Başkan İrfan Dinç Ormanın Arazisini İstedi


Tarih: 21-07-2017 13:47 Belediye Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4248 Defa Görüntülendi

Başkan İrfan Dinç Ormanın Arazisini İstedi

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Ormanın Arazisini İstedi. Çankırı’ya Fosil Müzesi Yapmayı Planlıyor
Çankırı’ya Fosil Müzesi Yapmayı Planlıyor

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç yıllarda Çankırı Merkezde Prof D.r Ayla Sevim hocanın çıkardığı milyon yıllık fosilleri, ilimize katma değer olarak değerlendirmek istiyor.

İl Koordinasyon Toplantısında konuyla alakalı açılama yapan Başkan Dinç fosil çalışmalarının yapıldığı ormanlık alanında Çankırı Belediyesini verilmesini ve buranın da fosil müzesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Orman Bölge Müdürü” Ormanların ana yasa ile korunduğunu ifade ederken,  şehirlerin büyümesi ve insanların yaşam alanlarının olması gerektiğini ifade ederek.  Gerekli çalışmaları birlikte yürütürüz.  Bahsettiğiniz yer şehir içinde kalmış bir bölge. Orası yeşillendirilmesi için sonradan Ormana verilmiş bir yer de olabilir. Şu an bir şey söylemek mümkün değil. Gerekli Çalışmaları yapalım . yapılması gereken ne ise o yapılır.
Bu arada ormandan konu açılmışken bizlerinde güvenlik güçlerinde yardım taleplerimiz var. Bizler ormanın ağaçlandıramasın da çıkan yangınların söndürülmesinde başarılıyız. Ancak yangınların %90 insan kaynaklı bilerek yada bilmeyerek yangınlara neden oluyorlar.
Güvenlik güçlerimiz bu konuda bizlere yardım ederlerse yangınların daha az olmasına katkı sağlayacaklardır  “dedi

Çankırı Belediye Başkanı Fosil Müzesi  alakalı yaptığı konuşmada” Ayla sevim hocanın her yaz iki üç ay çalıştığı bir yer burası. Burada 7-8 milyon yıllık fosiller çıkartılıyor. Yaklaşık 20 yıldır yapılan çalışmalar esnasında 4 bin civarında parça çıkartıldı. Burada Çankırı’ya ait ürünlerde var. Farklı hayvanlar var.
Bunlarla ilgili ayla hocamızın bir çalışması var. Bizim düşüncemiz , Çankırı’ya çitti anlamda dışarıdan kişi çekecek, katma değer katacak bir fosil müzesi düşüncemiz var.
Ayla hocam başta olmak üzere bir çok bilim adamı bunun dünya çapında ilgi uyandıracağı ile alakalı görüşlerini beyan ettiler. Burası sit alanı ve orman arazisi içerisinde. Buranın fosil müzesi olması için sizlerden yardımcı olmanızı istiyoruz.”dedi.

Not: Daha öncede Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Tuz mağarasında Doldurulmuş hayvan müzesi yapmayı planlamış ancak bazı konunlar ve gereçelerle Başkan Dİnçbu düşüncesini gerçekleştirememişti.
Sonrası ne oldu bende sizin kadar merek ediyorum.
 
Video Görüntüleri


 

Etiketler:HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com