Çankırı Ilgaz Enerji Çalıştayı Gerçekleşti


Tarih: 13-05-2017 22:01 Ilgaz Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 3400 Defa Görüntülendi


Çankırı Ilgaz Enerji Çalıştayı Gerçekleşti

Ilgaz Enerji Çalıştayı Sürdürülebilir Anadolu Temasıyla Gerçekleştirildi


Kurşunlu Belediyesinin de Ortak olduğu, Southernİllinois Universitesi Edwardsvılle tarafından Çankırı Karatekin Üniversitesi desteğiyle düzenlenen “Sürdürülebilir Anadolu” temalı Ilgaz Enerji Çalıştayı Yıldıztepe Ilgaz Otelde gerçekleştirildi.

Çalıştaya AK Parti Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak , Southernİllinois Üniversitesi Edwardsvılle Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar Çelik, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Southernİllinois Universitesi Edwardsvılle Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar Çelik, Ilgaz Enerji Çalıştayı’nın ilk defa düzenlendiğini söyledi.
Çelik, çalıştayın “Sürdürülebilir Anadolu” teması ile yapıldığını belirterek, “Çalıştayımızda 3 panel ve 3 farklı önemli konu konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi ‘Türkiye’de Enerji Verimliliği’, bir tanesi ‘Yenilenebilir Enerji’ ve ‘Türkiye’nin Enerji Politikaları’dır. Bu çalıştaydan beklentimiz, buradan çıkacak olan tavsiye ile Çankırı Karatekin Üniversitesi öncülüğünde, Çankırı’ya ve bölgeye belli bir vizyon oluşturabilecek şekilde pilot projeler başlangıcı nispetinde ışık tutmasıdır.” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı açılışta yaptığı konuşmada son 10 yıldır enerji hukuku üzerine çalışmalar yaptığını bu konuda basılı kitabı ve makaleleri olduğunu, uluslararası kongrelere katıldığını aynı zamanda da BOTAŞ, TEDAŞ, TKE gibi enerji sektöründe söz sahibi kuruluşların danışmanlığını yaptığını yani enerji konusunda akademik, teorik birikimin yanında uygulama alanında da tecrübe sahibi olduğunu söyledi.

Rektör Ayrancı konuşmasının devamında “ Sürdürülebilir enerji konusunda malum çok sorun var önümüzde ki 50-60 yıl içerisinde de bu sorunların içerisinde bulunacağız. O yüzden bu konudaki bilgi ve birikimler çok önemli bu konu hakkında çok çalışmamız ve üretmemiz lazım, akıl geliştirmemiz lazım bunu da kendimizin yapması lazım. Yani yapılanları tekrar etmek bize sorunu çözdürmüyor. Dışarıdan aldığımız fikir kendi menfaat silsilesi ve kültürü ile bize yansıyor bu bilgide üretken olmadığı için bizim sorunlarımıza çözüm olmuyor. Burada madem bilim adına konuşup üniversitelerden bahsediyoruz kendi fikirlerimizi üretip kendi çözümlerimizi kendimiz bulmalıyız” dedi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ise ülkemizin enerji potansiyelinin yüksek olduğunu dile getirerek, “Önemli bir potansiyel enerjimiz var. Hem Ilgaz’ımızda hemÇankırı’mızda hem Türkiye’mizde potansiyel enerjimiz müthiş. Ama kinetik enerjiye dönüştürmemiz için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Unumuz, yağımız, şekerimiz, gazımız var ama bunları bir araya getirmek için bir koordinasyon gerekiyor. İşte bu o enerjinin yansıması.” diye konuştu.

Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak”Yenilenebilir enerji, şehirlerin enerjisinin sürdürebilirliği için önemlidir. Tüm şehirler yenilenebilir enerji için planlar yapmalı.  Yapılan imar planlarına bunlar işlenmeli. Üniversiteler bu konuda belediyelere gerekli desteği sağlamalıdır” dedi

Açılış konuşmaları sonrasındaÇankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Türkiye’de Enerji Politikaları” başlıklıbir sunum yaptı.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yenilenebilir enerjinin öneminden bahsederek, “Enerji politikaların genel atmosferine baktığımızda yenilenebilir enerjinin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar üzerinde durulması gerektiğini ve ne kadar maliyetli de olsa buna eğilim göstermek gerektiğini biliyoruz. 19. Y.Y. da temel endüstriyel enerji kaynağı kömürdü. 20. yüzyılda sınırları belirleyen ana paradigmalardan bir tanesi petrol oldu.” dedi.

Rektör Ayrancı, enerji piyasasının önemli bir güç olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Enerji ihtiyacı enerji oyunun kimyasını oluşturuyor.Şu anda enerji piyasası yaklaşık 6 trilyon dolarlık bir pazar ve aynı zamanda önemli bir güç kaynağı. Kaynağı dar olan ülkeler ancak buna karşılık gelişmiş başka ülkelerin rezervlerinehakim olmak istiyor. ABD eski başkanı Barak Obama ‘Enerji kaynaklarını kontrol edemeyen bir ulus kendi geleceğini kontrol edemez’ demişti.
Enerjide 3 temel yaklaşım var.Enerji arz güvenliği, rekabet ve çevre. Enerji arz güvenliğine baktığınızda bunun uluslararası politikalarla, savaşlarla ve vekalet savaşlarıyla yönetildiğini görüyoruz. Buna karşılık rekabet ülkelerin kendi aralarında rekabetini oluşturuyor. Çevrede ise büyük bir kirlilik söz konusu. Toprak ve su kirliliği gibi.  Uluslararası arenada enerjimizi elde ettik, iç piyasamızda bunları rekabet çerçevesinde dağıttık.Fakat yarın bu yaptığımız şeyler kitlesel olarak olumsuzluklar olursa o çerçevede çevre dikkati çekiyor.”
Küresel güçkonusunada değinen Rektör Ayrancı, Türkiye’nin yumuşak güç kullandığından bahsederek, “Küresel güçte askeri güç, ekonomik güç ve yumuşak güç gibi kavramlar var. Türkiye yumuşak güç kullanıyor.  Bunun etkilerinin ne olacağını heyecanla bekliyoruz ama önemli sonuçlar elde ettiğimizi söyleyebilirim.  Enerji kaynaklarının kontrolü küresel güç olmanın en önemli basamaklarından bir tanesi. Oyunun amacı kesintisiz, ucuz, kaliteli ve herkesten önce enerji elde etmek.  Çok yüksek petrol ve doğalgaz stoku bulunduğundan Orta Doğu dikkati çekiyor.  Onun dışında Hazar Bölgesi. Bu bölgeler bizleri etkiliyor.  Ağırlıklı olarak boru hatları üzerindenenerji taşındığı sanılıyor ama ağırlıklı olarak yüzde 65 oranla deniz taşımacılığı yapılıyor. Buda Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin önemini de artırıyor.” açıklamasında bulundu.
Ayrancı, enerjiye bağımlı olduğumuzu söyleyerek, “Enerji sanayi, konut ve ulaşımda harcanıyor. Ulaşımda bizler enerjiye bağımlıyız. Çankırı’da da otomobil düşkünlüğü olduğunu duydum. Türkiye’de raylı sistemlerin çok fazla bulunmaması otomobillerle ulaşımın olmasına yol açıyor. Hareket enerjisi ticarette rekabet, askeri alanda güç demek. Aslında bu büyük gelişmelerin pek çoğunun sebebi ya askeri ya ticari.” dedi.
Yenilenebilir enerjinin yaşamsal hale gelebileceğini aktaran Ayrancı son olarak, “Enerjinin büyük bölümüne sahip Orta Doğu ve Hazar Bölgesi büyük baskı altında kalıyor.Orta Doğu petrolün yüzde 56’sını doğalgazın yüzde 40’ını ifade ediyor. Bu bölgelerde büyük siyasi oyunlarda oynanıyor. Herkes bu enerji piyasasını kontrol etmek istiyor. Uzun vadede ise tüm dünya devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Yenilenebilir enerji yaşamsal hale gelebilir. Uluslararası arenada niyetler değil kabiliyetler önemlidir. Yenilenebilir enerjin mutlaka olmalı ve elimizin altında tutulması gereken önemli bir Arguvan.”dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Türkiye’de Enerji Politikaları” başlıklı bir sunumunun ardından Türkiye’de Enerji Verimliliği, Türkiye’de Yenilenebilir Enerji ve Türkiye’nin Enerji Politikaları panelleri gerçekleştirildi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Çankırı Ilgaz Enerji Çalıştayı Gerçekleşti

Ana Sayfa


Ilgaz’dan Askerlerimiz İçin Dualar Yükseldi - - Ilgaz’dan Askerlerimiz İçin Dualar Yükseldi
Çankırı Ilgaz’dan Askerlerimiz İçin Dualar Yükseldi

Hamdi Bilge Aktaş, Ilgaz’da yaşlıları ziyaret etti - - Hamdi Bilge Aktaş, Ilgaz’da yaşlıları ziyaret etti
Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Ilgaz’da yaşlıları ziyaret etti

Ilgaz Huzurevinde Müzik Ziyafeti - - Ilgaz İlçesi Huzur Evi Ilgaz Huzurevinde Müzik Ziyafeti
Ilgaz İlçesi Huzur Evinde Türk Halk Müziği Korosu Konser Verdi

Çankırı Ilgaz'da Mevlit Kandili Programı - - Çankırı Ilgaz'da Mevlit Kandili Programı
Ilgaz İmam Hatip Ortaokulu tarafından Mevlit Kandili Programı gerçekleştirildi.

Ilgaz İlçesinde Yangın Çıktı. - - Ilgaz İlçesinde Yangın Çıktı.
Çankırı Ilgaz İlçesi Merkezinde Yangın Çıktı.

Çankırı’da 8. İstiklal Yolu Yürüyüşü Başladı - - Çankırı’da 8. İstiklal Yolu Yürüyüşü Başladı
8. İstiklal Yolu Yürüyüşü Etkinlikleri Büyük Bir Coşkuyla Ilgaz’da Başladı

Milli Eğitim Müdürü İnşaatlarda İncelemede Bulundu - - Milli Eğitim Müdürü İnşaatlarda İncelemede Bulundu
Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı Okul İnşaatlarında İncelemede Bulundu

Çankırı Kaza, 200 metre dereye yuvarlandılar - - Çankırı Kaza, 200 metre dereye yuvarlandılar
Çankır Ilgaz'daı Kaza, 200 metre derinliğindeki dereye yuvarlandılar

Modern Kesimhane Yapılıyor - - Modern Kesimhane Yapılıyor
Eski Kesimhane Yıkıldı. Yenisi Yapılıyor

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


regent cruises
  regent cruises - rssc
.