Bu Yılki Tema: İş Yerinde Ruh Sağlığı


Tarih: 12-10-2017 16:39 Saglik Haberleri Muhabir: Kubilay  Bu haber: 1583 Defa Görüntülendi


Bu Yılki Tema: İş Yerinde Ruh Sağlığı


Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır


Özellikle bu teme Çankırı içinde oldukça önemli, son yıllarda bazı yöneticiler koltuk etkisi ile çalışan mesai arkadaşlarını kendilerinin emir eri olarak görmekteler. Buna isimlerle günümüzde de örnek vermek istesek oldukça çok. Bürokratından tutun da, bankada çalışına kadar hatta özel güvenliğine, aşçısına çaycısına kadar sıralaya biliriz.
İdarecinin görevi tehdit değil,adı üstünde idare etmektir.
Bunun tek çözümü var oda.. Toplu taşıma araç sürücülerinden istenilen  belgelerin idarecilerinde  alması gerekir.  En azından stres ve iş yoğunluğu fazla olan kurum etkililerin
Koltuk etkisinde kalmam diyen bir çok yönetici koltuğu kaybedince etrafındakilerin kendine verdi tepkileri görünce ancak  o zaman anlayabiliyor. Koltuğun kendisini etkilediğini.
Sonrası malum ya ili terk ediyorlar yada evden çıkamıyorlar.


Çankırı Sağlık Müdürülüğünün konuyla lakalı gönderdiği azıyı aşağıdasizlerle paylaşıyoruz.
10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ
Dünya Ruh Sağlığı Günü Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmaktadır.
Ruh sağlığı gününün amaçları şu ana başlıklarda özetlenebilir:

•    Dünya genelinde ruh sağlığı sorunları konusunda farkındalığı arttırmak
•    Ruh sağlığı hizmetlerinin desteklenmesi için çalışmalar yapılması
•    Kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek
•    Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek
•    Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirmek

Ruh sağlığı problemleri kişi hakları ile etkilenen bireylerin ve ailelerinin yaşam kalitelerine olan etkisi sebebiyle dünya çapında son derece önemli bir konudur.

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından organize edilen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması, “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.


İŞ YERİNDE RUH SAĞLIĞI

İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddetin sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açtığını gösteriyor. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İş yerindeki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve erken ölümlere dahi yol açabilmektedir.

Avrupa Birliği istatistiklerine göre çalışma hayatındaki depresyon üretim kaybı, hastalık izinleri ve erken emekliliklere yol açan bir etkendir. Çalışan nüfusun %10’u depresyon nedeniyle işinden ayrılmaktadır. Her depresyon dönemi başına ortalama 36 iş günü kaybedilmektedir. Ne yazık ki depresyonu olan kişilerin %50’si tedavi olmamaktadır. Depresyonun konsantrasyon, karar verme ve hafıza güçlüğü gibi bilişsel belirtileri depresif dönemde %94’e varan oranlarda ortaya çıkmaktadır. Bu da çalışma işlevlerinde ve üretkenlikte önemli bir bozulmaya sebep olmaktadır.
Çalışanlar iş yerlerinde yaşadıkları ruhsal sorunları diğer insanlara göstermekten çekinmektedirler. Ruhsal sorunlar için yardım almayı ve tedaviyi engelleyen en önemli sebeplerden biri damgalanmadır. Çalışanlar, iş arkadaşları veya işverenlerinin/ yöneticilerin kendisine karşı olumsuz tutum geliştirmesinden ve işini kaybedeceği endişesinden dolayı yaşadıkları ruhsal sıkıntıları belli etmekten çekinmektedirler.

Verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için ruh sağlığını önemseyen iş yerlerine ihtiyaç vardır. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi ruhsal hastalıkların da tedavisinin önemsendiği çalışma ortamları bu amaca hizmet etmektedir. İş yerlerinde, çalışanların iyilik halini, iş-yaşam dengesini destekleyen ve geliştiren program ve uygulamalar olmalıdır. Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır. İş yaşamında depresyon ve onun üretime etkileri konusunda farkındalığın artırılması ve ruhsal hastalıklarla ilgili damgalamanın önlenmesi önemlidir. Bu sayede hastalık belirtileri erken dönemde fark edilip tedavisi desteklenebilmektedir.


Etiketler:

Bu Yılki Tema: İş Yerinde Ruh Sağlığı  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com