-
 

 
Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar

Tarih: 11-08-2017 11:56 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 2480 Defa Görüntülendi


Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar

Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Entegre Mücadele Belgesi Verildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yürütülen yüzde yüz hibe   desteği ile kurulan 1000 m2   serada üretim yapan ve aynı zamanda Entegre Mücadele Projesi uygulayan genç çiftçimize "Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Entegre Mücadele Belgesi" verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımızın desteklediği Genç Çiftçi Projesi kapsamında İlimiz Merkez Yukarıpelitözü köyünde kurulan ve Örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışması yürütülen sera gezildi.

Bakanlığımızca tarladan sofraya güvenli ürün sağlamak için başlatılan Entegre Mücadele çalışmaları kapsamında; İlimizde yürütülen Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışmaları devam etmektedir.

Çankırı İl Müdürü Osman ÇAKIR, Kaymakam Adayı Yunus Emre ŞAHİN ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN    seraları ve yapılan çalışmaları görmek üzere, Köy Muhtarı Şahin ÇİLALİ ile birlikte Merkez Yukarıpelitözü   Köyünde  Genç Çiftçi Semanur ÇİLALİ 'ye ait domates yetiştiriciliği yapılan serada inceleme yaptı.

Daha önce Domates Yetiştiriciliği konulu kursa da katılarak sertifika alan bayan üreticimiz almış olduğu bilgileri serada uygulayarak yetiştirdiği domatesi pazarda satışa arz etmiş ve aile ekonomisine ve İlimiz tarımına katkı sağlamıştır.

Üretim sezonu boyunca çiftçimize; Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışmaları konularında teknik bilgiler verilmiştir. Fide döneminden itibaren Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik elemanları tarafından sera kontrolleri çiftçimizle birlikte yapılarak görülen hastalık, zararlılar ve uygulanacak mücadele yöntemleri öğretilmiş ve serasının uzmanı haline gelmesi sağlanmıştır. Çiftçimiz hastalık ve zararlılara karşı etkili bir mücadele yaparken toprak verimliliğini, doğal dengeyi ve insan sağlığını korumuş ve en önemlisi tüketiciye ilaç kalıntısı olmayan ürün satmıştır.

Genç Çiftçi Semanur ÇİLALİ ise "Bu proje ile ailemize iyi bir geçim kaynağı oldu, serada ürettiklerimizi pazarda satıyoruz bu destek bizim için çok faydalı oldu, Projenin uygulanmasını sağlayan tüm devlet büyüklerimize, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza ve Çankırı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve bize destek olan herkese teşekkürlerimi   sunuyorum. Projeyle birlikte hem evimin hem de seramın tüm işlerini görerek daha sağlıklı ve üreten bir bayan oldum. dedi.


Resim
 
Resim

ETLER :

Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe
Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe Programına Davet Etti

Yeni Müftü Keleş, Vali Aktaş'ı Ziyaret Etti
İlimizin Yeni Müftüsü Bürhan Keleş , Vali Hamdi Bilge Aktaş'ı Ziyaret Etti

Sağlık İçin Hareket Et Günü
10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü

Komutan Plaketini Eşine Verilmesini İstedi
Trafik Haftası Etkinli Kapsamında Program Düzenlendi

Emniyet Kadroya Geçenler Kurban Kesti
İl Emniyet Müdürlüğünde Kadroya Geçenler Kurban Kestiler. Dua Ettiler

SGK Cezası Olmadan Ödemede Son Gün 30 Nisan
SGK Gecikme Zammı Ve Gecikme Cezası Olmadan Ödemede Son Gün 30 Nisan

Sabah Namazı Sonrası 57 . Alayı Andılar
İlimizde Sabah Ezanı Sonrası 57 . Alayı Andılar. Kur'an-ı Kerim okudular dua ettiler.

Fidana Can Vermenin Mutluluğunu Yaşadılar
Çocuklar tarafından çocuk ormanı oluşturuldu.

İl Sağlık Müdürlüğü Kurumları Bilgilendiriyor
İşte Sağlığa İlk Adım Projesi Kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Bilgilendirme Çalışmaları

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AYÇankırı haberleri Çankırı'da Genç Çiftçi Belgelerini Aldılar

  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com