TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor


Tarih: 14-11-2017 16:42 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1703 Defa Görüntülendi


TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor

Çankırı Çiftçisinin yeni tarım teknolojilerine erişimine destek oluyor


Çankırılı genç çiftçi Ramazan Aydın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden faydalanarak aldığı Anıza Direkt Ekim Makinesi ile maliyetlerini 4 kat düşürdü, aynı zamanda muhtarı olduğu Karamustafa köyündeki çiftçilere örnek oldu.

Yaklaşık 15 yıldır Çerkeş ilçesinde tarımsal faaliyetleri ile geçimini sağlayan Ramazan Aydın, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün düzenlediği bir etkinlikte anıza direkt ekim makinesi ile tanıştı. İl Müdürlüğünden bir haftalığına ödünç aldığı makineyi arazisinde kullanan Aydın, TKDK’ya proje hazırlama fikrinin oluşmasında söz konusu makinenin fiyatının yüksek olmasının etkili olduğunun söyledi.
Anıza direkt ekim makinesinin yapmakta olduğu tarımsal faaliyetlerine katkısını şu şekilde anlattı; “Anıza direkt ekim makinesi maliyetlerimizi 4 kat azaltan bir teknoloji. Geleneksel tarım yöntemleri ile rotowatör, kazayağı, mibzer ve çapa makinesi ile yapmanız gereken işi anıza ekim makinesi ile bir defada yapabiliyorsunuz.  Dolayısıyla dört makine için kullanacağınız mazot ve zamanın yanı sıra işçilik masraflarını da azaltmış oluyorsunuz. Bu bakış açısı ile hazırladığımız projemiz TKDK tarafından onaylandı ve toplam maliyeti 68 bin lira olan projemizin % 65’i yaklaşık 45 Bin Liralık kısmı yaklaşık 40 gün sonra TKDK tarafından ödendi.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Çerkeş ilçesi Ziraat Odası Başkan yardımcılığı görevini yürüten Ramazan Bey, projesi kapsamında ilk yıl için çörekotu, sonraki yıllarda ise kimyon, karabuğday, aspir ve hardal gibi çeşitli tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapmayı hedeflediğini aktardı.

Gelecek yıllara ilişkin planlarına da değinen Aydın, “Sürdürülebilir tarım için modern makine ekipmanlarının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu makinelerin alınması herkes için mümkün olmayabilir. Bu nedenle bölgemizde çiftçilerimiz tarafından sıkça ihtiyaç duyulan makineleri satın alarak, bir yandan maddi gücü olmayan çiftçilerimize bu makineleri uygun fiyatlara kiralamayı, diğer yandan yeni istihdam yaratmayı amaçlıyordum. Bu konuyu TKDK ile görüştüğümde bu hedeflerime yönelik olarak makine parklarının kurulması sektörünün uygun olduğunu ve bu konuda da % 65 hibe desteği almamın mümkün olduğunu söylediler. Kısmet olursa yeni çağrı döneminde çiftçilerle birlikte makine parkları sektöründe proje başvurusu yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Ramazan Aydın projesi ile ilgili konuşan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık’ın kurumun Çankırı tarımın modernizasyonunda önemli rol üstlendiğini belirterek, “TKDK olarak ilimizde faaliyetlerimize başladığımız 2012 yılından bu yana yaklaşık 38.000 makine ekipman için çiftçilerimize hibe sağladık. Ramazan Bey’in proje kapsamında almış olduğu anıza direkt ekim makinesi daha önce talep edilmemişti. Bu anlamda Çankırı tarımının yeni teknolojiler ile tanıştırılmasına öncelik etmekten son derece mutluyuz.” şeklinde konuştu.


 


Etiketler:

TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor

Ana Sayfa


Çankırı'da Kargo Şubeleri Denetlendi - - Çankırı'da Kargo Şubeleri Denetlendi
Kargo yoluyla yapılan uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi amacıyla denetlendi

Geleceği Birlikte Planlayalım Gençlik Toplantısı - - Geleceği Birlikte Planlayalım Gençlik Toplantısı
KUZKA Geleceği Birlikte Planlayalım Gençlik Toplantısı Gerçekleştirildi

Ninelerden Mehmetçiğe Destek - - Ninelerden Mehmetçiğe Destek
Huzurevi Sakinleri Afrin Zeytin Dalı Harekatına Destek Veriyor

Çankırı’da İş Hayatına Uyum Semineri Verildi - - Çankırı’da İş Hayatına Uyum Semineri Verildi
Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Tarafından İşe Yerleştirilen Gençlerimize İş Hayatına Uyum Semineri Verildi

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Devam Ediyor - - Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Devam Ediyor
Çankırı İl Jandarma Komutanlığına Bağlı Birliklerde Görev Yapan Lider Personele Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri Düzenlendi

İŞKUR İl Müdürlüğü 2017 Yılı faaliyetlerini açıkladı - - İŞKUR İl Müdürlüğü 2017 Yılı faaliyetlerini açıkladı
Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğü 2017 Yılı faaliyetlerini açıkladı

Çankırı DSİ 52. Şube Müdürü Değişti - - Çankırı DSİ 52. Şube Müdürü Değişti
Çankırı DSİ 52. Şube Müdürlüğü'nün eski ve yeni müdürleri Vali Aktaş'ı ziyaret etti

90 Yaşından Sonra Örgüye Başladılar - - 90 Yaşından Sonra Örgüye Başladılar
Çankırı'da Erkekler 90 Yaşından Sonra Örgüye Başladılar

Dağda Arama Ve Kurtarma Eğitimi Aldılar - - Dağda Arama Ve Kurtarma Eğitimi Aldılar
Çankırı’da Oluşturulan Ekip dağda arama ve kurtarma eğitimi aldılar

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


regent cruises
  regent cruises - rssc
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Haber-reklam ajans sitesi© 2018