Nuri Özkan’dan Muhteşem Çankırı Türküsü


Tarih: 18-08-2017 11:10 Gündem Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 6778 Defa Görüntülendi

Nuri Özkan’dan Muhteşem Çankırı Türküsü


Nuri Özkan’dan Muhteşem Çankırı Türküsü

Çankırı’mızın Öz Evladı Genç Ozanımız Nuri Özkan Çankırım İsimli Yeni Bir Parça Yazıp Besteleyerek Gönülleri Fethetti.

Çankırı Yaran Kültürü ve Yöresel Müzikleri üzerinde yoğunlukla çalıp söyleyen Nuri Özkan Türk kültürünü ve Türk halkoyunlarını tanıtım amaçlı pek çok projede yer almıştır. Çankırı Karatekin Üniversitesinde sahne yönetmenliğini Öğretim Görevlisi Ahmet Kocadağ’ın yaptığı Bir Yudum Anadolu Efsanesi halkoyunları topluluğunun eğitmenlerinden biri olarak ta görev almıştır.

Çalıp söylediği Türkülerle gönüllerde taht kuran genç ozan Grup Yaren adı altında bir müzik topluğu da kurarak canlı müziklerde ve Çankırı düğünlerinde sahne almaktadır. Yaran Başağalarından Mehmet Özkan’ın da evladı olan Özkan efendiliği ve dürüstlüğü ile de tam bir Yaran olduğunu göstermektedir. Özkan son zamanlarda yaptığı müzik ile de Çankırılıların gönüllerinde farklı bir yer edindi.

O son yazıp besteleğidi Çankırım Türküsününde Asırlarca dillerden düşmeyeceğini düşünmekteyiz.

Nuri ÖZKAN :1986 yılında Çankırı’da doğdu. İlkokulu Atatürk İlköğretim Okulu, orta öğretimini İsmet İnönü İ.Ö. Okulunda tamamlayıp Çankırı Anadolu Lisesi Yabancı Dil bölümünden mezun oldu. Son olarak A.Ö. Fakültesi Halkla İlişkiler ve daha sonra İşletme bölümden mezun olmuştur.

Müzikle tanışması çocukluğundan bu yana süre gelen bir süreçtir. Küçük yaşlarda türkülere ve bağlamaya olan merakı ilk bidon arkasıyla ritim tutarak, daha sonra ilkokul yıllarında okul sıralarında ritim tutarak söylenen sevimli türkülerle başlamıştır. Okul müsamerelerinde ve özel günlerde söylenen türküler de bu yolda atılan ilk adımlar olmuştur. Ortaokul ve lise dönemlerinde de bu süreç hızla devam etmiştir; yine okul koroları, halk müziği geceleri, özel programlar ve organizasyonlarda sıkça yer alan Nuri ÖZKAN çeşitli Türk Halk Müziği yarışmalarında da önemli dereceler alıp başarısına başarılar katmıştır.

Bunun yanı sıra Türkiye ve Dünyaca bilinen Çankırı Yaren Kültürü ile küçük yaşlarda babası sayesinde tanışan Nuri Özkan usta-çırak ilişkisi içerisinde, bu kültürle yoğrulup örf, adet gelenek ve görenekleriyle kendini yetiştiren ve yaşam prensibi olarak hayatına aktaran bir gençtir. Çankırı ve Yaran kültürü adına gerçekleştirilen pek çok faaliyette gönüllü olarak gerek halkoyunları gerekse müzikal anlamda görev almıştır. Mahalli ve yöresel türküleri kendi tavrı ve tarzıyla yaşatmaya çalışan ve bu anlamda çeşitli yenlikler ve düzenlemeler getiren genç bir sanatçıdır.

Müzik hayatının yanı sıra müzikle bir bütün olan halkoyunları konusunda da oldukça uzun yıllar deneyim kazanmıştır. Gerek yurt içi gerek yurt dışı Türk kültürünü ve Türk halkoyunlarını tanıtım amaçlı pek çok projede yer almıştır. Çankırı Karatekin Üniversitesinde sahne yönetmenliğini Öğretim Görevlisi Ahmet Kocadağ’ın yaptığı Bir Yudum Anadolu Efsanesi halkoyunları topluluğunun eğitmenlerinden biri olarak ta görev almıştır.

Müzik konusunda herhangi bir akademik eğitim almayan Nuri Özkan kendi kendini deneyim ve çalışmalarıyla geliştiren ve yenileyen; sazını ve sözünü içinden geldiği gibi yüreğinden söküldüğü gibi yorumlayan; aşıklık ve ozanlık geleneğinde olduğu gibi düşüncelerini ve yaşadıklarını sözlere ve ezgilere dökebilen pek çok beste ve söze sahip bir sanatçıdır.

Fırsatlar ve imkanlar doğrusu içerisinde mevcut olan şartlarda müzik ve beste çalışmaları devam etmektedir..

.....................................................

Etiketler:

 
ANA SAYFA

  Bize ait Haberlerimizi Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz
basın mensupları,haberci,gazeteci,yazarlar  EDİTÖR GİRİŞİ  

 
 

Merkez Aksu Çankırı Türkiye 18200

Çankırı haberleri  ANA SAYFA

 

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir.Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com