Rektör Ayrancı Basına 7 Ay ki Çalışmalarını Değerlendirdi


Tarih: 09-11-2017 13:13 universite Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 1151 Defa Görüntülendi


Rektör Ayrancı Basına 7 Ay ki Çalışmalarını Değerlendirdi

Rektör Ayrancı Basına 7 Ay ki Çalışmalarını Değerlendirdi


Rektör Ayrancı Basın Mensupları ile Kahvaltılı Toplantıda Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı ilimizde bulunan yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek yedi aylık dönemin genel bir değerlendirmesini yaptı.

Uluyazı Kampüsü Merkezi Yemekhanede kahvaltılı olarak gerçekleşen toplantıda Prof. Dr. Hasan Ayrancı göreve başladığı 11 Mart 2017 tarihinden itibaren Çankırı Karatekin Üniversitesinde yapılan çalışmalar ve yönetim anlayışı hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgi verdi.

Rektör Ayrancı, artık üniversiteyi tanıma ve sorunları teşhis etme dönemini bitirdiklerini ve bundan sonraki dönemde artık yeniden yapılanma ve bilimsel alanda üretme dönemine girdiklerini ve bunun içinde ekip olarak tüm enerjilerini mesai gözetmeksizin Çankırı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi için harcamaktayız. Rektörlük çok yönlü hem idari, hem akademik, hem de toplumsal bir yönetim alanı olduğundan günlerimiz çok yoğun geçmektedir. Başarılı olabilmek için çalıştığımız insanlar ile aynı frekansta olmamız gerekmektedir.

Çok akıllığa önem veriyorum. Çok iyi ve başarılı hocalarımız var. Yurt dışından gelen öğrenci sayılarının daha da fazla olması için çeşitli çalışma ve girişimlerimiz devam etmektedir. Kütüphanemizde 42250 kitap bulunmaktadır. Kütüphanemize kitap almak için 1 milyon ödenek tahsis ettirdik.

Türkiye genelinde ilk defa 15 Temmuz hain kalkışmanın seneyi devriyesinde konferans düzenleyip hocalar olarak cübbelerimiz ile yürüyerek demokrasiye yapılan bu hain girişimini kınadık. Kalabalık bir kitle ile yürüdüğümüz bu gün Çankırılılardan da takdir topladık.

Şehir ve üniversite için yerel basının çok önemli olduğunun altını çizen Ayrancı” Daha öncede söyledim. Yerel basın ile ilişkilerimiz çok iyi şekilde devam etmektedir. Yerel basınımız başımızın tacıdır. İstiklal harbinde büyük sermayeli basının işbirlikçiliği karşısında yerel basının kahraman duruşu hafızamızda büyük yer tutmaktadır. Biz onların yanındayız, onlar da bizim yanımızda.” dedi.

Öğrenciler ile her an iletişim halinde olduklarını sıkıntılarını kendisinin ilk ağızdan duyduğunu ve çözüm için hemen harekete geçtiklerini, öğrencilerin talepleri üzerine yaz okulunu tekrar açtıklarını ve bin üçyüz öğrencinin katıldığını, bu yaz ise 2 bin 500-3 bin öğrencinin katılımını beklediklerini belirterek, “Çankırı’nın hem kış hem de yaz aylarında nüfusunu artırdık. Bu şehrin ekonomisi için iyi bir şey” “Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümümüz var, hoca da var ama niye açılmadığını anlamıyorum. Bilgisayar Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği gibi. Bunların hepsi son sınavda yüzde yüz seçilen yerler. Yeni bölümler açalım diyeceğiz, elindeki bölümleri açmamışsın derler. Bir sürü ölü bölüm var. Arkeoloji bölümünün yüzde 95 oranında doluluk oranı var.  Biz açmışız yüzde 10-20 ile işletiyoruz. Bölümün adı var kendi yok. 3 hoca bulmaya bakıyor. Sağlık Bilimleri Enstitüsünü kurduk. İslami İlimler Fakültesini mart ayına yetiştirebilirsek 3 bölümde oradan gelecek. Belki Mart’a kadar 2-3 bölüm daha açabiliriz. Bu hem bölümlerimizi aktif hale getirir, hem de aklımız artar. Fakülte ve enstitülerin çokluğu bizim gurur kaynağımız hem de alanımızı genişleten konulardır.

Bu sene Meslek Yüksekokulu ve İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi’nde öğrencilerin yerleşme azalması yaşandığının altını çizen Rektör Ayrancı, “Bunun sebeplerine baktığımız zaman farklı şeyler görüyoruz. Meslek Liselerinden sınavsız direk geçiş kaldırıldı. Sistemin gereği olarak tercih edilme oranı çok düşük oldu. Bu bütün Türkiye’de var. Fakültede ise puan türünü değiştirdiler. Algılamada sıkıntı oldu. Edebiyat Fakültesi, Yapraklı Meslek Yüksekokulu, Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Orman Fakültesi tam dolu. 14 bin 750 civarında öğrencileri olduğunu, kısa zamanda 16 bine, 1-2 sene içinde de 20 bine çıkarmayı hedeflediklerini, Hukuk Fakültesi açmak için çalışacaklarını belirterek, biz hukuk fakültesinde 4. sınıfa kadar hiçbir yeni hoca olmadan öğretecek durumdayız. YÖK e müracaat ederken bunu gösterdik, bütün dersleri, hocalarını yazdık diye konuştu.

Çerkeş Meslek Yüksek Okuluna Seramik bölümü açılmış olduğunu, bu sene 2 kişinin tercih ettiğini, birinin kayıt olduğunu sonra vazgeçtiğini söyleyen Rektör Ayrancı, “Önümdeki manzara iç açıcı değil. Güzel bir bina yapılmış. Açsam, hocaları göndersem, temizlik elemanı, memur, güvenlik görevlisi, araç bayağı külliyetli bir şey. Açtık 2 öğrenci var. Boş olduğu halde yıllık 15 bin lira elektrik parası ödüyoruz. Kapatacak değiliz ama makul bölümler açmamız lazım, çalışıyoruz. Öğrencinin gidebileceği bir yer yaparsak devam edeceğiz. Hedefimiz bunu yapmak. Körü körüne de iş yapmak istemiyoruz. Şu anki bölümler ile bu yürümez” şeklinde konuştu.

Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna yeni bölümler açarak Eldivan ilçesine 650 öğrenci gönderdiklerini, kiraların 850 liraya yükseldiğini, Ankara Etlik’te bile 850 liraya kira olmadığını eleştirerek Eldivan’dan geleni Terminalde indiriyorlar.  Öğrenci Buraya (Uluyazı) gelmek için yarım saat yürüyorum diyor. Ulaşım ve ikametgâh meselesi devam ediyor. dedi

Rektör Ayrancı, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulunun Uluyazı Kampüsüne taşınması ile ilgili sorulan soruyu da cevaplandırırken şunları dile getirdi: “Şehir üniversitelerinin Dünyadaki kuruluşuna bakarsanız; Şehir üniversite ile birlikte yaşar. Bazı bölümlerin şehirde durması şehrin yararınadır. Bizim burada yeterli yerimiz var. Her şeyi buraya Uluyazı’ya alıp gelirsek bu akıllı bir yaklaşım olmaz. Bazı birim amirlerinin üniversite arkasını döndüğü zaman binayı almak gibi eğilimleri var. Bu, şehir üniversitesi mantığı ile de uygun değil, menfaati bilen adam için de uygun değil. dedi

Bizim 4 yıllık stratejik planlarımız var. O çerçevede ilerliyoruz. Hepsinin planlanmış çizilmiş yeri var. Öyle ki şehir üniversitesi bağlamında valilik, belediye ve diğer kamu kurumları bazı binaların enstitü merkezleri olarak kullanılması için teklif etmeleri lazım.

Üniversite olarak İstiklal Yolu yürüyüşüne en üst seviyede kalabalık bir kitle ile katılarak bu yolun önemini yabancı uyruklu öğrencilerimize de anlattık. Diyanet İşleri Başkanı ile görüşerek İslam İlimleri Fakültesi ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk.

Basın mensuplarının rektör Ayrancı’ya siyasete atılıp atılmayacağı ile ilgili sorusuna ben tek imza ile Sayın Cumhurbaşkanımızın atadığı birisi olarak 4 yıl görevimin başındayım bu süre içinde siyaseten her hangi bir yere adaylığım söz konusu değildir. Bütün çabalarımı Çankırı Karatekin Üniversitesinin daha iyi yerlere gelmesi için harcamaktır dedi.

Basın toplantısı Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın basın mensupları ile günün anısına topluca çekinildiği fotoğraf ile sona erdi.
Etiketler:

Rektör Ayrancı Basına 7 Ay ki Çalışmalarını Değerlendirdi

Ana Sayfa


Fuar'da Çankırı Üniversitesini Tanıttılar - - Fuar'da Çankırı Üniversitesini Tanıttılar
Fuar'da Çankırı Karatekin Üniversitesini Tanıttılar

Tuz Mağarasında Sergi Açtılar - - Tuz Mağarasında Sergi Açtılar
Çankırı Karatekin Üniversitesi Tuz Mağarasında Sergi Açtı

Çankırı karatekin Üniversitesi Finale Kaldı - - Çankırı karatekin Üniversitesi Finale Kaldı
Çankırı karatekin Üniversitesi İpek Yolunun Hazineleri ile Finale Kaldı

Üniversite Halkbank İle Devam Dedi - - Üniversite Halkbank İle Devam Dedi
Üniversite Halkbank İle Devam Dedi

Sudan’da Türkiye Denilince İlk İlimiz Akla Geliyor - - Sudan’da Türkiye Denilince İlk İlimiz Akla Geliyor
Hasan Ayrancı: pek çok Sudanlı öğrenciye mesleki eğitim verildi

AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı - Rektör hasan Ayrancı - Çankırı Karatekin Üniversite Rektörü Hasan Ayrancı AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı
Çankırı Karatekin Üniversite Rektörü Hasan Ayrancı AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Bilgilendirme Mektubu Yazdı

Rektör Ayrancı, Günlerinde Gazeteciler Bir Araya Geldi - hasan ayrancı - rektör hasan ayrancı, admin turgut özkan, haber 18 Rektör Ayrancı, Günlerinde Gazeteciler Bir Araya Geldi
Çankırı Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Üniversite Öğrencileri Merkez Bankası’nı Ziyaret Etti - - Üniversite Öğrencileri Merkez Bankası’nı Ziyaret Etti
Karatekin Üniversitesi Ekonomi Topluluğu Merkez Bankasına Teknik Gezi Düzenledi

Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi - Karatekin Üniversitesi - - Karatekin Üniversitesi rektör hasan ayrancı Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi
Karatekin Üniversitesndei Başlangıçtan Günümüze Türk Resim Sanatı Konferansı Gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


regent cruises
  regent cruises - rssc
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Haber-reklam ajans sitesi© 2018