Çankırı Emniyetinden Kış Uyarıları


Tarih: 24-11-2017 16:13 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1508 Defa Görüntülendi

Çankırı Emniyetinden Kış Uyarıları

Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü Kışın Zehirlenmelere Karşı Alınması gereken Tedbirleri Sıraladı
Emniyet Genel Müdürlüğünce; kış mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıklarının düşmesi nedeni ile birçok vatandaşımız kullandıkları soba, kombi ve şofbenden sızan karbon monoksit gazı nedeni ile hayatını kaybettiği ve bu zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla koordineli bir şekilde çalışmaların yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak bu zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla; soba, kombi ve şofben zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler aşağıda belirtilmiştir.
 1-Sobalardan kaynaklanan zehirlenmeler, özellikle gece yatarken sobada yanan kömürün üzerine yeni kömür eklenmesinden kaynaklanır, bacaların ev içerisinde düzgün ayarlaması, sobaların alt ve üst kapaklarının kapalı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 2-Soba aşırı doldurulmamalıdır, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içerisinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
3-Bacalar 1 sene içerisinde en az 2 defa temizletilmeli ve tıkanıklıkların giderilmesi gerekmektedir.
4-Tavanların soba bacasından ve bacalar çatıdan en az 1 metre kadar yukarda olmalıdır.
5-Soba yakılırken tamamı doldurulmamalı, yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalıdır, soba sıcaktan etkilenmeyen yanmaz bir levha ya da mermer üzerine yerleştirilmelidir.
 5-Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, şofbenin kullanıldığı yere temiz hava girilmesi sağlanmalıdır.
6-Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemesi gerektiği;


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com