Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar


Tarih: 11-08-2017 11:56 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2584 Defa Görüntülendi


Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar


Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Entegre Mücadele Belgesi Verildi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yürütülen yüzde yüz hibe   desteği ile kurulan 1000 m2   serada üretim yapan ve aynı zamanda Entegre Mücadele Projesi uygulayan genç çiftçimize "Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Entegre Mücadele Belgesi" verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımızın desteklediği Genç Çiftçi Projesi kapsamında İlimiz Merkez Yukarıpelitözü köyünde kurulan ve Örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışması yürütülen sera gezildi.

Bakanlığımızca tarladan sofraya güvenli ürün sağlamak için başlatılan Entegre Mücadele çalışmaları kapsamında; İlimizde yürütülen Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışmaları devam etmektedir.

Çankırı İl Müdürü Osman ÇAKIR, Kaymakam Adayı Yunus Emre ŞAHİN ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN    seraları ve yapılan çalışmaları görmek üzere, Köy Muhtarı Şahin ÇİLALİ ile birlikte Merkez Yukarıpelitözü   Köyünde  Genç Çiftçi Semanur ÇİLALİ 'ye ait domates yetiştiriciliği yapılan serada inceleme yaptı.

Daha önce Domates Yetiştiriciliği konulu kursa da katılarak sertifika alan bayan üreticimiz almış olduğu bilgileri serada uygulayarak yetiştirdiği domatesi pazarda satışa arz etmiş ve aile ekonomisine ve İlimiz tarımına katkı sağlamıştır.

Üretim sezonu boyunca çiftçimize; Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışmaları konularında teknik bilgiler verilmiştir. Fide döneminden itibaren Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik elemanları tarafından sera kontrolleri çiftçimizle birlikte yapılarak görülen hastalık, zararlılar ve uygulanacak mücadele yöntemleri öğretilmiş ve serasının uzmanı haline gelmesi sağlanmıştır. Çiftçimiz hastalık ve zararlılara karşı etkili bir mücadele yaparken toprak verimliliğini, doğal dengeyi ve insan sağlığını korumuş ve en önemlisi tüketiciye ilaç kalıntısı olmayan ürün satmıştır.

Genç Çiftçi Semanur ÇİLALİ ise "Bu proje ile ailemize iyi bir geçim kaynağı oldu, serada ürettiklerimizi pazarda satıyoruz bu destek bizim için çok faydalı oldu, Projenin uygulanmasını sağlayan tüm devlet büyüklerimize, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza ve Çankırı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve bize destek olan herkese teşekkürlerimi   sunuyorum. Projeyle birlikte hem evimin hem de seramın tüm işlerini görerek daha sağlıklı ve üreten bir bayan oldum. dedi.


Resim
 
Resim

Etiketler:

Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com