Emekli Albay Köyüne Kapari Dikti


Tarih: 22-11-2017 08:14 Gundem Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 7850 Defa Görüntülendi

Emekli Albay Köyüne Kapari Dikti

Çankırı'nın Çayırpınar Köyünde Kapari Ekimi Yapıldı.

Çankırı'nın Çayırpınar Köyünde Kapari Ekimi Yapıldı.

TSK'den bir yıl önce Albay rütbesinde emekli olan Çankırılıların hemşerisi Haşim Efe, Çankırı bölgesinde neredeyse tek alternatif ürün gibi görülen buğday tarımına ciddi bir alternatif olabileceğini değerlendirdiği kapari bitkisinden dört bin (4000) adet fidanı bu amaçla satın aldığı Çayırpınar köyündeki on (10) dönüm tarlasına köylülerimizin de yardımıyla dikim yaptı.

Çalı formunda bir bitki olan kapari bitkisinin ülkemizde Burdur, Denizli, Urfa, Çorum, Yozgat gibi illerimizde bir süredir tarımı yapılmaktadır. Daha çok yurtdışına ihraç edilen salamura yapılmış kapari tomurcuklarından Türkiye beş milyon dolarlık döviz girdisi sağlarken ülkemizle aynı enlem kuşağında bulunan İspanya'nın yirmi milyar dolarlık kapari cirosuna sahip olduğu ve bu bitki milli bitki ilan ettiği bilinmektedir. Avrupa ülkelerinde yemeklerde salata malzemesi olarak tüketilen kapari tomurcukları, ülkemizde daha çok sistemik hastalıklar için şifa niyetiyle tüketilmektedir.

Ayrıca, Muğla Üniversitesinin yaptığı çalışmalarda kapari tomurcuğunun birçok ilacın ham maddesi olabileceği sonucuna varılmıştır. 

Kapari bitkisinin çiftçiler için daha karlı bir tarım olabileceği Çankırı bölgesinde de kapari ekimine uygun çok fazla uygun arazi potansiyelinin bulunduğu görülmektedir.  Çankırı İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünün de teknik destek sağladığı ekim faaliyetinin, fidanların yetiştirilmesi ve hasadının yapılması gibi süreçleri bölgedeki çiftçilerimiz tarafından merakla beklenmektedir.

Çankırı Çayırpınar Köylü Emekli Albay Haşim Efe yaptığı açıklamada emekli olduktan sonra boş boş oturacağıma doğduğum yetiştiğim topraklara bir faydam olsun ülkemizin ekonomisine de katkı olması hasebiyle böyle bir çalışmayı başlattığını ifade etti.

.....................................................
Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com