Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Tarih: 13-07-2017 15:06 Çankrı Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 3799 Defa Görüntülendi


Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Çankırı'da Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı' nın desteğiyle, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen Korumalı Tarım Sisteminin Çankırı İlinde Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Çankırı Merkez İlçede Karaşeyh Köyünde Tarla günü gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Zeki KARACA İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman ÇAKIR, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mehmet AKKAYA, Tapu Müdürü Fazıl GÖNDER, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Emre AKBIYIK, Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ, Ticaret Borsası Başkanı Sadullah ERDEM, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İhsan BOSTAN, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Uzmanı Musa ALAÇAM, Yozgat İl Müdürlüğünden Şube Müdürleri ve teknik personeller, İl Müdürü Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller, köy muhtarları ve önder çiftçilerin katılımıyla Karaşeyh köyünde gerçekleştirilen hasat tarla gününe ilgi büyüktü.

Tören, Tarla Sahibi Kemal GÖNDER' in Ziraat Mühendisi Levent TURAN' ın proje hakkında bilgilendirme konuşması ile başladı. Projede işbirliği yapılan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünden konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Musa ALAÇAM Korumalı Tarım Sistemlerinin Dünyada ve Ülkemizdeki gelişiminden bahsederek çevremizin geleceği ve kendi geleceğimizi ancak korumalı tarım sistemlerini uygulayarak kurtarabileceğimizi söyledi.

Ardından İl Müdürü Osman ÇAKIR konuşmasının başında, "Yeryüzünde yürütülen tarımsal faaliyetlerde üreticiler için en önemli unsurların yüksek gelir, yüksek verim ve yüksek kalite olduğunu, ancak son yıllarda bunlara ilave olarak sürdürülebilirlik denen bir kavramda sık sık karşımıza çıktığını, tarımda sürdürülebilirlik olmadan bugünkü sistemlerle üretimin uzun yıllar devamının sağlanması mümkün olmadığını, bugünkü üretim sisteminde çiftçiler toprağı ne kadar çok işlerlerse o kadar çok verim alabileceklerine inandıklarını, gerçek te ise toprağın sürekli işlenmesinin toprağın yapısını bozduğunu ve erozyona sebep olduğunu, söyledi. Daha sonra;  birçok olumsuzluğa neden olan geleneksel toprak işleme yönteminin yerine bir alternatif olarak, anıza doğrudan ekim yöntemiyle kurulan demonstrasyon alanında, bu işin pulluk kullanmadan da yapılabileceğini görmek için toplandığımızı, bu sistemin zamandan, yakıttan tasarruf sağlamak, toprağın yapısını iyileştirmek ve erozyonu önlemek gibi birçok faydası olduğunu, bu topraklarda bizim ve gelecek nesillerin tarımsal üretim yapmaya devam edebilmesi için, toprağımızı ve doğayı korumak için en kısa sürede koruyucu toprak işleme sistemleri ile tanışmamız gerektiğini" söyledi.

Son olarak yapılan faaliyetlerin çiftçilere ve ülkemiz tarımına faydası olması dileğiyle, Projemizi destekleyen Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı' na ve katılımları ile etkinliği onurlandıran herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Törene, katılımcıların demonstrasyon alanına davet edilmesi, farklı ekim yöntemleri ile ekilen parsellerin katılımcılara gösterilmesi ile devam edildi. Burada üreticilerimizi sorularının cevaplanmasının ardından biçerdöverle hasada başlanarak törene son verildi.

Tablo : 2017 Yılı Temmuz ayında hasadı yapılan demonstrasyon alanlarına ait verim değerleri

İlçe    Anıza Doğrudan Ekim kg/da    Normal Ekim kg/da
Merkez (Karaşeyh)    252    194
Kızılırmak (Merkez)    283    289
 

            TOPRAK İŞLEMESİZ- DOĞRUDAN EKİM YÖNTEMİ Dünya'da yoğun olarak kullanılmaya başlanan doğrudan ekim, özellikle yıllık yağış ortalaması 200-500 mm arasında olan bölgelerde başarıyla uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemde anızın yakılması ya da toprağa gömülmesi yerine bitki örtüsü olarak tarlada bırakılması ve bir sonraki üretim sezonunun başında  Anıza Direkt Ekim Makinesi ile tohumun toprağa atılmasıdır.

Doğrudan Ekim Yönteminin Avantajları

1-Toprak işlemesiz doğrudan ekim erozyon riskini azaltır.

2-Üst toprakta organik madde miktarını artırır, Topraktaki biyolojik yaşamı ve aktiviteyi teşvik eder.

3-Gerekli makine sayısını, traktörün güç ihtiyacı, yakıt tüketimini, mekanizasyon için tamir bakım masraflarını azaltır.

4-Yağışın toprakta daha fazla depolanmasını sağlar

5-Yakıt tüketimini sadece bir geçişte ekimle sınırladığı için %40–50 azaltır.

6-Zaman ve işçilik gereksinimini %50–60 azaltır. Bu ekim için birkaç günün uygun olduğu durumlar gibi kritik durumlarda çok avantaj sağlar.

Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim 

Etiketler:

Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü

Haber Çankırı'da Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Karadayı Köyünde Sel ve Su Baskını Oldu
Merkeze Bağlı Karadayı Köyünde Sel Ve Su Baskını Meydana Geldi

İlimiz Orman Fidanlık Müdürlüğüne Gök Atandı
Erol Gök ilimizin yeni Orman Fidanlık Müdürü oldu

Bu Müdür İşi Biliyor
İl Milli Eğitimd Müdürülüğünden Okullara Onarım Atağı

İl İlçe Kütüphane Müdürleri Toplantı Yaptı
İl İlçe Kütüphane Müdürleri Toplantısının 2. Si Gerçekleşti

Gar Personeli Şehidimizin Ailesini Ziyaret Etti
Gar Personeli Merkeze Bağlı Tüney Köyünde Şehidimizin Ailesini Ziyaret Etti

Jandarma nın Kuruluşu’nun 179. Yılı Kutlandı
Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 179. Yılı kutlaması İl Jandarma Komutanlığı’nda gerçekleştirildi

Polis Eşlerinden Anlamlı iftar Yemeği
Polis Eşleri Derneği Üyeleri Şehit Yakınları ve Gazi aileleri ile birlikte iftar yaptılar

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Sosyal Bütünleşme iftarı
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Hükümlülerle Sosyal Bütünleşme iftar Programı

Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Engelli Ve Eski Hükümlü Hibe Programına Davet Etti

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

İLÇELERİ

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com