Hasan AyrancıÇankırı Karatekin Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni


Tarih: 25-10-2017 17:33 universite Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 3249 Defa Görüntülendi


Çankırı Karatekin Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni


Çankırı Karatekin Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Uluyazı Kampusunda Gerçekleşti


“Rektör Ayrancı İmamlar Devlet Memuru Değil mi”
Açılış törenine ayrıca Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Harun Akça, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, V. Murat Ertekin, V. Musa Göktaş, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, akademik personel, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, davetliler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Programa katılamayanların mesajlarının okunması sonrasında üniversite tanıtım filmi izlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı üniversite hakkında ve güncel konular hakkında konuşma yaptı.
Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptığı konuşmada en dikkat çekenleri ise Öğretim görevlilerinin ilk kez milli irade için yürüdükleri ve İmamların nikah kıyma konusunda yaptığı konuşma oldu.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol da öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Ardından Geleneksel Türk Kıyafetleri Defilesi gerçekleştirildi.

Profesör olan akademisyenlere cübbelerinin giydirilmesi sonrasında açılış dersi ile program sona erdi.

Süre:00:46 - 03:20 Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı”
Senesini takip eden günde  Türkiye’de ilk defa milli iradenin yanında olmak için üniversite hocalarımız cübbeleri ile yürümüşlerdir.
Bilindiği gibi cübbe anlayışı eskiden hep milli irade aleyhine yapılırdı.
Bir hukuk profesörü olarak, bir medeni hukuk profesörü olarak şunu söylemek zorundayım. Evlilik sivil bir işlemdir. Bunun sadece bunun sicile kaydedilmesi kamusal bir konudur.
İsviçre medeni kanunu , bilindiği gibi bizim medeni kanunumuz ,İdviçler kanunun çok ileri olması nedeni ile tercüme edilmek sureti ile modifiye edildi. Bütün kavramları sivil kelimeler üzerinden izah etmektedir. Buradan çevrilen medeni kanunumuz ise sürekli evlenme memurundan bahsetmektedir. Evlendirme memuru yetkili memur.
Evlenmenin ana yasası medeni kanundur. Bundan sonra bunu düzenleyen diğer mevzuat ikincil talihi nitelik taşır.
Öyleyse medeni tarih profesörü olarak şunu söylemek zorundayım. Kanun evlendirmeye yetkili memur dediğine göre artık bu memurun kim olacağı.İkincil mevzuatla düzenlene bilecektir.
Belediye Başkanım burada kimler nikah kıyıyor? Bir saysanız .. Yetki vermekle Köy muhtarlarından tutunda konsoloslara kadar, Belediyenin memurlarına kadar. Pek çok kişi nikah kıyma yetkisine sahip olabiliyor yetkilendirdikten sonra.
Bunun dışında il ve ilçe nüfus müdürlükleri. O zaman aynı mantıkla gittiğimizde ne diye biliriz. Memur ki..
Müftüler Memur değimi. Osmanlıdan bu yana, tarihçilerimiz bilirler müftüler bir beratla atanmışlardır. Bu memuriyet sıfatını haiz kişilerdi.
Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.
 
Video Görüntüleri

 
Fotoğraflar
 
 
 
 
 
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Hasan Ayrancı

Hasan Ayrancı 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 21:03 - Çankırı haberleri