haber18Çankırı’da masa başı tatbikatı gerçekleştirildi

Çankırı Haberleri - Haber18

Tarih: 17-08-2017 17:58 Haber18 Valilik Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1201 Defa okundu

Çankırı’da masa başı tatbikatı gerçekleştirildi


Çankırı’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Yerel Düzey Barınma Hizmet Grubu Operasyon Planı kapsamında olası bir afette kurulacak olan barınma alanlarında görevlendirilen personellerle masa başı tatbikatı yapıldı.

Tatbikata Vali Hamdi Bilge Aktaş, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İl Jandarma Komutanı Murat Bozkurt, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata ile Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyeleri olan kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Karatekin Üniversitesi Senato ve Konferans Salonlarında, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata'nın konuşmasıyla başlayan tatbikatta, Çankırı’da afet ve acil durumlarda barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılan hazırlıklardan da bahsedildi.

Korkutata’nın açıklamalarının ardından söz alan Vali Hamdi Bilge Aktaş, ülkemizde afet deyince akla depremin geldiğini ifade ederek, ülke olarak afetle iç içe olduğumuzu ve dünya var olduğu sürece de afetle iç içe olacağımızı kaydetti. “Afetle birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız” diyen Aktaş, “Afetle mücadeleyi tüm halkımızla koordinasyon halinde yürütmeliyiz. Ayrıca binalarımız da afetlere hazırlıklı olmalı. Kamu binaları ve diğer binaların depreme dayanıklı ve güçlü olması gerekiyor. AFAD bu konularda daha ciddi ve koordineli çalışmalar yapmalı.” şeklinde konuştu.

Vali Aktaş’ın konuşmasının ardından TAMP İl Koordinatörü Abdullah Özçelik tarafından afet yönetiminde kullanılmak üzere AFAD tarafından geliştirilen Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) hakkında bilgilendirme yapıldı. Çankırı'daki tüm kurumların ve STK'ların bu sisteme dahil edildiği ve afet anında koordinasyonun AYDES ile sağlanacağı belirtildi.

 

 

 


ANA SAYFAANA SAYFA
  haber18 - Çankırı Haberler  

Haber18 Çankırı, Haber ve Reklam ajansına aittir. Sitemizdeki  Haber ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz. 

Haber18