Genel Başkan Ve Vekili Çankırı’da Buluştu


Tarih: 23-09-2017 15:05 STK Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2559 Defa Görüntülendi


Genel Başkan Ve Vekili Çankırı’da Buluştu


Türkiye Ziraat Odaları Birliği İle Başkan Vekili Çankırı’da Buluştular


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çankırı’yı ziyaret etti.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği vekilliğini de Çankırılı Hemşehrimiz Çankırı Zira odası başkanı Nejat gamzeli yürütmekte.

TZOB Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Çankırı Ziraat Odasın Tarımsal sorunlarımızla ilgili açıklamalarda bulundu
Zor koşullarda sektörde üretim yapıyoruz.  Bunun bazı kesimler tarafından iyi anlaşılmadığını da görüyoruz. Bundan üzüntü duyuyoruz. Doğrusu biz bir reel sektörüz.
Yani, sanayici de kapalı ve korunaklı alanlarda üretim yapıyor ama biz de açık fabrikalarda üretim yapıyoruz. Bir farkımız yok. Zaman zaman kuraklık, sel felaketleri, arkasından dolu, don hatta hortum gibi doğal afetlere maruz kalmak suretiyle üretim yapıyoruz. Ancak bütün bu şartlara rağmen ciddi de bir yapısal sorunlarımız var.
İşte Çankırı’ya da geldiğinizde bunu görüyorsunuz. Çankırı arazisinin %45-%46 sulanmadığını görüyoruz.
Bunun dışında arazilerimiz çok parçalı. Çankırı’da 70 dekar çıvarında. Buda on parseldir Bir adamın üzerinde 70 dekar yer yoktur.Parçalanmış araziler üzerinde üretim yapmaya devam ediyoruz.
Dünyanın hiçbir yerin de hiçbir çiftçi bu şekilde üretim yapamaz.
80 milyon insanı besliyoruz. 40  milyon turistti doyuruyoruz. Ülkemizdeki mültecileri doyuyoruz. Bunları ülkemizin ürettiği çiftçisi ile yapıyoruz. Ayrıca ihracat yapıyoruz.
Biz üreticimizin önü açmalıyız.
İşte küresel ısınma bizi vurdu değil mi? Siz zannediyor musunuz ki bu sene vurdu önümüzdeki sene bu ülkede hiçbir şey olmayacak. Hayır, artık bu ülkede değişik bölgelerde bu doğal afetleri yaşıyacağız. Bu iklim değişikliği sadece bizi değil dünyayı da vurmaya başladı. Bu da her üretim alanında arzı yavaşlatıyor. Dünya nüfusu 2050 yılında bakın 9 buçuk milyarı geçecek ve Türkiye'de de 90 milyonu geçecek. Bunlar bir talep yaratmayacak mı? Böyle bir konjonktürde gıda fiyatlarını tutabilir misiniz? Tutamazsınız. Birçok ülke gıda güvencesini sağlayamayacak. Bizim ne yapmamız gerekiyor? Üreticimizi tarımda tutmamız lazım, üreticimizin önünü açmamız lazım, yapısal sorunlarını bitirmemiz lazım. Muhakkak surette aile işletmelerini ayakta tutmamız lazım. Türkiyenin geleceği buna bağlı. Büyük işletmeler Türkiye'de kuruluyor ama bunlar olaya tamamen ekonomik faaliyet olarak bakıyor. Ama çiftçilerimiz, 'yavruyu satarım, hayvanı satarım ama yine de üretimi devam ederim' diyor. Bunu dünya gördü. 2015 yılında dünya aile işletmeleri yılı ilan edildi. Dünya buraya dönmeye başladı bizim de buraya dönmemiz lazım. Aksi takdirde çiftçimizi kırsalda tutamazsak, aile işletmelerini destekleyemezsek bizim bu ülkeyi besleme şansımız yoktur.
 


Etiketler:

Genel Başkan Ve Vekili Çankırı’da Buluştu  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri