haber18 - Çankırı haberleriUMKE Kampı Kadınçayırında Yaptı

Çankırı Haberleri - Haber18

Tarih: 25-08-2017 16:49 Haber18 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1292 Defa okundu

UMKE Kampı Kadınçayırında Yaptı


Sağlık Bakanlığınca 2004 yılında kurulan ve 81 ilde örgütlenmiş olan UMKE ( Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ) 2017 yılı itibariyle yaklaşık 8.000 gönüllüsüyle dünya çapında bir tıbbi kurtarma organizasyonu haline gelmiştir.

Türkiye çapında 21 bölge olarak yapılanan UMKE’nin 9. Bölge Ankara ili koordinatörlüğünde 7 ilden oluşmaktadır. ( Ankara, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Kırşehir) bölge illeri yıllık faaliyet planı çerçevesinde iki defa bölge tatbikat kampı,  her il ise kendi ilinde yılda bir defa il tatbikat kampı düzenlemektedir.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan UMKE Ilgaz ilçesi Kadınçayırı Milli tabiat parkında 22-24 Ağustos 2017 tarihinde 3 gün süren il tatbikatı yapılmıştır.

Kampa İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü - Umke İl Sorumlusu Erdal ÇALIKUŞU koordinatörlüğünde toplam 23 UMKE personeli iştirak etmiştir. UMKE personellerinin mukavemetlerini artırma, profesyonel acil müdahale, olaylara soğukkanlı yaklaşım, etkili iletişim, takım ruhu vb. konularda becerilerinin artırılması hedeflenmiştir. Kampta ilkyardım, triyaj, olay yeri yönetimi ve komuta yönetimi konularında eğitimler düzenlenerek, başarı ile arama kurtarma tatbikatı icra edilmiştir. Kamp da takım oyunları oynanarak takım ruhu ve birlikte hareket edebilme yeteneğinin de arttırılması hedeflenmiştir.

Kampı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat YILMAZ, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Gülay YURDCU, Halk Sağlığı Müdürlüğünden Şube Müdürü Hasan KARAYEL ziyaret ederek UMKE personellerine başarılar dilenmiş, katılanlara teşekkür edilerek, katılım belgeleri teslim edilmiştir.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat YILMAZ konuşmasında “Ülkemizin afet riskine karşı hazırlıklı olunmasında UMKE önemli bir yer edinmektedir, gönüllülük esasına dayanan ve bu kadar organize olan Dünya’da belki başka bir yapılanma yoktur, önemli ve yürekten yapılabilecek bir görev icra etmektesiniz, başta Şube Müdürü - Umke İl Sorumlusu Erdal ÇALIKUŞU olmak üzere Acil ve Afetlerde Şube Birim Personeli Serap ÇALIKOĞLU’na,  şube çalışanlarına ve kampa katılan tüm UMKE personellerine canı gönülden teşekkür ediyorum hepinizden Allah razı olsun.” dedi.
 


 


 

 

 

 

 

 


ANA SAYFAANA SAYFA
   - Çankırı Haberleri  

Haber18 Çankırı, Haber ve Reklam ajansına aittir. Sitemizdeki  Haber ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz. 

Haber18