0


Tarih: 08-12-2016 14:43 Ilgaz Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4806 Defa Görüntülendi


0


Ilgaz Belediyesi Peyzaj Çalışmalarında Tarihi Değerleri Simgeleşt


Konuyla alakalı belediye tarafından yapılan açıklamada.ç
Çankırı Ilgaz İlçe sınırları içerisinde bulunan Şehit Cemil Çelik Caddesindeki yapılan peyzaj ve trafik düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Yapılan çalışmalarda yeniden düzenlenen kavşak ve kaldırımlar halkımızın kullanımına sunuldu. Aynı zamanda yapılan kavşak çalışmasına İstiklal Savaşlarında Türk Kadının Simgeleyen Cephaneye Tüm Varlığını Ortaya Koyarak Mermi Taşıyan Yanığın Emine Figürü Yerleştirildi. Ilgaz'ımıza Hayırlı Olsun.

YANIĞIN EMİNE
Kurtuluş savaşında sağlanan lojistik desteğin % 30’u İnebolu – Ilgaz – Çankırı – Ankara istikametindeki ‘İSTİKLAL YOLU’ kanalıyla sağlanmıştır. Evin erkeği askere gitmiş, Şehit olmuşlar.
Sadece yaşlı ve çocukların, yoksulluk içerisinde yaşam mücadelesi verdiği İstiklal yolu köylüleri, çıplak ayakla, lime, lime olmuş giysileri, yarı aç, yarı tok, karda, yağmurda ve çamura da savaş alanına gönderilen mühimmatı kağnılarla, bazen de sırtında cepheye taşıyarak ve şehit olarak, İstiklal Savaşının görünmez isimsiz kahramanları oldular.

Yanığın Emine şöyle anlatılır;
"Yanığın Emine Ilgaz ilçesinin içindendir.

Silahları kağnıdan yere boşaltacaktık, arabaya gittim. Yanığın Emine ablada karnı üstüne çöküvermişti. Çuvalı açtım, birde ne göreyim; Hey Allah’ım, sen ne yapmasın ki, Yamalı bir gömlek içinde ay parçası gibi bir çocuk, Daha ekşiliği gitmemiş, çıldır, çıldır yüzüme bakıyordu. Bacaklarının üzerine iki, mavzer bindirilmişti şaştım kaldım. Abla dedim, evde bu çocuğa bakacak kimse yok mu idi? Bu donsuzu ne dedin de Allah’ın yeri sağır, Göğü sağır günlerinde yanına aldın, bu ağır demirler o yavrucuğun bacaklarına konur mu?

Yüzüme baktı, hiç tınmadı. Ben onu yolda doğurdum, onun için köye mi döneyim? Baktım biraz üşüyordu, silahlardan ısınır diye koydum dedi."


 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 21:04 - Çankırı haberleri