Elidvan İlçesi Kadınlarımız Ufkumuzu Genişletiyor


Tarih: 09-02-2017 09:49 Çankrı Eldivan Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 6230 Defa Görüntülendi


Elidvan İlçesi Kadınlarımız Ufkumuzu Genişletiyor


Çankır'da Elidvan İlçesi Kadınlarımız Ufkumuzu Genişletiyor


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Türkiye’de kendi kategorisinde desteklenmeye hak kazanan 2 projeden biri olan ve bir içecek firmasının finansörlüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenmeye hak kazanan, “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi” kapsamında Eldivan’da yaşayan kadınlardan oluşturulan “Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni ziyaret etti.  TEMEV, Eldivan Kaymakamlığı, Eldivan Belediye Başkanlığı ve Güneş Enerjisi Derneği (GÜNDER) işbirliği ile gerçekleştirilen proje ile Eldivanlı kadınlar güneş enerjisi kullanılarak kurutulan meyve sebze, salça, erişte, tarhana gibi yöresel ürünleri, oluşturdukları marka aracığıyla pazarlamaktadır. 7 Şubat 2017 Salı günü gerçekleşen ziyarette kooperatif üyesi kadınlar Akbıyık’a proje fikrinin gelişme süreci ve uygulamasına ilişkin düşüncelerini aktardı. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İl Koordinatörü Akbıyık, projenin fikri, içeriği ve uygulamasından derinden etkilendiğini dile getirerek, kurum olarak uygulamakta oldukları IPARD programının hedefleri ile Eldivanlı kadınların gerçekleştirdiği projenin uyuştuğuna vurgu yaptı. Akbıyık “IPARD programında zanaatkârlık ve katma değerli yöresel ürünler başlığı altında tanımlanan başvuru sahipleri ile Eldivanlı kadın girişimcilerin projesi birebir örtüşüyor. Programda yer alan bu sektörde kurutulmuş meyve ve sebze, reçel, tarhana, erişte, unlu mamuller, şekerleme ürünleri, Eldivan ekmeğigibi yöresel ürünlerin üretimine yönelik tesislerin kurulumuna yüzde 65 oranında hibe desteği sağlıyoruz. IPARD programında projelerin değerlendirilmesi aşamasında kadınlara ve kooperatiflere, üretici birliklerine öncelik sunulmaktadır. Umarım Eldivanlı kadınlarımızın başardığı bu önemli proje ve birlikte çalışma ruhuEldivan’ı ve Çankırı’yı daha farklı bir konuma taşıyacaktır.

Biz kurum olarak kadınlar tarafından gerçekleştirilecek benzer işletmelerin yaygınlaşması için gerekli çaba içerisinde olacağız. Gerçekleştirdikleri proje ile ufkumuzu açan, bizi cesaretlendiren kadınlarımızın bu çabalarını bir adım ileriye taşımak istemeleri halinde de kurumun tüm imkânlarıyla kadınlarımızın arkasında olacağımızı belirtmek isterim.” şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen ziyarette İl Koordinatörü Akbıyık’a Eldivan Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mustafa Martin’de eşlik etti.


Etiketler:

Çankır'da Elidvan İlçesi Kadınlarımız Ufkumuzu Genişletiyor

Haber Çankır'da Elidvan İlçesi Kadınlarımız Ufkumuzu Genişletiyor


Eldivan 15 Temmuz Programı
Eldivan İlçemizde 15 Temmuz Şehitleri Anma, Milli Birlik Ve Demokrasi Programı Düzenlendi

Eldivan Gençlik Konserine Davetlisiniz
Bu Cumartesi Günü Gerçekleşecek Olan Eldivan Gençlik Konserine Davetlisiniz

Eldivan’da Komutana Veda Yemeği Düzenlendi
Eldivan İlçe Jandarma Komutanına Veda Yemeği Düzenlendi

Eldivan Kiraz Festivaline Davetlisiniz
Eldivan Kiraz Festivaline Davetlisiniz

Manevi Mekanda Anlamlı Yemek Verdiler
Eldivan Kaymakamlığı Manevi Mekanda Anlamlı Yemek Verdi

Eldivan 23 Nisan Kutlamaları
Eldivan’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Eldivan’da Öğrencilere Çanakkale Gezisi
Çanakkale Savaşı’ndaki diriliş ruhunu, Eldivanlı Öğrencilerde Yaşadı

Mehmetçiğe Yüzlerce Mektup Yazdılar
Eldivan’da Öğrenciler Afrin’deki Mehmetçiğe desteklerini göstermek için video çektiler Mektup yazdılar

Kurban Öncesi Çankırı’da Ortak Denetim
Çankırı’nın Eldivan İlçesinde Jandarma, Emniyet Ve Tarım Müdürlüğü Ortak Denetimi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

İLÇELERİ

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Çankırı Haberleri

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com