0


Tarih: 30-01-2017 18:26 Saglik Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 6373 Defa Görüntülendi

0

Mevsimsel Grip; genellikle bahar ve kış aylarında görülen, bulaşı
Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü Yaptığı Açıklamada

Mevsimsel Grip; genellikle bahar ve kış aylarında görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık hafif seyredebileceği gibi bazen hayati tehlike oluşturabilir. İnfluenza A ve B insanlarda hastalığa sıklıkla neden olan tiplerdir. İnfluenza A’nın gözlenen önemli iki alt tip mevcuttur; İnfluenza A (H1N1) ve İnfluenza A (H3N2). Halk arasında domuz gribi olarak da adlandırılan (İnfluenza A H1N1) virüsünün de olduğu tüm influenza virüslerinin neden olduğu gripten korunma ve tedavisi benzerdir.

Okullarda grip hastalığının kişiler arası bulaşmasını azaltmak için aşağıda belirtilen kişisel hijyen kuralları önemlidir. Ayrıca mevsimsel gripten korunmak için; risk grubunda bulunan kişilere mevsimsel grip aşısının yapılması önerilmektedir. Grip olduğu düşünülen kişiler mutlaka hekime başvurulmalı ve hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmamalıdır.

•    Grip; öksürme veya aksırma ile kişiden kişiye kolay bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın kişiden kişiye yayılımını en aza indirmek için okullarda çalışan tüm personel ve öğrenciler hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmelidir.

•    Okulda sınıflar, öğretmen odası ve diğer odalar, hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırılmalıdır.

•    Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara temas etmek ile bulaştığından, eller sık sık  yıkanmalı ve yıkanmadan göz, burun ve ağıza dokunulmamalıdır.

•    Ellerinizi yıkamak grip ve diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyacak en önemli uygulamalardandır. Özellikle aksırık, hapşırık ya da öksürük sonrasında, ellerin su ve sabun ile iyice köpürterek yıkanması önemlidir.

•    Eller yıkandıktan sonra, tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulanıp, musluk bu havlu ile kapatılmalı ve havlu çöp kutusuna atılmalıdır.  (Bknz. Doğru El Yıkamanın Aşamaları)

•    Sık kullanılan ve canlı grip virüslerinin bulunabileceği yüzeylerin  (kapı kolları, bilgisayar klavyesi, cep telefonu ya da kablolu telefon ahizeleri, televizyon uzaktan kumandaları, sandalye, masa ve sıralar, vb. yüzeyler) sık sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gereklidir.  Dezenfeksiyon için 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya ev temizliğinde kullanılan deterjanlar yeterlidir.

•    Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında; ağız ve burun mendil ya da mendil bulunmadığı durumlarda kol ile kapatılmalıdır.

•    Kâğıt mendil bir kez kullanılmalı, kullandıktan sonra çöp kutusuna atılmalı ve eller yıkanmalıdır.

•    Hastalık varlığında kişinin çevresindekiler ile teması sınırlandırılmalı ve evde istrahat etmesi sağlanmalıdır. İstrahat hem daha kısa sürede iyileşmeyi sağlar hem de hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını engeller.

•    Hastalık düşünüldüğünde mutlaka hekime başvurmalı ve hekim önerisi dışında ilaç kullanılmamalıdır.

•    Hastalık döneminde bol sıvı tüketmeye özen gösterilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

Doğru El Yıkamanın Aşamaları;

1.    El ve bilekler su ile ıslatılır,
 
2.    Avuç içine yeteri kadar sabun alınır,
 
3.    Sabun ellerin bütün yüzeylerine dağıtılarak iyice köpürtülür,
 
4.    El sırtları diğer elin avucu ile ovulur,
 
5.    Avuçlar birleştirilip parmak araları temizlenir,
 

6.    Eller kenetlenip parmak uçları ovulur,
 
7.    Başparmak diğer elin avucunda ovulur,
 
8.    Parmak uçları diğer elin avucunda ovulur,
 
9.    Eller bol su ile durulanır,
 
10.    Eller temiz bir havlu veya kağıt havlu ile kurulanır.
 
 

Etiketler:HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com