0


Tarih: 16-02-2017 11:40 Sağlık Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 3781 Defa Görüntülendi

0


İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Eğitim Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır
UMKE; İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak, acil ve olağandışı durumlarda görev yapan ekiplerden oluşmaktadır. UMKE çalışanları gönüllü sağlık personelleridir.

Çankırı UMKE 9. Bölge altında Ankara Koordinatör İline bağlıdır. UMKE Eğitimleri genelde Ankara’da yapılmakta iken İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır. Açılışı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat YILMAZ tarafından yapılan eğitime Ankara’dan ve İlimizden eğitimciler katılacaktır.

UMKE personeli olağandışı durumlarda UMKE acil müdahale timi adı altında il içi, ülkemizde veya yurt dışındaki olaylara müdahale eder. Olağandışı olayın boyutuna bağlı olarak gerektiğinde sağlık birimlerinde çalışan diğer UMKE personeli bu timde birlikte görevlendirilir. İlimiz ve bölgemizin 1. Derece deprem kuşağında olduğu düşünüldüğünde UMKE Eğitiminin önemi bir kez daha anlaşılacaktır.
 
İlimizde UMKE personeli 28 kişiden oluşmaktadır. 13-17 Şubat 2017 tarihinde ilimizde düzenlenen UMKE Temel Eğitimine ilimizden 25, Kırşehir ilinden 1 kişi olmak üzere toplam 26 kişi katılacaktır. Eğitim sonucunda ilimizdeki toplam UMKE personeli sayısı 53 olacaktır.

UMKE personelleri her yıl bölge kamplarına, İl kamplarına katılmakta mukavemet yürüyüşleri ve benzeri etkinliklere her an göreve hazır halde beklemektedirler.

Beş gün boyunca sürecek eğitimlerin son günü enkazdan yaralı çıkartma, medikal müdahale ve olay yeri yönetimi tatbikatı ile son bulacaktır.

Eğitim Konuları; ASOP ve UMKE Tanımı, Afetle İlgili Ulusal ve Uluslar arası Kuruluşlar, Afet ve Olağan Dışı Durumlara Genel Bakış, Temel Yaşam Desteği(Çocuk-Yetişkin), Türkiye’de Afet ve Kriz Yönetimi, Afet Psikolojisi-Stres ve Çatışma Yönetimi, Deprem Tatbikat ve Filmleri Görsel Eğitim, Afetlerde Çevre Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Afetlerde Ekip Çalışması ve Ekip Yönetimi, Temel Dağcılık ve Kampçılık Kuralları, Afetlerde Haberleşme ve Ulaşım, Afetlerde Beslenme, Afetlerde UMKE Lojistiği ve Kullanılan Ara-Gereçler, Afetlerde Sık Görülen Şoklar ve Şok Tedavisi, Crush Sendromu, Triaj Uygulaması, Olay Yeri Güvenliği, Enkaz ve Çevre Güvenliği, UMKE Çadır Kurulumu ve Uygulaması, Temel KBRN, Ekipmanları, Uygulamaları, Yeni UMKE Kıyafet Dağıtımı, Sahada Enkaz Eğitimi ve Uygulaması,       

Eğitimin öncelikle yeni katılan UMKE personelleri başta olmak üzere İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
 

 

 

 

 Etiketler:

 
ANA SAYFA

  Bize ait Haberlerimizi Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz
basın mensupları,haberci,gazeteci,yazarlar  EDİTÖR GİRİŞİ  

 
 

Merkez Aksu Çankırı Türkiye 18200

Çankırı haberleri  ANA SAYFA

 

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir.Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com