0


Tarih: 16-02-2017 11:40 Saglik Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4494 Defa Görüntülendi

0

İlimizden yapılan yoğun talep karşısında UMKE Eğitimi Çankırı’da
İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Eğitim Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır
UMKE; İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak, acil ve olağandışı durumlarda görev yapan ekiplerden oluşmaktadır. UMKE çalışanları gönüllü sağlık personelleridir.

Çankırı UMKE 9. Bölge altında Ankara Koordinatör İline bağlıdır. UMKE Eğitimleri genelde Ankara’da yapılmakta iken İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır. Açılışı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat YILMAZ tarafından yapılan eğitime Ankara’dan ve İlimizden eğitimciler katılacaktır.

UMKE personeli olağandışı durumlarda UMKE acil müdahale timi adı altında il içi, ülkemizde veya yurt dışındaki olaylara müdahale eder. Olağandışı olayın boyutuna bağlı olarak gerektiğinde sağlık birimlerinde çalışan diğer UMKE personeli bu timde birlikte görevlendirilir. İlimiz ve bölgemizin 1. Derece deprem kuşağında olduğu düşünüldüğünde UMKE Eğitiminin önemi bir kez daha anlaşılacaktır.
 
İlimizde UMKE personeli 28 kişiden oluşmaktadır. 13-17 Şubat 2017 tarihinde ilimizde düzenlenen UMKE Temel Eğitimine ilimizden 25, Kırşehir ilinden 1 kişi olmak üzere toplam 26 kişi katılacaktır. Eğitim sonucunda ilimizdeki toplam UMKE personeli sayısı 53 olacaktır.

UMKE personelleri her yıl bölge kamplarına, İl kamplarına katılmakta mukavemet yürüyüşleri ve benzeri etkinliklere her an göreve hazır halde beklemektedirler.

Beş gün boyunca sürecek eğitimlerin son günü enkazdan yaralı çıkartma, medikal müdahale ve olay yeri yönetimi tatbikatı ile son bulacaktır.

Eğitim Konuları; ASOP ve UMKE Tanımı, Afetle İlgili Ulusal ve Uluslar arası Kuruluşlar, Afet ve Olağan Dışı Durumlara Genel Bakış, Temel Yaşam Desteği(Çocuk-Yetişkin), Türkiye’de Afet ve Kriz Yönetimi, Afet Psikolojisi-Stres ve Çatışma Yönetimi, Deprem Tatbikat ve Filmleri Görsel Eğitim, Afetlerde Çevre Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Afetlerde Ekip Çalışması ve Ekip Yönetimi, Temel Dağcılık ve Kampçılık Kuralları, Afetlerde Haberleşme ve Ulaşım, Afetlerde Beslenme, Afetlerde UMKE Lojistiği ve Kullanılan Ara-Gereçler, Afetlerde Sık Görülen Şoklar ve Şok Tedavisi, Crush Sendromu, Triaj Uygulaması, Olay Yeri Güvenliği, Enkaz ve Çevre Güvenliği, UMKE Çadır Kurulumu ve Uygulaması, Temel KBRN, Ekipmanları, Uygulamaları, Yeni UMKE Kıyafet Dağıtımı, Sahada Enkaz Eğitimi ve Uygulaması,       

Eğitimin öncelikle yeni katılan UMKE personelleri başta olmak üzere İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
 

 

 

 

 


Etiketler:
HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com