Çankırı’da Selanik Türküsü Konferansı


Tarih: 11-11-2017 20:37 Üniversite Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1741 Defa Görüntülendi

Çankırı’da Selanik Türküsü Konferansı


10 Kasım Atatürk'ü Anma Etkinlikleri Kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından "Bir Türkü'nün Hikayesi (Selanik Türküsü) Konferansı" düzenlendi. Konuşmacı olarak ÇAKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yüksel Özgen'in katıldığı konferansa Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslanel, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar ve çok sayıda izleyici katıldı.

Çankırı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans, İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. "Bir Türkü'nün Hikayesi" başlıklı konuşmasıyla kürsüye gelen Doç. Dr. Yüksel Özgen "İstiklâl harbimizin öncüsü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 79. yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz." ifadeleriyle konuşmasına başladı.
"Bu tür anma programları anılan kişiyi yad etmek, ona duyulan saygı ve sevgiyi göstermek amacıyla matuf olmakla birlikte, millet bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak, millî birlik ve beraberliği, ortak ülkü ve heyecanı paylaşmayı da amaçlamaktadır." diyen Özgen "Bu bağlamada konferansımız millet olma bilincini de vurgulamayı amaçlamaktadır." dedi.
Doç Dr. Yüksel Özgen konuşmasına şu sözlerle devam etti:
Kıymetli dinleyenler, Türkü deyip geçmeyelim. Türküler bizim tarihimizdir, edebiyatımızdır, sevdamızdır, matemimizdir, coşkumuzdur. Kahramanlıklarımızı Türkülerimizle ifade ederiz. Bolu beyine selam söyler, Estergon Kalesini, Çanakkale'deki kahramanlığımızı Türkülerle ifade ederiz. Sevdamızı, "bir karakaşa ferman yazdırarak", "bir zümrüt göze Bağdat'ı Basra'yı bağışlayarak" ifade ederiz. Göklere erişen feryadımızla matemimizi, kıştan sonra baharı Türkülerle müjdeleriz. Türk Bayrağı karşısında Karadeniz'i çırpındırır, Tuna Nehri'ni durdurur, Sakarya'yı ayağa kaldırırız. Türkülerimizle acıyı bal eylemesini biliriz biz. Eğer bir gün Allah korusun tüm arşivlerimiz yok olsa, tüm yazılı kayıtlarımız silinse, Türk tarihini yazmak isteyenler Türkülerimizden bizim tarihimizi kolaylıkla yazabilirler. Onun için İstiklâl Marşımızın yazarı büyük vatansever Mehmet Akif "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" diyor. İstiklâl Marşı Çanakkale'dir, Sakarya'dır. Kısaca İstiklâl ve bağımsızlık tarihimizin mısralara dökülmüş hikayesidir. Eğer Çanakkale Türküsü'nü dinlediğimizde, Yemen Türküsü'nü dinlediğimizde hepimiz yüreğinde aynı sızıyı, aynı hissi duyuyorsak; Kerkük Türküsü'nü dinlediğimizde yüreğimiz kıpır kıpır atıyorsa, millet olmak için yeterlidir. Millet olmanın duyguda birlik şartını yerine getirmişiz demektir. Bir Türkünün sözleri, bir şiirin mısraları; bir milletin tarihinden, kültüründen damıtılmış incilerdir.
Özgen`in konuşmasını tamamlamasının ardından ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencileri,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği Türkülerden "Çalın Davulları", "Yemen Türküsü", "Vardar Ovası", "Bülbülüm Altın Kafeste", "İzmir`in Kavakları" ve "Mızıka Çalındı" Türkülerini seslendirdi.
Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner'in Doç. Dr. Yüksel Özgen'e Teşekkür Belgesi vermesinin ardından program,  Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar'ın Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencilerine Teşekkür Belgesi vermesiyle sona erdi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 Etiketler:

 
ANA SAYFA

  Bize ait Haberlerimizi Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz
basın mensupları,haberci,gazeteci,yazarlar  EDİTÖR GİRİŞİ  

 
 

Merkez Aksu Çankırı Türkiye 18200

Çankırı haberleri  ANA SAYFA

 

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir Çankırı.Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com