Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Tarih: 13-07-2017 15:06 Kurumlar Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 3574 Defa Görüntülendi

Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Çankırı'da Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü


Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı' nın desteğiyle, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen Korumalı Tarım Sisteminin Çankırı İlinde Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Çankırı Merkez İlçede Karaşeyh Köyünde Tarla günü gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Zeki KARACA İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman ÇAKIR, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mehmet AKKAYA, Tapu Müdürü Fazıl GÖNDER, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Emre AKBIYIK, Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ, Ticaret Borsası Başkanı Sadullah ERDEM, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İhsan BOSTAN, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Uzmanı Musa ALAÇAM, Yozgat İl Müdürlüğünden Şube Müdürleri ve teknik personeller, İl Müdürü Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller, köy muhtarları ve önder çiftçilerin katılımıyla Karaşeyh köyünde gerçekleştirilen hasat tarla gününe ilgi büyüktü.

Tören, Tarla Sahibi Kemal GÖNDER' in Ziraat Mühendisi Levent TURAN' ın proje hakkında bilgilendirme konuşması ile başladı. Projede işbirliği yapılan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünden konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Musa ALAÇAM Korumalı Tarım Sistemlerinin Dünyada ve Ülkemizdeki gelişiminden bahsederek çevremizin geleceği ve kendi geleceğimizi ancak korumalı tarım sistemlerini uygulayarak kurtarabileceğimizi söyledi.

Ardından İl Müdürü Osman ÇAKIR konuşmasının başında, "Yeryüzünde yürütülen tarımsal faaliyetlerde üreticiler için en önemli unsurların yüksek gelir, yüksek verim ve yüksek kalite olduğunu, ancak son yıllarda bunlara ilave olarak sürdürülebilirlik denen bir kavramda sık sık karşımıza çıktığını, tarımda sürdürülebilirlik olmadan bugünkü sistemlerle üretimin uzun yıllar devamının sağlanması mümkün olmadığını, bugünkü üretim sisteminde çiftçiler toprağı ne kadar çok işlerlerse o kadar çok verim alabileceklerine inandıklarını, gerçek te ise toprağın sürekli işlenmesinin toprağın yapısını bozduğunu ve erozyona sebep olduğunu, söyledi. Daha sonra;  birçok olumsuzluğa neden olan geleneksel toprak işleme yönteminin yerine bir alternatif olarak, anıza doğrudan ekim yöntemiyle kurulan demonstrasyon alanında, bu işin pulluk kullanmadan da yapılabileceğini görmek için toplandığımızı, bu sistemin zamandan, yakıttan tasarruf sağlamak, toprağın yapısını iyileştirmek ve erozyonu önlemek gibi birçok faydası olduğunu, bu topraklarda bizim ve gelecek nesillerin tarımsal üretim yapmaya devam edebilmesi için, toprağımızı ve doğayı korumak için en kısa sürede koruyucu toprak işleme sistemleri ile tanışmamız gerektiğini" söyledi.

Son olarak yapılan faaliyetlerin çiftçilere ve ülkemiz tarımına faydası olması dileğiyle, Projemizi destekleyen Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı' na ve katılımları ile etkinliği onurlandıran herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Törene, katılımcıların demonstrasyon alanına davet edilmesi, farklı ekim yöntemleri ile ekilen parsellerin katılımcılara gösterilmesi ile devam edildi. Burada üreticilerimizi sorularının cevaplanmasının ardından biçerdöverle hasada başlanarak törene son verildi.

Tablo : 2017 Yılı Temmuz ayında hasadı yapılan demonstrasyon alanlarına ait verim değerleri

İlçe    Anıza Doğrudan Ekim kg/da    Normal Ekim kg/da
Merkez (Karaşeyh)    252    194
Kızılırmak (Merkez)    283    289
 

            TOPRAK İŞLEMESİZ- DOĞRUDAN EKİM YÖNTEMİ Dünya'da yoğun olarak kullanılmaya başlanan doğrudan ekim, özellikle yıllık yağış ortalaması 200-500 mm arasında olan bölgelerde başarıyla uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemde anızın yakılması ya da toprağa gömülmesi yerine bitki örtüsü olarak tarlada bırakılması ve bir sonraki üretim sezonunun başında  Anıza Direkt Ekim Makinesi ile tohumun toprağa atılmasıdır.

Doğrudan Ekim Yönteminin Avantajları

1-Toprak işlemesiz doğrudan ekim erozyon riskini azaltır.

2-Üst toprakta organik madde miktarını artırır, Topraktaki biyolojik yaşamı ve aktiviteyi teşvik eder.

3-Gerekli makine sayısını, traktörün güç ihtiyacı, yakıt tüketimini, mekanizasyon için tamir bakım masraflarını azaltır.

4-Yağışın toprakta daha fazla depolanmasını sağlar

5-Yakıt tüketimini sadece bir geçişte ekimle sınırladığı için %40–50 azaltır.

6-Zaman ve işçilik gereksinimini %50–60 azaltır. Bu ekim için birkaç günün uygun olduğu durumlar gibi kritik durumlarda çok avantaj sağlar.

Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim
 
Resim 

Etiketler:
Anıza Doğrudan Ekim de Tarla Günü

Ana Sayfa


Çankırı’da Turizmcilere Proje Yazma Eğitimi Düzenlendi - Çankırı Haberleri - Kuzka Çankırı YatırımOfisi - Çankırı’da Turizmcilere Proje Yazma Eğitimi Düzenlendi
KUZKA 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Çankırı’da proje hazırlayacak turizmcilere yönelik Proje Yazma Eğitimi düzenledi.

Çankırı''da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri - Çankırı Haberleri - Hicran Çakmakçı Çankırı SGK Müdürü - Çankırı''da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri
Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri Düzenlendi

Gazeteciler ile Rehabilitasyon Merkezinde Buluştu - Çankırı Haberleri - - Gazeteciler ile Rehabilitasyon Merkezinde Buluştu
Gazeteciler ile Rehabilitasyon Merkezinde Buluştu

Taşeron İşçi Konulu Seminer Verildi - Çankırı Haberleri - - Taşeron İşçi Konulu Seminer Verildi
Çankırı SGK ve İş Kurumu Taşeron İşçilerin Kadroya Geçiş Süreci İle İlgili Seminer Verildi

Tapu İşlemleri İnternet Üzerinden Yapılabilecek - Çankırı Haberleri - - Tapu İşlemleri İnternet Üzerinden Yapılabilecek
Çankırı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü konuyla alakalı açıklama yaptı

Kırsal Turizm Sertifika Verildi - Çankırı Haberleri - Emre Akbıyık - Kırsal Turizm Sertifika Verildi
Kırsal turizm etkinlikleri sertifika teslim töreni yapıldı.

İl Müdürü Hasan Tahsin’in Mutlu Günü - Çankırı Haberleri - - İl Müdürü Hasan Tahsin’in Mutlu Günü
İlimiz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin’in Mutlu Günü

Olası Aksaklıklar İçin Bilgilendirme Yaptı - Çankırı Haberleri - Öcal özdemir - - Çevre Ve Şehircilik Çankırı İl Müdürlüğü - Olası Aksaklıklar İçin Bilgilendirme Yaptı
Çevre Ve Şehircilik Çankırı İl Müdürlüğünde Teknik Personel Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Gençlere Spor Malzemeleri Hediye Edildi - Çankırı Haberleri - - Gençlere Spor Malzemeleri Hediye Edildi
İl Müdürümüz Ekrem Gerginci Her Zaman Gençlerimizin Yanındayız

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com