Çankırı -  Vatandaşlar 15 Temmuzda Sokakları Doldurdu


Tarih: 16-07-2017 04:22 Gundem Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 6706 Defa Görüntülendi

Çankırı - Vatandaşlar 15 Temmuzda Sokakları Doldurdu


Bir yıl önce destan yazan vatandaşlar bu yılda Çankırı sokakları doldurdu "çankırı"


Çankırı şehir merkezinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Sokakları doldurdular.

Vatandaşlara STK lar ve esnafta pankart ve Türk Bayrakları astılar. Yürüyüşün başlaması ile birlikte Kucaklama taşı mevkiinden binlerce Çankırılı hep birlikte ellerinde Türk bayrakları belediye meydanına yürüdü.

Burada İstiklal marşı okunda akabinde Kuran’ı Kerim okundu. Konuşmalar yapıldı. 15 Temmuz gazisi yaşadıklarını anlattı.

Daha sonrasında Program çeşitli etkinliklerle devam etti.

Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve eşi, Çankırı Milletvekilleri Av. Muhammet Emin Akbaşoğlı ve Hüseyin Filiz, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede,Çankırı Belediye Başkanı irfan Dinç ve eşi, Stk Başkan ve üyeleri, siyasiler, İl Müdürleri Daire amirleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Yapılan Konuşmalar:

Süre:00:18 – 01 :01 -- İlim yayma Cemiyeti Çankırı Şube Başkanı Musa Çağlar: “15 Temmuz’un arifasindeyiz. Bugün 15 temmuz tam bir yıl önce hain şebekeleri maalesef Türkiye’mizi bölmek parçalamak için yola çıkmışlardı. Düşünemedikleri bu gülcü irade sokağa çıktı. Cumhur reisimizin inin sokaklara çağrısı ile bütün dünyadaki hain çevrelere gerekli cevabı verdi. Dün vatanımızı canıpahasına vatanımızı savunduk. Bu günde savunmaya hazırız. Bu gün hüzünlü gururu yaşıyoruz. Bir daha yaşanmasın diyoruz. Bu zafer aslaha unutulmayacak. Unutmayacağız. Unutturmayacağız.”

Süre: 02:32 –03:02--------- Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç” Savaşan, kan döken, şehit olan , gazi olan, tarih yapıcı olan Çankırı’mın bu büyük özelliğine 15 Temmuz gecesi bir kez daha şahit olduk.
İkinci Kurtuluş harbinin ana karargahı Çankırı”dedi


Süre:03:03 -03:35  Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz”Şimdi tabiî ki 15 temmuzu niye hatırlayalım. Bu bir dış güçlerin Türkiye üzerindeki parselasyon ve imar planıydı. Bizim karşımız Feto değil, Amerika Avrupa vardı. Siz aziz milletim Amerika ile çarpıştınız. Avrupa ile çarpıştınız. Feto sadece bir taşerondu. “

Süre:03:36 -04:02 Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu” 15 temmuz destanını yazan aziz şehitlerimize , kahraman gazilerimize , onların mübarek ailelerine selam ve hürmetlerimi sunarım. Bir milim irademizden geri adım atmadan hep beraber püskürtülmesinde irademizi ortaya  koyduk”

Süre:-04:03 – 05:05 Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş” Saygı değer Çankırı’nın yiğitleri kahramanları hepinizi en içten sevgi saygı muhabbetlerimle selamlıyorum.
Biz ilk defa böylesi bir ihanete maruz kalmışız. Bu adamlar bu milletten bu milletin verdiği vergilerden alınan silahları, bu millete karşı doğrulttular. Ve acımadan da tetiğe bastılar.
Biz bir olacağız. Diri olacağız birlik olacağız. Bu hainlere fırsat vermeyeceğiz. Lütfen her türlü siyaseti  her türlü mezhep anlayışını, meşrep anlayışını bir kenara bırakacağız. Bir arada olacağız. Bunlara fırsat vermeyeceğiz.
Ben bu vesile ile şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Hepsine saygılarımı sunuyorum. Aileleri ile ve sizleri tek tek seviyorum”

 

 Gazi Erdal Ambarcı” Kendisini tanıtan Ambarcı o gece yaşadıklarını anlattı. Görev yerine gelen hainlerle yaptığı çatışma hainleri etkisiz hale getirmek için mevzi değiştirirken yaralanmış.

Süre:-05:18 – 07:22 “Piyade Uzm Çavuş olarak Ankara Merkez Komutanlığı Koruma taburunda görev yapmaktayım.
İlk kolumdan mermi yedim.Sağ kolumdan, Silahım MP elimden yere düştü. İkinci mermiyi belimden yedim. Kızım eşim çocuklarım aklıma geldi.Bir mermi daha yedim. Kalın basağım parçalanmış. İki tane bacağımdan diz altından yedim. Ayağım parçalandı. O ara namaz kılar gibi yere düştüm. O ara bir mermi daha yemişim. O mermiyi hissetmedim. O mermi 15 temmuz 27 Temmuz vücudumda kaldı.

Ben yere düştüğümde askerim Müslim komutanım komutanım diye bana seslendiğinde ben kelimeyi şahadet getiriyordum. Cenabı Allah’ım bunu nasip etti. “EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ANNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULÜ” demeyi bana nasip etti Allah.

Benim Müslim’im bana bağırdı.”KOMUTANIM TEDBİR GETİRMEYİN. SİZ BİR YERE GİDEMİYECEKSİNİZ. GİTMEYECEKSİNİZ”

Orada Müslim’in tüfeği tutukluk yaptı. Bendeki tabancayı Müslim’e attım. Müslim diğer lojmancı askerlere seslendi. Biz bir iken iki olduk. İki iken üç, üç iken dört olduk. Ben yerde yatıyorum. Beşinci kişiyim. Hiçbir zaman o dakika bilincimi kaybetmedim. Askerlerimin sevk ve idaresini yaptım.

 Video Görüntülerifotoğraflar


 

 

 

 

 

  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:
Çankırı - Vatandaşlar 15 Temmuzda Sokakları Doldurdu

Ana Sayfa


 - Öğrenciler Tarihe Yolculuk Yaptı
Öğrenciler Tarihe Yolculuk Yaptı

 - ÖYP Araştırma Görevlileri 33/a Kadrolarına Geçirilmelidir
ÖYP Araştırma Görevlileri 33/a Kadrolarına Geçirilmelidir

 - Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dan Sudan Hartum Çıkarması
Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dan Sudan Hartum Çıkarması

 - Aynı Yöne Giderken Kaza Yaptılar
Aynı Yöne Giderken Kaza Yaptılar

 - Muammer Hocaya Köylüleri Hayırlı Olsun Ziyareti Yaptı
Köylülerinden Hayırlı Olsun ve Destek Ziyareti

 - Gündüz Tamirci, Gece Solist
Gündüz Tamirci, Gece Solist

 - Türk Büro-Sen’e CHP’den Ziyaret
Türk Büro-Sen’e CHP’den Ziyaret

 - Üniversite Heyeti Tacikistan’da
Üniversite Heyeti Tacikistan’da

 - Yaranlar Ankara da Çankırı Temsil Etti
Yaranlar Ankara da Çankırı Temsil Etti

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com