-
 

 
Çankırı da TKDK Destekli İşletmeleri Gezdi

Tarih: 22-05-2017 15:26 STK Muhabir: Kubilay  Bu Sayfa: 2905 Defa Görüntülendi


Çankırı da TKDK Destekli İşletmeleri Gezdi

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, TKDK Destekli İşletmeleri Gezdi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, işletme ziyaretlerine devam ediyor. Bu kapsamda Şabanözü ilçesinde TKDK hibeleriyle kurulan turizm tesisini ziyaret eden İl Koordinatörü Akbıyık, işletme sahibi Mustafa Dülger ile bir süre sohbet etti.

Ziyaret sırasında konuşan Akbıyık, kırsal turizm konusundaki desteklerinin ülkemizin gelecek hedeflerine ulaşılmasında önemli olduğunun altını çizerek, “ Turist sayısı ve Turizm gelirlerinde Dünya sıralamasında ilk 5 ülke arasında yer almak ülkemizin 2023 vizyonuaçısından temel amaçlarından biridir. Söz konusu hedefe ulaşılmasına katkı anlamında Çankırı ciddi potansiyele sahip iller arasında yer almaktadır. Bu anlamda yenilikçi bir bakış açısıyla ilimizin coğrafi, tarihi ve kültürel zenginliklerini önceleyen alternatif projelerin geliştirilmesi elzemdir. Projelerin finansmanı konusunda TKDK dün olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da sektördeki yatırımlarda aktif rol üstelenecektir. Kurumumuzun uygulamakla yükümlü olduğu IPARD programı çerçevesinde kırsal turizm sektöründe hibe oranı yüzde 50’den yüzde 65’e yükseltilmiştir. Bu proje ile Şabanözü ilçemiz 25 Odalı otel, 300 kişilik restoran ve 60 kişilik toplantı salonundan oluşan komplekse sahip olmuştur. İçinde bulunduğumuz bu tesisin ilimizde benzer tesislerin kurulmasında örnek olmasını temenni ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum” Şeklinde konuştu.

Kırsal turizm yatırımlarının bölgenin sosyo-kültürel yapısının değişmesinde etkili olduğunu dile getiren İl Koordinatörü Akbıyık, “Kırsal turizm yatırımları bir yandan kırsal alanların sürdürebilir kalkınmasına sağlarken diğer yandan istihdamın artmasını sağlayarak, göçün azalmasında etkili olmaktadır. Sektördeki yatırımlarda önemli sayıda kadının istihdam ediliyor olması ise cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına imkân tanımaktadır. ” Dedi.

Hizmet sektöründe deneyimli olmalarının ve TKDK desteklerinin cazip olmasının proje fikrinin gelişmesinde belirleyici olduğunu aktaran işletme sahibi Mustafa Dülger, “ Firma olarak uzun yıllardır ilçe merkezindeki pansiyon ve lokantamızla hemşerilerimize hizmet veriyorduk. Şabanözü OSB’nin kurulması ve gelişmesi ile birlikte ilçemize yakışır AB standartlarında bir tesisi kurmak hep aklımızda idi. TKDK desteklerinden haberdar olunca, kurum ile görüştük, projemizi hazırladık ve sonunda da başvurumuz onaylandı. Tesisimizin kurulumu yaklaşık olarak 1 milyon 350 liraya mal oldu, bu tutarın 670 bin lirasını TKDK karşılamış oldu.Ben kendim ve ilçem adına projenin her aşamasında benden yardımlarını esirgemeyen tüm kurum personeline ayrıca emeği olan herkese sonsuz teşekkür ederim. ” şeklinde konuştu. Yaklaşık altı aydan beri faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Dülger, yakın zamanda tüm Çankırılı hemşerilerimizin katılacağı güzel açılış töreni için gün saydıklarının altını çizerek sözlerini tamamladı.
 

ETLER :

Ziraat Odaları’ndan Vali Hamdi Bilge Aktaş’a ziyaret
Çankırı Ziraat Odası Yönetimi Vali Hamdi Bilge Aktaş’ı Ziyaret Ettiler

Geleneksel Seydiköy Kahvaltısı Gerçekleştirildi
Her Sene Düzenlenen Geleneksel Seydiköy Kahvaltısı Gerçekleştirildi

Ufka Yolculuk Ödül Töreni Gerçekleşti
Çankırı Ufka Yolculuk-6 Bilgi ve Kültür Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

2018 Yılın Ahisi Belli Oldu
Çankırı 31. Ahilik Haftası Kutlama Programı İle İlin Ahisini Belirleme Toplantısı Yapıldı

TOBB Yönetimi Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti
İlimiz TOBB Yönetimi Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti

İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN İKİ MUHAFIZI Konferansı
İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN MUHAFIZI İKİ II. ABDÜLHAMİD-R. TAYYİP ERDOĞAN Konferansı

SERGENÇ İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampında
Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda Dedelerinin İzinde Yürüdü

Ziraatçılar Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu
Ziraatçılar, Borsaya Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Ticaret Borsası Başkanı Değişti
Ticaret Borsası Yeni Başkanı Erdal Aslan Oldu

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AYÇankırı haberleri Çankırı da TKDK Destekli İşletmeleri Gezdi

  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com