0


Tarih: 09-03-2016 15:16 cerkes Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 12373 Defa Görüntülendi


0


Kendi işinin sahibi olmak için tam 30 yıl bekledi, hayallerine TK


Aslen Çankırı Çerkeş’li olan Şadiye Dinç, Eşi Hasan Dinç’in İstanbul Emniyet’indeki görevi nedeniyle yaklaşık 30 yıl İstanbul’da yaşadı. Eşi Emekli olunca ilk iş memleketi Çerkeş’e dönüp kendi işini kurmak olduğunu belirten Şadiye Hanım, “İlçemiz ve genel olarak ilimiz özellikle küçükbaş hayvancılığı işletmeleri için oldukça önemli imkanlara sahip. Eskiden bu ilçemizde binlerce koyun keçi yetiştirilirdi, ancak bugün bu hayvan sayısı oldukça az. Eşim emekli olunca memleketimize döndük, ikimizde hayvancılık yapma konusunda istekli olmamıza rağmen, özellikle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvuru yapma konusunda eşimi ikna etmem gerekti.” şeklinde konuştu. 

Başvuru süreci ve TKDK Kurumu ile ilişkilerini değerlendiren Şadiye Dinç, “ Kırsal kalkınma adına önemli bir kurum hem başvuru sürecinde hem de uygulama döneminde tüm çalışanlar sabırla ve istekle yardımlarını bizden esirgemediler. Zaten TKDK olmadan böyle bir işletmeyi kurmak inanılmaz zor olurdu. Gördüğünüz bu tesis yaklaşık 1 Milyon liraya mal oldu, TKDK projemize yaklaşık yarım milyon TL hibe sağladı, kendilerine sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

200 Adet Sivas Kangal cinsi koyun alarak işe başladıklarını ve kısa dönemli besi yaptıklarını dile getiren Dinç, “Sivas Kangal koyun bölgeye gerçekten uygun, bakımı da oldukça kolay, bununla beraber kısa besi süresinde hemen et tutup, güçlü bir karkas et üretimi elde ediyoruz”  diyerek besi işletmelerinde hayvan seçiminin öneminin altını çizdi.

Şener Şen ve Cem Yılmaz’ın başrollerini paylaştığı Av mevsimi adlı filmde danışmanlık ve oyunculuk da yapmış olan ve görüşmemiz sırasında eşine destek olmak için işletmede bulunan Şadiye Hanım’ın eşi emekli cinayet masası polisi Hasan Dinç ise görüşlerini, “Açıkçası TKDK’ya başvuru konusunda istekli olan ve beni de bu konuya yönlendiren de eşim oldum. İstanbul emniyetinde yaklaşık 30 yıl görev yaptım, işimi seviyor olmama rağmen stres yoğun bir iş olduğunu belirtmem gerekir. Burada hayvanlarla kuzularımızla iç içeyiz, İstanbul’daki stresten eser yok. Yanımızda dört kişiye iş imkânı sağlıyoruz, bir de veterinerimiz var, ürettiğimiz etleri İstanbul’a satıyoruz, kısacası yaptığımız yatırım nedeniyle mutluyuz. “ sözleriyle dile getirdi.

Proje ile ilgili düşüncelerini aldığımız TKDK Çankırı İl Koordinatör V. Selim Temeltaş, Ülkemizde Kırmızı et tüketiminin olduğunun altını çizerek, “Şadiye Dinç, 300 küçükbaş kapasiteli küçükbaş ağıl projesiyle önemli bir proje. Ülkemizde Kırmızı et tüketiminin hem AB üyesi ülkelerin hem de ABD’nin gerisinde olduğu düşünüldüğünde böyle projelerin geliştirilmesi, direkt olarak besiye yönelik yatırımların arttırılmasının hayati önemde olduğunu düşünüyoruz.”  şeklinde dile getirdi.  


Etiketler:

0  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com