Gamzeli; TARSİM Ne Yapmaya Çalışıyor


Tarih: 22-11-2017 14:48 Gundem Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 1447 Defa Görüntülendi


Gamzeli; TARSİM Ne Yapmaya Çalışıyor

Gamzeli; TARSİM Ne Yapmaya Çalışıyor


TZOB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli Muhtarlar ile Bir Toplantı Yaparak 2017 Yılını Değerlendirdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Gamzeli Şunları Söyledi: Son günlerde artan terör olayları, iç ve dış tehditler hepimizi derinden üzmektedir. Birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu olayları en şiddetli şekilde kınıyorum. Ülkemizin müdafaasında canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.

Terör olaylarında yaralanan gazilerimizin tez zamanda sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum.

Vatanımızın bu terör belasından biran evvel kurtulmasını, bu hainleri besleyen iç ve dış mihrakların kahrı perişan olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum.

Değerli konuklar,

2017 yılında ilimizde yaşanan kuraklık bizlere büyük sıkıntı yaşatmaktadır. Bu sorunları üreticilerimizin temsilcisi olarak, il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğümüze ileterek birlikte çalışma yaptık.

Konu ile ilgili olarak muhtarlarımız tarafımızdan bilgilendirilerek kuraklığın, ilimizdeki bilançosu bir rapor haline getirildi.

Kuraklık raporlarımız yetkililere iletilmesine rağmen hala bir sonuç alınamamıştır.

Çoğu çiftçilerimiz şu anda borçlarını ödeyemez hale geldikleri için, alacaklı bankalarca takibe alınmış, icra aşamasına gelinmiştir.

Çok geç kalınmasına rağmen çiftçi borçları ivedilikle faizsiz veya düşük faizli ertelenmeli,  eski borçlarında en az beş yıla yayılarak faizsiz olarak yapılandırılmasını yetkililerden talep ediyoruz.

Ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından kullandırılan kredilerin tamamı düşük faizli kredileri kapsamaktadır. Bu nedenle devlet destekli düşük faizli kredi kullanımı toplam krediler dikkate alındığında yetersiz kalmaktadır.

Tarımsal işletmeler, üretimin her aşamasında ihtiyaç duyduğu krediyi düşük faizle kolay ve zamanında kullanabilmelidir. Bu bakımdan ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerimize sıfır veya düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik uygulama önem arz etmektedir.

Çiftçilerimiz yeterli düzeyde hazine destekli düşük faizli kredi ile desteklenmelidir.

Ziraat bankası; memur kefil, şehir merkezinde daire gibi teminatlar istemektedir. Bu gibi teminatlar çiftçimizi zora sokmaktadır.

Bankaların kredi için çiftçilerimizden talep ettiği komisyon, ipotek, hayat sigortası, tarım sigortası ve diğer masraflar üyelerimiz tarafından şikayet konusu olmaktadır. Bankaların bu uygulamaları masaya yatırılarak yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

Kırsal kesimde üretim yapmaya, köyünü terk etmemeye çalışan Çankırılı üreticilerimiz, iki yılda bir ürün alıp, bir defada destek almaktadır.

Bazı bölgelerde ise daha ılıman, taban arazisi kuvvetli ve sulu olduğu için yılda iki ürün alınabilmekte, bu da iki yılda 4 ürün, dört destek anlamına gelmektedir.

 Zor şartlarda üretim yapan Çankırılı çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak desteklemelerin artırılmasını talep ediyoruz.

Bu yıl Tarsim bölgemizde olan kuraklığı görmezden gelerek, Çankırı için verim ortalamasını 348 kg gibi afaki bir rakam açıklamıştır.

Bizler en verimli yıllarda bu rakamlara ulaşabildik.

2017 yılı TMO nun alımına, borsadaki işlem hacmine, meteoroloji yağış oranlarına bakıldığında Çankırı çiftçisinin ne kadar zor bir yıl geçirdiğini görebiliriz.100-150 kg alınan ve hatta birçok köyümüzde biçer girmeyen arazilere, 348 kg verimi açıklamak kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Ekimden biçime kadar biz çiftçilerle beraber olan, yanımızda olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün verilerini dahi dikkate almayan Tarsim ne yapmaya çalışmaktadır.

Buradan Tarsim yetkililerine sesleniyorum.

İvedi olarak bilerek veya bilmeyerek yapılan bu yanlışlıktan dönülmeli, sigorta yaptıran üreticilerimizin kuraklık zararları acilen ödenmelidir.

Değerli katılımcılar,

Son zamanlarda et ve buğday ithalatı tüm üreticilerimizi olumsuz etkilemiştir. Genel başkanımız sayın Şemsi Bayraktar’ından sürekli söylediği gibi küçük aile işletmelerinin desteklenmesi projesi, bakanlığımızca da kabul görmesi olumlu bir gelişmedir.

Temennimiz üreticilerimize olan desteklemelerin artırılarak devam etmesidir.

Çiftçilerimiz tüm zorluklara rağmen üretimini sürdürmektedir. Bunun için üreticimiz daha fazla teşvik edilmeli girdi maliyetleri makul seviyelere çekilerek üretim desteklenmeli, yapısal sorunlar en kısa zamanda çözülmeli ki üretim sürdürülebilir olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018 yılımızın çiftçimiz için rahmeti bol ve bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Katılımınız için teşekkür ediyorum. Dedi.

Daha sonra Muhtarın görüş ve önerilerini cevaplandırarak toplantı sona erdi.

Etiketler:

Gamzeli; TARSİM Ne Yapmaya Çalışıyor

Ana Sayfa


Öğrenciler Tarihe Yolculuk Yaptı - - Öğrenciler Tarihe Yolculuk Yaptı
Öğrenciler Tarihe Yolculuk Yaptı

ÖYP Araştırma Görevlileri 33/a Kadrolarına Geçirilmelidir - - ÖYP Araştırma Görevlileri 33/a Kadrolarına Geçirilmelidir
ÖYP Araştırma Görevlileri 33/a Kadrolarına Geçirilmelidir

Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dan Sudan Hartum Çıkarması - - Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dan Sudan Hartum Çıkarması
Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dan Sudan Hartum Çıkarması

Aynı Yöne Giderken Kaza Yaptılar - - Aynı Yöne Giderken Kaza Yaptılar
Aynı Yöne Giderken Kaza Yaptılar

Muammer Hocaya Köylüleri Hayırlı Olsun Ziyareti Yaptı - - Muammer Hocaya Köylüleri Hayırlı Olsun Ziyareti Yaptı
Köylülerinden Hayırlı Olsun ve Destek Ziyareti

Gündüz Tamirci, Gece Solist - - Gündüz Tamirci, Gece Solist
Gündüz Tamirci, Gece Solist

Türk Büro-Sen’e CHP’den Ziyaret - - Türk Büro-Sen’e CHP’den Ziyaret
Türk Büro-Sen’e CHP’den Ziyaret

Üniversite Heyeti Tacikistan’da - - Üniversite Heyeti Tacikistan’da
Üniversite Heyeti Tacikistan’da

Yaranlar Ankara da Çankırı Temsil Etti - - Yaranlar Ankara da Çankırı Temsil Etti
Yaranlar Ankara da Çankırı Temsil Etti

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


Çankırı Resimleri
  ÇANKIRI resim
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans Haber 18 Sitesi © 2018