İlimizde  Nuh’un Gemisi veri tabanına işlenecektir


Tarih: 27-10-2017 13:29 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4116 Defa Görüntülendi

İlimizde Nuh’un Gemisi veri tabanına işlenecektir

Çankırı İli’nin tespit edilen tüm biyolojik çeşitliliği Nuh’un Gemisi veri tabanına işlenecektir
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce “Çankırı İli Karasal ve İç Su Ekosistemleri, Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Çalıştayı” 26-27 Ekim 2017 tarihlerinde Çankırı Karatekin Üniversitesi kampüsünde ve ilimizin çeşitli bölgelerinde arazi çalımalarıyla devam ediyor.
Biyolojik çeşitlilik bizim yaşamımızdır. Dünyamızda insanoğlu tek değil diğer canlılarla birlikte yaşamak zorundadır. Dünyamızda bizimle birlikte yaşayan bütün canlıların ve bu canlıların yaşam alanlarının korunması en çok zarar veren biz insanoğlunun temel görevidir. Biyolojik çeşitlilik, biz insanlar sebebiyle tehlike altındadır. Artan nüfus ve kontrol edilemeyen tüketim arzusunun yarattığı baskı, kendimizin ve gezegenimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Ülkemiz sahip olduğu eşsiz biyolojik çeşitliliği ile dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Gerek tür çeşitliliği gerekse ekosistem çeşitliliği hepimiz tarafında ifade edilen gururla sunulan zenginliğimizdir.
Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında, Çankırı İli’nin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi’nin 16.09.2015 tarihinde ihalesi yapılmış, 30.10.2015 sözleşme imzalanmış ve yüklenici firma tarafından I. ve II. Ara Rapor hazırlanarak Bölge Müdürlüğümüze teslim edilmiştir. İhalenin bitiş tarihi 07.11.2017 olup, ihale sonunda Çankırı İli Biyolojik Çeşitliliği belirlenmiş olacak ve tehlike kategorisinde olan izlenmesi gereken türler belirlenecek ve türlerin izlenmesine devam edilecektir.
Bu çalıştay projenin Tanıtımı ve sonuçlarının paylaşılması amaçlı yapılmıştır.
Çalıştay ve izleme eğitimi 2 gün sürecek olup 26.10.2017 yani bugün öğlene kadar hocalarımız tarafından sunumlar yapılacak, öğleden sonra ve 27.10.2017 tarihin de personelimizin bilgilendirilmesi amacıyla izleme çalışması olarak arazi çalışması yapılacaktır.
Bu proje sonunda Çankırı İli’nin tespit edilen tüm biyolojik çeşitliliği Nuh’un Gemisi veri tabanına işlenecektir
 

 

 

 

Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com