Genel Başkan Ve Vekili Çankırı’da Buluştu


Tarih: 23-09-2017 15:05 STK Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 2020 Defa Görüntülendi

Genel Başkan Ve Vekili Çankırı’da Buluştu


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çankırı’yı ziyaret etti.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği vekilliğini de Çankırılı Hemşehrimiz Çankırı Zira odası başkanı Nejat gamzeli yürütmekte.

TZOB Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Çankırı Ziraat Odasın Tarımsal sorunlarımızla ilgili açıklamalarda bulundu
Zor koşullarda sektörde üretim yapıyoruz.  Bunun bazı kesimler tarafından iyi anlaşılmadığını da görüyoruz. Bundan üzüntü duyuyoruz. Doğrusu biz bir reel sektörüz.
Yani, sanayici de kapalı ve korunaklı alanlarda üretim yapıyor ama biz de açık fabrikalarda üretim yapıyoruz. Bir farkımız yok. Zaman zaman kuraklık, sel felaketleri, arkasından dolu, don hatta hortum gibi doğal afetlere maruz kalmak suretiyle üretim yapıyoruz. Ancak bütün bu şartlara rağmen ciddi de bir yapısal sorunlarımız var.
İşte Çankırı’ya da geldiğinizde bunu görüyorsunuz. Çankırı arazisinin %45-%46 sulanmadığını görüyoruz.
Bunun dışında arazilerimiz çok parçalı. Çankırı’da 70 dekar çıvarında. Buda on parseldir Bir adamın üzerinde 70 dekar yer yoktur.Parçalanmış araziler üzerinde üretim yapmaya devam ediyoruz.
Dünyanın hiçbir yerin de hiçbir çiftçi bu şekilde üretim yapamaz.
80 milyon insanı besliyoruz. 40  milyon turistti doyuruyoruz. Ülkemizdeki mültecileri doyuyoruz. Bunları ülkemizin ürettiği çiftçisi ile yapıyoruz. Ayrıca ihracat yapıyoruz.
Biz üreticimizin önü açmalıyız.
İşte küresel ısınma bizi vurdu değil mi? Siz zannediyor musunuz ki bu sene vurdu önümüzdeki sene bu ülkede hiçbir şey olmayacak. Hayır, artık bu ülkede değişik bölgelerde bu doğal afetleri yaşıyacağız. Bu iklim değişikliği sadece bizi değil dünyayı da vurmaya başladı. Bu da her üretim alanında arzı yavaşlatıyor. Dünya nüfusu 2050 yılında bakın 9 buçuk milyarı geçecek ve Türkiye'de de 90 milyonu geçecek. Bunlar bir talep yaratmayacak mı? Böyle bir konjonktürde gıda fiyatlarını tutabilir misiniz? Tutamazsınız. Birçok ülke gıda güvencesini sağlayamayacak. Bizim ne yapmamız gerekiyor? Üreticimizi tarımda tutmamız lazım, üreticimizin önünü açmamız lazım, yapısal sorunlarını bitirmemiz lazım. Muhakkak surette aile işletmelerini ayakta tutmamız lazım. Türkiyenin geleceği buna bağlı. Büyük işletmeler Türkiye'de kuruluyor ama bunlar olaya tamamen ekonomik faaliyet olarak bakıyor. Ama çiftçilerimiz, 'yavruyu satarım, hayvanı satarım ama yine de üretimi devam ederim' diyor. Bunu dünya gördü. 2015 yılında dünya aile işletmeleri yılı ilan edildi. Dünya buraya dönmeye başladı bizim de buraya dönmemiz lazım. Aksi takdirde çiftçimizi kırsalda tutamazsak, aile işletmelerini destekleyemezsek bizim bu ülkeyi besleme şansımız yoktur.
 Etiketler:

 
ANA SAYFA

  Bize ait Haberlerimizi Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz
basın mensupları,haberci,gazeteci,yazarlar  EDİTÖR GİRİŞİ  

 
 

Merkez Aksu Çankırı Türkiye 18200

Çankırı haberleri  ANA SAYFA

 

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir.Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com