Bazı çocuklar işitme kaybıyla doğuyor


Tarih: 10-05-2017 19:28 Saglik Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 3253 Defa Görüntülendi

Bazı çocuklar işitme kaybıyla doğuyor

Her yıl 2 binin üzerinde çocuk işitme kaybıyla doğuyor
Konuyla alakalı Çankırı Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Yılmaz”

Dünyada her yıl 133 milyon bebek doğmakta, bu doğumlarda tüm dünyada işitme kaybı yaklaşık %0,1 - 0,3 ‘i insidansına sahip olmakla birlikte yıllık beklenen işitme tarama kayıplı bebek sayısı 339.000’dir. Ülkemizde işitme kayıplı bebeklere baktığımızda her yıl yaklaşık 1.300.000 bebek doğmakta, bu bebeklerin yaklaşık 1300-2600 işitme kayıplı olarak dünyaya gelmektedir.

Ülkemizde ilk 1994 yılında başlatılan Yenidoğan İşitme Taraması 2014 yılında tüm illerimizde yapılmaktadır.

Yenidoğan İşitme taraması yapmaktaki temel amaç; ülkemizde işitme kaybı ile doğan bebeklerin erken dönemde tanı alması ve rehabilitasyonun sağlanmasıdır. Tarama programı kapsamında hedefimiz yenidoğan bebeklerin ilk 1 ayda tarama testlerinin, ilk 3 ay içinde tanı testlerinin tamamlanması ve 6. aya kadar da tanı sonrası cihazlama, rehabilitasyonlarına başlanmasıdır. Tarama, işitme kaybının tanısı için ileri testlere gereksinim duyan bebeklerin belirlenmesindeki ilk adımdır. Doğumdan 3 yaşına kadar olan süre, çocuklarda konuşma ve dil gelişimi açısından kritik dönemdir. İşitme taraması yapılmadığı takdirde işitme kaybının tanı yaşı gecikecek, bu da konuşma ve dil gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Her 10.000 doğumda işitme kaybı görülme oranı diğer sağlık sorunları ile karşılaştırıldığında;

İşitme kaybı        30
Yarık Damak        12
Down Sendromu        11
Uzuv Defektleri        6
Spina Bifida        5
Orak Hücre Anomalisi    2‘dir.
    
İşitme taraması ile işitme kaybının tanısı çok erken yaşta konulabilmekte ve bebeklere küçük yaşta işitme cihazı takılabilmektedir.
   
İlimizde İl Devlet Hastanesi ve Özel Karatekin Hastanesi’nde, Yenidoğan İşitme Taraması Üniteleri’nde bebeklerimizin taramaları yapılmaktadır. Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi tarafından Yenidoğan İşitme Taraması Programı yürütülmektedir. Program kapsamında 08.05.2017 tarihinde Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Salonu’nda teorik, 09.05.2017 tarihinde İl Devlet Hastanesi Yenidoğan İşitme Taraması Ünitesi’nde pratik olmak üzere, 16 kişinin katılımı ile Yenidoğan İşitme Taraması Uygulayıcı Eğitimi düzenlenmiştir.”
 

Etiketler:
HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com