TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor


Tarih: 14-11-2017 16:42 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1847 Defa Görüntülendi


TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor


Çankırı Çiftçisinin yeni tarım teknolojilerine erişimine destek oluyor


Çankırılı genç çiftçi Ramazan Aydın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden faydalanarak aldığı Anıza Direkt Ekim Makinesi ile maliyetlerini 4 kat düşürdü, aynı zamanda muhtarı olduğu Karamustafa köyündeki çiftçilere örnek oldu.

Yaklaşık 15 yıldır Çerkeş ilçesinde tarımsal faaliyetleri ile geçimini sağlayan Ramazan Aydın, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün düzenlediği bir etkinlikte anıza direkt ekim makinesi ile tanıştı. İl Müdürlüğünden bir haftalığına ödünç aldığı makineyi arazisinde kullanan Aydın, TKDK’ya proje hazırlama fikrinin oluşmasında söz konusu makinenin fiyatının yüksek olmasının etkili olduğunun söyledi.
Anıza direkt ekim makinesinin yapmakta olduğu tarımsal faaliyetlerine katkısını şu şekilde anlattı; “Anıza direkt ekim makinesi maliyetlerimizi 4 kat azaltan bir teknoloji. Geleneksel tarım yöntemleri ile rotowatör, kazayağı, mibzer ve çapa makinesi ile yapmanız gereken işi anıza ekim makinesi ile bir defada yapabiliyorsunuz.  Dolayısıyla dört makine için kullanacağınız mazot ve zamanın yanı sıra işçilik masraflarını da azaltmış oluyorsunuz. Bu bakış açısı ile hazırladığımız projemiz TKDK tarafından onaylandı ve toplam maliyeti 68 bin lira olan projemizin % 65’i yaklaşık 45 Bin Liralık kısmı yaklaşık 40 gün sonra TKDK tarafından ödendi.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Çerkeş ilçesi Ziraat Odası Başkan yardımcılığı görevini yürüten Ramazan Bey, projesi kapsamında ilk yıl için çörekotu, sonraki yıllarda ise kimyon, karabuğday, aspir ve hardal gibi çeşitli tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapmayı hedeflediğini aktardı.

Gelecek yıllara ilişkin planlarına da değinen Aydın, “Sürdürülebilir tarım için modern makine ekipmanlarının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu makinelerin alınması herkes için mümkün olmayabilir. Bu nedenle bölgemizde çiftçilerimiz tarafından sıkça ihtiyaç duyulan makineleri satın alarak, bir yandan maddi gücü olmayan çiftçilerimize bu makineleri uygun fiyatlara kiralamayı, diğer yandan yeni istihdam yaratmayı amaçlıyordum. Bu konuyu TKDK ile görüştüğümde bu hedeflerime yönelik olarak makine parklarının kurulması sektörünün uygun olduğunu ve bu konuda da % 65 hibe desteği almamın mümkün olduğunu söylediler. Kısmet olursa yeni çağrı döneminde çiftçilerle birlikte makine parkları sektöründe proje başvurusu yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Ramazan Aydın projesi ile ilgili konuşan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık’ın kurumun Çankırı tarımın modernizasyonunda önemli rol üstlendiğini belirterek, “TKDK olarak ilimizde faaliyetlerimize başladığımız 2012 yılından bu yana yaklaşık 38.000 makine ekipman için çiftçilerimize hibe sağladık. Ramazan Bey’in proje kapsamında almış olduğu anıza direkt ekim makinesi daha önce talep edilmemişti. Bu anlamda Çankırı tarımının yeni teknolojiler ile tanıştırılmasına öncelik etmekten son derece mutluyuz.” şeklinde konuştu.


 


Etiketler:

TKDK teknolojilerine erişimine destek oluyor


İl İlçe Kütüphane Müdürleri Toplantı Yaptı
İl İlçe Kütüphane Müdürleri Toplantısının 2. Si Gerçekleşti

Gar Personeli Şehidimizin Ailesini Ziyaret Etti
Gar Personeli Merkeze Bağlı Tüney Köyünde Şehidimizin Ailesini Ziyaret Etti

Jandarma nın Kuruluşu’nun 179. Yılı Kutlandı
Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 179. Yılı kutlaması İl Jandarma Komutanlığı’nda gerçekleştirildi

Polis Eşlerinden Anlamlı iftar Yemeği
Polis Eşleri Derneği Üyeleri Şehit Yakınları ve Gazi aileleri ile birlikte iftar yaptılar

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Sosyal Bütünleşme iftarı
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Hükümlülerle Sosyal Bütünleşme iftar Programı

Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe Programına Davet Etti

Yeni Müftü Keleş, Vali Aktaş'ı Ziyaret Etti
İlimizin Yeni Müftüsü Bürhan Keleş , Vali Hamdi Bilge Aktaş'ı Ziyaret Etti

Sağlık İçin Hareket Et Günü
10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü

Komutan Plaketini Eşine Verilmesini İstedi
Trafik Haftası Etkinli Kapsamında Program Düzenlendi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

ÇANKIRI
Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ