haber18 - Çankırı haberleriÇankırı’nın Suyu Kızılırmak’ı Güldürecek

Çankırı Haberleri - Haber18

Tarih: 13-09-2017 00:34 Haber18 Kızılırmak Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1818 Defa okundu

Çankırı’nın Suyu Kızılırmak’ı Güldürecek


Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker:
Güldürcek Barajı merkez ve Kızılırmak köylerini güldürecek

Çankırı İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantılarının beşinci ve son birleşimini Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirdi.

Güldürcek Barajı merkez ve Kızılırmak köylerini güldürecek
Meclis, Güldürcek Barajı İçme Suyu Tesisi’nden Saraycık Grup İçmesuyu Tesisi’ne bağlantı hattının yapım işinin Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yaptırılmasına ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ve İl Özel İdare arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İl Valisi’ne yetki verilmesi ve içmesuyu tesisi yapımı harcama kaleminden 900 bin lira ödenek alınarak Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği’ne aktarılması konusunu görüştü.
İdareden gelen teklif yazısının okunmasından sonra İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdür Vekili Recep Berçin konu ile ilgili üyeleri bilgilendirdi.
Merkez ve Kızılırmak’a bağlı 29 köy ile bağlılarıyla 38 üniteye su taşıyan Saraycık Grubu İçme Suyu Tesisi’nin son yıllarda yaşanan kuraklık ve membanın üzerinde DSİ tarafından yapılan göletler nedeniyle debisinin 18 litreye kadar düştüğünü ifade eden Berçin, “Aslında bu tesisimiz 60 lt/sn göre planlanmış ve buna göre yapılmış hizmete açılmış tesisi. 18 lt/sn düşmesi nedeniyle sistem çalışamamakta” dedi.
Berçin, Güldürcek Barajı’ndan 50 lt/sn su tahsisi yapılması Hıdırlıktepe’den Aşağıyanlar maslağına yaklaşık 5 bin 50 metrelik bir bağlantı yapılmasının söz konusu olduğunun altını çizerken, “Bu bağlantının yapılması için 860+KDV gibi bir ödeneğe ihtiyaç duyulmakta” diye konuştu, üyelerden gelen soruları cevaplandırdı.
Konuyla ilgili görüşünü belirten Başkan Şeker, Kızılırmak’ta 30’a yakın köyün 3 yıldır su konusunda büyük sıkıntı çektiğini ifade ederek, “Koyunbaba Barajı’nın su isale hattı alternatif hat olarak düşünülmeli. Koyunbaba Barajı’ndan geçecek suyu düşünerek büyük ebatta boru kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bu öngörüyü mutlaka alternatif hat olarak döşenmesini arzu ediyorum” dedi.
Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Balıbağı köyünden başlayıp, Çiviköyü ve yakın köyleri (19 köy) kapsayarak Yapraklı yoluna bağlanan mevcut yolun yol ağına alınması hakkında üyeler tarafından verilen önergeyi de görüşen Meclis, dosyayı incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliği ile havale etti.


ANA SAYFAANA SAYFA
   - Çankırı Haberleri  

Haber18 Çankırı, Haber ve Reklam ajansına aittir. Sitemizdeki  Haber ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz. 

Haber18