Selanik Türküsü Konferansı


Tarih: 11-11-2017 20:37 universite Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 2285 Defa Görüntülendi


Selanik Türküsü Konferansı

Bir Türkü'nün Hikayesi Selanik Türküsü Konferansı


10 Kasım Atatürk'ü Anma Etkinlikleri Kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından "Bir Türkü'nün Hikayesi (Selanik Türküsü) Konferansı" düzenlendi. Konuşmacı olarak ÇAKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yüksel Özgen'in katıldığı konferansa Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslanel, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar ve çok sayıda izleyici katıldı.

Çankırı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans, İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. "Bir Türkü'nün Hikayesi" başlıklı konuşmasıyla kürsüye gelen Doç. Dr. Yüksel Özgen "İstiklâl harbimizin öncüsü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 79. yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz." ifadeleriyle konuşmasına başladı.
"Bu tür anma programları anılan kişiyi yad etmek, ona duyulan saygı ve sevgiyi göstermek amacıyla matuf olmakla birlikte, millet bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak, millî birlik ve beraberliği, ortak ülkü ve heyecanı paylaşmayı da amaçlamaktadır." diyen Özgen "Bu bağlamada konferansımız millet olma bilincini de vurgulamayı amaçlamaktadır." dedi.
Doç Dr. Yüksel Özgen konuşmasına şu sözlerle devam etti:
Kıymetli dinleyenler, Türkü deyip geçmeyelim. Türküler bizim tarihimizdir, edebiyatımızdır, sevdamızdır, matemimizdir, coşkumuzdur. Kahramanlıklarımızı Türkülerimizle ifade ederiz. Bolu beyine selam söyler, Estergon Kalesini, Çanakkale'deki kahramanlığımızı Türkülerle ifade ederiz. Sevdamızı, "bir karakaşa ferman yazdırarak", "bir zümrüt göze Bağdat'ı Basra'yı bağışlayarak" ifade ederiz. Göklere erişen feryadımızla matemimizi, kıştan sonra baharı Türkülerle müjdeleriz. Türk Bayrağı karşısında Karadeniz'i çırpındırır, Tuna Nehri'ni durdurur, Sakarya'yı ayağa kaldırırız. Türkülerimizle acıyı bal eylemesini biliriz biz. Eğer bir gün Allah korusun tüm arşivlerimiz yok olsa, tüm yazılı kayıtlarımız silinse, Türk tarihini yazmak isteyenler Türkülerimizden bizim tarihimizi kolaylıkla yazabilirler. Onun için İstiklâl Marşımızın yazarı büyük vatansever Mehmet Akif "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" diyor. İstiklâl Marşı Çanakkale'dir, Sakarya'dır. Kısaca İstiklâl ve bağımsızlık tarihimizin mısralara dökülmüş hikayesidir. Eğer Çanakkale Türküsü'nü dinlediğimizde, Yemen Türküsü'nü dinlediğimizde hepimiz yüreğinde aynı sızıyı, aynı hissi duyuyorsak; Kerkük Türküsü'nü dinlediğimizde yüreğimiz kıpır kıpır atıyorsa, millet olmak için yeterlidir. Millet olmanın duyguda birlik şartını yerine getirmişiz demektir. Bir Türkünün sözleri, bir şiirin mısraları; bir milletin tarihinden, kültüründen damıtılmış incilerdir.
Özgen`in konuşmasını tamamlamasının ardından ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencileri,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği Türkülerden "Çalın Davulları", "Yemen Türküsü", "Vardar Ovası", "Bülbülüm Altın Kafeste", "İzmir`in Kavakları" ve "Mızıka Çalındı" Türkülerini seslendirdi.
Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner'in Doç. Dr. Yüksel Özgen'e Teşekkür Belgesi vermesinin ardından program,  Prof. Dr. Tünay Kontaş Aşkar'ın Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencilerine Teşekkür Belgesi vermesiyle sona erdi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Selanik Türküsü Konferansı

Ana Sayfa


Fuar'da Çankırı Üniversitesini Tanıttılar - - Fuar'da Çankırı Üniversitesini Tanıttılar
Fuar'da Çankırı Karatekin Üniversitesini Tanıttılar

Tuz Mağarasında Sergi Açtılar - - Tuz Mağarasında Sergi Açtılar
Çankırı Karatekin Üniversitesi Tuz Mağarasında Sergi Açtı

Çankırı karatekin Üniversitesi Finale Kaldı - - Çankırı karatekin Üniversitesi Finale Kaldı
Çankırı karatekin Üniversitesi İpek Yolunun Hazineleri ile Finale Kaldı

Üniversite Halkbank İle Devam Dedi - - Üniversite Halkbank İle Devam Dedi
Üniversite Halkbank İle Devam Dedi

Sudan’da Türkiye Denilince İlk İlimiz Akla Geliyor - - Sudan’da Türkiye Denilince İlk İlimiz Akla Geliyor
Hasan Ayrancı: pek çok Sudanlı öğrenciye mesleki eğitim verildi

AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı - Rektör hasan Ayrancı - Çankırı Karatekin Üniversite Rektörü Hasan Ayrancı AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı
Çankırı Karatekin Üniversite Rektörü Hasan Ayrancı AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Bilgilendirme Mektubu Yazdı

Rektör Ayrancı, Günlerinde Gazeteciler Bir Araya Geldi - hasan ayrancı - rektör hasan ayrancı, admin turgut özkan, haber 18 Rektör Ayrancı, Günlerinde Gazeteciler Bir Araya Geldi
Çankırı Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Üniversite Öğrencileri Merkez Bankası’nı Ziyaret Etti - - Üniversite Öğrencileri Merkez Bankası’nı Ziyaret Etti
Karatekin Üniversitesi Ekonomi Topluluğu Merkez Bankasına Teknik Gezi Düzenledi

Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi - Karatekin Üniversitesi - - Karatekin Üniversitesi rektör hasan ayrancı Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi
Karatekin Üniversitesndei Başlangıçtan Günümüze Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


regent cruises
  regent cruises - rssc
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Haber-reklam ajans sitesi© 2018