0


Tarih: 16-02-2017 11:40 Saglik Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4386 Defa Görüntülendi


0


İlimizden yapılan yoğun talep karşısında UMKE Eğitimi Çankırı’da


İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Eğitim Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır
UMKE; İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak, acil ve olağandışı durumlarda görev yapan ekiplerden oluşmaktadır. UMKE çalışanları gönüllü sağlık personelleridir.

Çankırı UMKE 9. Bölge altında Ankara Koordinatör İline bağlıdır. UMKE Eğitimleri genelde Ankara’da yapılmakta iken İlimizden yapılan yoğun talep karşısında Çankırı’da ilk defa yapılmaktadır. Açılışı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat YILMAZ tarafından yapılan eğitime Ankara’dan ve İlimizden eğitimciler katılacaktır.

UMKE personeli olağandışı durumlarda UMKE acil müdahale timi adı altında il içi, ülkemizde veya yurt dışındaki olaylara müdahale eder. Olağandışı olayın boyutuna bağlı olarak gerektiğinde sağlık birimlerinde çalışan diğer UMKE personeli bu timde birlikte görevlendirilir. İlimiz ve bölgemizin 1. Derece deprem kuşağında olduğu düşünüldüğünde UMKE Eğitiminin önemi bir kez daha anlaşılacaktır.
 
İlimizde UMKE personeli 28 kişiden oluşmaktadır. 13-17 Şubat 2017 tarihinde ilimizde düzenlenen UMKE Temel Eğitimine ilimizden 25, Kırşehir ilinden 1 kişi olmak üzere toplam 26 kişi katılacaktır. Eğitim sonucunda ilimizdeki toplam UMKE personeli sayısı 53 olacaktır.

UMKE personelleri her yıl bölge kamplarına, İl kamplarına katılmakta mukavemet yürüyüşleri ve benzeri etkinliklere her an göreve hazır halde beklemektedirler.

Beş gün boyunca sürecek eğitimlerin son günü enkazdan yaralı çıkartma, medikal müdahale ve olay yeri yönetimi tatbikatı ile son bulacaktır.

Eğitim Konuları; ASOP ve UMKE Tanımı, Afetle İlgili Ulusal ve Uluslar arası Kuruluşlar, Afet ve Olağan Dışı Durumlara Genel Bakış, Temel Yaşam Desteği(Çocuk-Yetişkin), Türkiye’de Afet ve Kriz Yönetimi, Afet Psikolojisi-Stres ve Çatışma Yönetimi, Deprem Tatbikat ve Filmleri Görsel Eğitim, Afetlerde Çevre Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Afetlerde Ekip Çalışması ve Ekip Yönetimi, Temel Dağcılık ve Kampçılık Kuralları, Afetlerde Haberleşme ve Ulaşım, Afetlerde Beslenme, Afetlerde UMKE Lojistiği ve Kullanılan Ara-Gereçler, Afetlerde Sık Görülen Şoklar ve Şok Tedavisi, Crush Sendromu, Triaj Uygulaması, Olay Yeri Güvenliği, Enkaz ve Çevre Güvenliği, UMKE Çadır Kurulumu ve Uygulaması, Temel KBRN, Ekipmanları, Uygulamaları, Yeni UMKE Kıyafet Dağıtımı, Sahada Enkaz Eğitimi ve Uygulaması,       

Eğitimin öncelikle yeni katılan UMKE personelleri başta olmak üzere İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
 

 

 

 

 


Etiketler:

0


Dünya İnme Günü – Beyne Giden Kan Sorunu
İnme:, beyne giden kan akımının gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana geliyor

İl Sağlık Müdürü Değişti
İl Sağlık Müdürlüğünde Tayin Ve Atama Oldu

Yaşlanmayla Gelen 3 Görme Sorununa Dikkat
40 yaşından sonra yılda bir kez göz kontrolü yaptırın!

Bu Yılki Tema: İş Yerinde Ruh Sağlığı
Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır

Yönetici Değişti. Hastanede Değişim Başladı
Devlet hastanesinde yönetici değişti. Gözle görülür çalışmalar ortaya çıktı

Keskin Hizmetin Daha Fazlasını Vermek İstiyor
Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Keskin Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyaret Etti

Çankırı'da Armut Yiyen Vatandaş Zehirlendi
Çankırı Ilgaz İlçesinde vatandaş yediği armuttan zehirlendi

Çankırı’da Gebe Sınıfı Açıldı
Çankırı Doğmamış Bebeklerin de Sağlığını Düşünüyor

Çankırı’daki Bu Yöneticiden Her İle ve Bazı Kurumlara İhtiyaç
İlçede Muayene Olan Hasta, Kendisini Başhekimin Muayene Ettiğini Öğrenince Şaşırdı

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

ÇANKIRI
Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ