Çankırı Valisi Mesut Köse,Yanan Köy Serçeler'de Son Durum


Tarih: 08-04-2017 20:25 Ilgaz Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 6713 Defa Görüntülendi


Yanan Köy Serçeler'de Son Durum


Yanan Serçeler Köyünde, Çalışmalar Valilik Koordinesinde Aralıksız Devam Ediyor


Geçtiğimiz günlerde elim bir olay sonrası çıkan yangın rüzgârında etkisi ve evlerin birbirine yakın olması nedeniyle yangın civardaki evlere sıçramış ve köydeki 47 haneden 26’sı ahşap olmak üzere 29 ev yanarak kullanılamaz hale gelmişti. 29 evin yandığı  Serçeler köyünde çalışmalar sürüyor.

Çankırı  valiliğinin koordinesindeki çalışmalar, Ilgaz kaymakamlığı denetiminde sürerken,  hafriyat ve enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız devam ediyor..
İlçe kaymakamı  Muhammed Gürbüz, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde en az iki sefer giderek çalışmaları yerinde gözlemliyor.

Çankırı Valisi Mesut Köse” Hemşehrilerimizin yaralarını sarmak için çalışmalarımız sürüyor. Geçende bahsetmiştim. Kaymakamlığımız ve kurumlarımıza gerekli talimatları vermiştim.
Ilgaz Kaymakamımız  çalışmaları birebir takip ediyor.  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzde , .  İl Afet ve Acil Durum Yönetim başkanlığı ile gerekli yazışmaları ve görüşmeleri yapıyor.

Valiliğimizin koordinesinde ,Ilgaz Kaymakamlığımız Çevre ve şehircilik ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yapılması gerekenleri yapıyoruz. En kaz çalışmalarında sona geldik. Hasar tesbit çalışmalarının onaylanması sonrasında yer tesbit çalışmaları ve zemin etüt çalışmaları yapılacak.
Her gün yeni bir çalışma ve gelişme oluyor.  Şu anda  enkaz çalışmalarında sona gelindi. Yapılan ve yapılacak olan çalışmaları anlık takip ediyorum.

YANGIN SONRASI KÖYDE YAPILAN ÇALIŞMALAR:
04.04.2017
Olay sonrasında kızılay ve afad ekipleri tarafından köye çadırlar kurulmuş, sıcak yemek verilmeye başlanmıştır. Bugün itibariyle de Ilgaz Kaymakamlığı ve belediyesi yemek vb hizmetlere devam edeceklerdir.
Kesilen elektrikler ve telefon hizmeti de ilgili kuruluşlarımız tarafından hizmete alınmıştır.
Patlayan su hattı tamir edilmiş, öğleden sonra köye su verilmeye başlanacaktır.
İş makinaları halen olay yerinde düzenleme faaliyetlerine devam etmektedir.
Şu an itibariyle yine olay yerinde çevre ve şehircilik müdürlüğü ile AFAD ekipleri hasar tespit çalışmalarını yürütüyorlar.
Tespit çalışmaları neticesinde AFAD Başkanlığından Nakdi ya da ayni yardım olarak hak sahiplerine ulaştırılmak üzere acil yardım talep edilecektir.
Sonrasında yanan yıkılan evlerin yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Bunun için de yine AFAD tarafından hak sahipliği çalışması yapılacak.
Yanan evlerin yenilerinin yapılması için yer tespiti, parselasyon ve alt yapı çalışmaları yapılarak yeni evlerin yapılması süreci başlatılmış olacaktır.
Özel idare, belediyelerden ve orman teşkilatlarındangelen dozer, loder, lastikli iş makinaları, araröz ve itfaiye olmak üzere toplam 14 araç göreve devam ediyor.

05.04.2017
Ilgaz ilçemiz Serçeler köyünde 03.04.2017 tarihinde meydana gelen yangın afeti neticesinde söndürme işlemlerinin tamamlanmasını müteakip ön bilgi ve acil yardım ödeneklerinin temini için kullanılmak üzere Afet Müdahale planında görevli Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğünden oluşturulan hasar tesbit ekibi ve müdürlüğümüz ekiplerince 04.04.2017 tarihinde ön hasar tespitleri yapılmıştır.
Bu kapsamda doldurulan Afet Etkisi Belirleme Formlarına göre:
27 adet yıkık, 1 adet ağır hasarlı konut
1 adet inşaat halinde konut
1 adet yıkık imam evi
1 adet yıkık köy odası
7 adet yıkık ahır  
1 adet yıkık samanlık olarak tespit edilmiştir.
Yangın afetinin “Afetlerin Genel Hayata Etkililiğine İlişkin Temel Kurallar Hakkındaki Yönetmelik”  hükümlerine göre Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca Genel Hayata Etkililik değerlendirilmesi için gerekli olan afet etkisi belirleme formları hazırlanmış, yangına ait fotoğraflar tamamlanmış durumda olup, Olayla ilgili Jandarma Tutanağı ile İtfaiye tutanağı beklenmektedir.
Gerekli belgeler ivedilikle tamamlanarak Afet ve Acil Durum yönetimi Başkanlığına Acil yardım Talebi ve Genel Hayata Etkililik Oluru alınması için gönderilecektir.
Köy içerisinde İl Özel İdaresine ait 1 adet ekskavatör, 1 adet dozer ve 1 adet kamyon hafriyat kaldırma çalışmalarına devam etmektedir. Söndürme ve hafriyat çalışmaları sırasında içme suyu hattında meydana gelen hasarlar il özel idare ekipleri tarafından onarılmaktadır.

06.04.2017
Ilgaz ilçemiz Serçeler köyünde 03.04.2017 tarihinde meydana gelen yangın afeti ile ilgili olarak bugün Yangın afetinin “Afetlerin Genel Hayata Etkililiğine İlişkin Temel Kurallar Hakkındaki Yönetmelik”  hükümlerine göre Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca Genel Hayata Etkililik değerlendirilmesi için gerekli olan afet etkisi belirleme formları, yangına ait fotoğraflar, Olayla ilgili Jandarma Tutanağı ile İtfaiye tutanağı gibi gerekli belgeler tamamlanarak Afet ve Acil Durum yönetimi Başkanlığına Acil yardım Talebi ile ilgili 06.04.2017 tarih ve 51860 sayılı ve Genel Hayata Etkililik Oluru alınması için 06.04.2017 tarih ve 51892 sayılı yazılarımız gönderilmiştir.
Lokal olarak devam eden yangının risk oluşturması halinde anında müdahalede bulunulması amacıyla Ankara Orman Bölge Müdürlüğünce tahsis edilen 1 adet su tankeri 07.04.2017 günü Serçeler Köyü Muhtarlığına teslim edilecektir.
Olay sonrasında Kızılay ve AFAD ekipleri tarafından köye çadırlar kurulmuş, 06.04.2017 tarihi itibariyle çadırlarda kalan afetzede bulunmamaktadır. 06.04.2017 tarihi itibariyle de Ilgaz Kaymakamlığı ve Ilgaz Belediyesi tarafından yemek vb. hizmetlere devam edilmektedir.
Telefon hatlarında meydana gelen arıza giderilmiştir.
04.04.2017 tarihinde tamir edilerek hizmet alınan İçme suyu hattında 05.04.2017 tarihinde kısmen tamir edilmiş, bu gün itibariyle köyün bir kısmına içme suyu verilmiştir.
Yangın bölgesinde İl Özel İdaresine ait 1 adet loder, 1 adet dozer ve 3 adet kamyon ve belediyeye ait 1 adet loder 2 adet kamyon ile hafriyat kaldırma çalışmalarına devam edilmektedir. Söndürme ve hafriyat çalışmaları sırasında içme suyu hattında meydana gelen hasarlar il özel idare ekipleri tarafından onarılmaktadır.

07.04.2017
Yoğunlaşma eğiliminde olan dumanlara Ilgaz Belediyesi itfaiye ekiplerince müdahale edilmiştir.
Köy dışında yaşayan vatandaşlar sık olmamakla köyü ziyarete gelmeye devam etmektedir.
Olay sonrasında Kızılay ve AFAD ekipleri tarafından köye çadırlar kurulmuş, 07.04.2017 tarihi itibariyle çadırlarda kalan afetzede bulunmamaktadır.
Yangından zarar gören vatandaşlara yardım amacıyla İlçe Müftülüğünün koordinasyonunda bu gün Cuma namazından sonra ilçe merkezi ve köylerde bulunan camilerden yardım toplanmıştır.
Köyde elektrik, su ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerinde sorun bulunmamaktadır.
Yangın mahallinin, yeni konutların yapılmasına uygun hale getirilmesine yönelik düzenleme çalışmaları 1 dozer ve 1 ekskavatör ile devam etmekte olup, yağmur nedeniyle zeminin uygun olmamasından dolayı kamyonlar çalışmalara dâhil edilmemiştir. 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Çankırı Valisi Mesut Köse,

Çankırı Valisi Mesut Köse, 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

haber18.com Çankırı Haberleri

Çankırı haberleri