Selanik Türküsü Konferansı


Tarih: 11-11-2017 20:37 universite Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2637 Defa Görüntülendi


Selanik Türküsü Konferansı


Bir Türkü'nün Hikayesi Selanik Türküsü Konferansı


10 Kasım Atatürk'ü Anma Etkinlikleri Kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından "Bir Türkü'nün Hikayesi (Selanik Türküsü) Konferansı" düzenlendi. Konuşmacı olarak ÇAKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yüksel Özgen'in katıldığı konferansa Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslanel, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar ve çok sayıda izleyici katıldı.

Çankırı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans, İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. "Bir Türkü'nün Hikayesi" başlıklı konuşmasıyla kürsüye gelen Doç. Dr. Yüksel Özgen "İstiklâl harbimizin öncüsü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 79. yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz." ifadeleriyle konuşmasına başladı.
"Bu tür anma programları anılan kişiyi yad etmek, ona duyulan saygı ve sevgiyi göstermek amacıyla matuf olmakla birlikte, millet bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak, millî birlik ve beraberliği, ortak ülkü ve heyecanı paylaşmayı da amaçlamaktadır." diyen Özgen "Bu bağlamada konferansımız millet olma bilincini de vurgulamayı amaçlamaktadır." dedi.
Doç Dr. Yüksel Özgen konuşmasına şu sözlerle devam etti:
Kıymetli dinleyenler, Türkü deyip geçmeyelim. Türküler bizim tarihimizdir, edebiyatımızdır, sevdamızdır, matemimizdir, coşkumuzdur. Kahramanlıklarımızı Türkülerimizle ifade ederiz. Bolu beyine selam söyler, Estergon Kalesini, Çanakkale'deki kahramanlığımızı Türkülerle ifade ederiz. Sevdamızı, "bir karakaşa ferman yazdırarak", "bir zümrüt göze Bağdat'ı Basra'yı bağışlayarak" ifade ederiz. Göklere erişen feryadımızla matemimizi, kıştan sonra baharı Türkülerle müjdeleriz. Türk Bayrağı karşısında Karadeniz'i çırpındırır, Tuna Nehri'ni durdurur, Sakarya'yı ayağa kaldırırız. Türkülerimizle acıyı bal eylemesini biliriz biz. Eğer bir gün Allah korusun tüm arşivlerimiz yok olsa, tüm yazılı kayıtlarımız silinse, Türk tarihini yazmak isteyenler Türkülerimizden bizim tarihimizi kolaylıkla yazabilirler. Onun için İstiklâl Marşımızın yazarı büyük vatansever Mehmet Akif "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" diyor. İstiklâl Marşı Çanakkale'dir, Sakarya'dır. Kısaca İstiklâl ve bağımsızlık tarihimizin mısralara dökülmüş hikayesidir. Eğer Çanakkale Türküsü'nü dinlediğimizde, Yemen Türküsü'nü dinlediğimizde hepimiz yüreğinde aynı sızıyı, aynı hissi duyuyorsak; Kerkük Türküsü'nü dinlediğimizde yüreğimiz kıpır kıpır atıyorsa, millet olmak için yeterlidir. Millet olmanın duyguda birlik şartını yerine getirmişiz demektir. Bir Türkünün sözleri, bir şiirin mısraları; bir milletin tarihinden, kültüründen damıtılmış incilerdir.
Özgen`in konuşmasını tamamlamasının ardından ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencileri,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği Türkülerden "Çalın Davulları", "Yemen Türküsü", "Vardar Ovası", "Bülbülüm Altın Kafeste", "İzmir`in Kavakları" ve "Mızıka Çalındı" Türkülerini seslendirdi.
Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner'in Doç. Dr. Yüksel Özgen'e Teşekkür Belgesi vermesinin ardından program,  Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar'ın Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencilerine Teşekkür Belgesi vermesiyle sona erdi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Selanik Türküsü Konferansı  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com