalar sonucunda Çankırı’nın 50 merkez köyünde toplamda 689 kişiye ulaşılmış ve kadına yönelik şiddetin ve erken evliliklerin önlenmesi konulu eğitim verilmiştir. Bu eğitimin yanında bakanlığımızın hizmetleri hakkında bilgi verilmiş olup henüz bu hizmetlerden haberdar olmayan insanlara ulaşılmıştır.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personelleri tarafından 10 Nisan 2017 Pazartesi günü ilimizdeki tüm rehber öğretmenlere “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı” gereği bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Bu konudaki çalışmalarımız devam etmekte olup her yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde de titizlikle çalışmalarımız yürütülmektedir. 22.11.2017 tarihinde ise merkez muhtarları ve merkez köy muhtarlarına 25 Kasım’ın anlam ve önemini belirten bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
 “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde:
 Kadına yönelik her türlü şiddetin;
Acı ve ızdırap veren, yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğuna,
Toplumu derinden yaralayıp zayıflattığına, aile birliğini zedeleyip, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna,
Kadına yönelik şiddetin katı töre, gelenek gibi hiçbir gerekçe ile asla meşrulaştırılamayacağına inanıyoruz.
Hayat arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, annemiz, geleceğimizi emanet ettiğimiz evlatlarımız, kadınlar, bu toplumun yarısını oluşturan erkeklerle aynı haklara sahip bireylerdir.
Bu nedenle;
 Kadına yönelik şiddete ortak olmayacağız, seyirci kalmayacağız…
 Kadına yönelik şiddete son vermek için el ele verelim…
 
Video Görüntüleri

 
Görseller: 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com