Çankırı Karatekin ÜnivrsitesiAB ve Birleşik Krallık Konulu Konferans Gerçekleştirildi


Tarih: 28-10-2017 21:45 universite Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1551 Defa Görüntülendi


AB ve Birleşik Krallık Konulu Konferans Gerçekleştirildi


Çankırı da The EU faces Brexit and Catalunya Konferansı Gerçekleştirildi


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Angelo Santagostino 26 Ekim Perşembe günü İİBF Konferans salonunda “The EU faces Brexit and Catalunya” başlıklı bir konferans verdi.

Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen ve Üniversitemiz Avrupa Birliği Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de ortakları arasında bulunduğu “Orta Anadolu-Avrupa Mükemmeliyet Merkezi (Heart of Anatolia EuropeanCentre of Excelence –ANAMER) Projesi kapsamında verilen konferansa projenin yerel koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan moderatörlük yaparken, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri ve İİBF öğretim üyeleri katıldı.

Konferansta öncelikle, geçen yıl Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma referandumu sonucu AB’den çıkış sürecine girmesiyle gerek AB, gerek Birleşik Krallık’ın pozisyonları incelendi. ANAMER koordinatörü Prof. Dr. Angelo Santagostino, Konsey kararları ve Başbakan Theresa May’in Floransa konuşması olmak üzere resmi metinlerde geçen ve başta mali yükümlülükler olmak üzere tartışma konusu olan noktaları açıkladı. Birleşik Krallık’ın mal, kişi, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımı anlamına gelen Tek Pazar ile ilgili tereddütlü politikalarının geçiş dönemi kapsamında özel bir ortaklık kurma yönünde bir sürece girdiği, AB’den çıkmak için mevcut durumunu dahi tam ortaya koyamadığının belirtildiği konferansta, ikinci olarak Katalan referandumu incelendi. İspanya Anayasasına aykırı olan referandumun AB’yi günümüzde zorlayan ikinci bir gelişme olduğunun anlatıldığı konferansta, AB’nin bu referandum konusunda net şekilde olumsuz tutumunu ortaya koyduğu belirtildi. Konferans öğrencilerin soruları ile sona erdi.


 


Etiketler:

Çankırı Karatekin Ünivrsitesi

Çankırı Karatekin Ünivrsitesi 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

haber18.com Çankırı Haberleri

Çankırı haberleri