-
 

 
Kurşunlu'da Sosyal Hizmet Merkezi açıldı

Tarih: 02-11-2017 11:27 Kursunlu Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 2395 Defa Görüntülendi


Kurşunlu'da Sosyal Hizmet Merkezi açıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Çankırı İl Müdürlüğü Kurşunlu’da Sosyal Hizmet Merkezi Açtı

Açılış programına Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve M. Emin Akbaşoğlu, Bayramören Kaymakamı Kurşunlu Kaymakam vekili Mehmet Fatih Koca,  Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak,Şabanözü ve Yapraklı Belediye Başkanları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım ve vatandaşlar katıldı.

Çankırı Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım”İlimizin kuzeybatı ilçeleri olan Ilgaz, Çerkeş, Kurşunlu, Orta, Atkaracalar ve Bayramören'in il merkezine uzak olmaları ve fiziki koşulları, mevcut sosyal hizmet merkezi müdürlüğünün sunduğu hizmetin kalitesinde düşüşe yol açarak yeni bir sosyal hizmet merkezinin açılmasını zorunlu hale getirmiştir.” diyerek sözlerine başlayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım “Bu nedenle sosyal hizmet merkezlerinin koruyucu, önleyici, destekleyici ve geliştirici hizmetleri ile rehberlik, danışmanlık hizmetlerinin bir arada en kolay  ulaşılabilir biçimde vatandaşa ulaştırılması günümüzde büyük önem arz etmektedir.”

Çankırı il merkeze 52 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu ilçesinin hizmet vereceği ilçelere olan uzaklığı ise şöyledir. Ilgaz'a 35, Ortaya 47, Atkaracalar'a 18, Bayramören’e 25 ve Çerkeş'e 34 kilometre mesafede yer almaktadır. Çankırı ili genel toplam nüfusunun 2016 yılı verilerine göre 183,880 olduğu bu nüfusun 56,814'ünün Kurşunlu Sosyal Hizmet Merkezinin hizmet bölgesinde yaşadığı bilinmektedir.

Sosyal Hizmet Merkezlerinin amacı; sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesi, çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlerin, hizmete erişim kolaylığı esasıyla bir arada ve gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler ile işbirliği içinde sunulması planlanmıştır.” şeklinde konuştu.

“Kuruluş bakımından ayrılan ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan çocuk ve gençler desteklenmektedir.” diyen Yıldırım kurumun çalışmaları hakkında bilgi vererek “Çocuklara yapılan yardımlar devam ettiği sürece alınan yardımların çocukların yararına kullanılıp kullanılmadığı, çocuğun uygun koşullarda bakılıp bakılmadığı en geç 6 aylık sürelerle izlenmekte, gerekli mesleki çalışma ve mesleki müdahaleler yapılması sağlanmaktadır.
Engelli hizmetleri olarak sağlık kurulundan uygun bir raporla engellilere bakan kişilere gelir durumu uygunsa aylık 1027 TL evde bakım ücreti verilmektedir.
2017 Ekim ayı itibariyle il genelinde 356 Aileye Sosyal ve Ekonomik yardım, 952 aileye evde bakım yardımı yapılmaktadır. Ayrıca 35 aileye danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bunun yanında Bakanlığımızın hayata geçirmeye başladığı Aile Sosyal Destek Programı yani kısaca (ASDEP) projesi, ilimizde çalışmalarına başlamıştır. Aile Sosyal Destek Programı kapsamında kurumun imkânları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelere ulaşılması, durumlarının (ekonomik, sosyal, psikososyal vb.) anlaşılması ve durumlarına göre yönlendirme yapılması yoluyla vatandaşların kamu hizmetleriyle en hızlı ve kolay yolla buluşturulması hedeflenen proje ile sorunlar yerinde tespit edilerek, anında çözüm üretilecek. Engelli kimlik kartı, Doğum Yardımı, Şehit ve Gaziler ile ilgili iş ve işlemler de merkezimiz tarafından takip edilecektir. Kısaca hizmetler talep odaklı olmaktan çıkıp arz odaklı hale gelecektir.
Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Sosyal Hizmet Merkezimiz aracılığıyla bu ilçelerimizde toplam 36 aileye Sosyal Ekonomik Destek ve 235 aileye Evde Bakım Hizmeti verilmektedir.  Bu hizmetlerimiz 17 Personel ile Kurşunlu Merkez Müdürlüğümüzce yürütülecektir.” ifadelerine yer verdi.
Programda Eldivan zihinsen engelliler bakım ve rehabilitasyon merkezi müdürlüğü tarafından mehteran gösterisi, semazen gösterisi,  müzik dinletisi yapıldı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


ETLER :

Kurşunlu’da Gençlik Yürüyüş ve Piknik Yaptı
15-19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinliklerin Kapsamında Gençlik Yürüyüşü Gerçekleşti

Kurşunlu Şampiyonaya Ev Sahipliği Yaptı
Çim Hokeyi Grup Şampiyonası Kurşunlu’da Yapıldı

Kurşunlu Tübitak Bilim Fuarı Gerçekleşti
Kurşunlu Şehit Ekrem Aygen Ortaokulunun Tübitak Bilim Fuarı Gerçekleşti

Başkan Şenlik Düzenledi Hediyeler Verdi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamalarında Başkan Çocuklara Şenlik Düzenledi Hediyeler Verdi

Kurşunlu Hayvan Pazarıda Sayılı Günler
Kurşunlu, Yeni Hayvan Pazarının Hizmete Girmesine Sayılı Günler Kaldı

Sarıalan Köyü Muhtarı Vefat Etti
Kurşunlu Sarıalan Köyü Muhtarı Vefat Etti

İlimizin En İyi Projelerinden Bir Daha Tamamlanıyor
Başkan İncelemelerde Bulundu. Vatandaşlar Sabırsızlıklar Açılmasını Bekliyor. Dedi

Sahaya Gönlümüz Afrinde Pankart İle Çıktılar
Sahaya Bedenimiz Burada. Gönlümüz Afrinde Pankart İle Çıktılar

Kurşunlu TOKİ Halkı Okuluna Kavuştu
Geçtiğimiz Günlerde TOKİ Konutlarına Yerleşen Vatandaşlar Okullarına Kavuştu

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AYÇankırı haberleri Kurşunlu'da Sosyal Hizmet Merkezi açıldı

  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com