0


Tarih: 15-11-2016 05:27 Egitim Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4444 Defa Görüntülendi


0


Proje Anadolu İmam Hatip Lisesinde Astronomi Gözlem Çalışmaları


Proje Anadolu İmam Hatip Lisesinde Stratejik Gençlik Hareketi kapsamında kurulan “Ali Kuşçu Astronomi Merkezi” tarihi bir olaya tanıklık ederek son yetmiş yılın en büyük doğal olayını takip etti.

Yüksel Arslan’ın organize ettiği bu çalışmada öğrenciler iki adet teleskopla son yetmiş yılda gerçekleşen ay’ın dünyaya en yakın mesafede olma ve en parlak anını büyük bir heyecanla bilimsel olarak yakından izlediler ve takip ettiler. Saat 19:00 sıralarından başlayan gözlem sonucunda öğrenciler ay’ı ve ay’ın üzerindeki kraterleri, dağları ve coğrafi oluşumları yakından görme imkanı buldular. Çıplak gözle izlemenin dışında ilk defa bu kadar yakından ay’ın yüzeyini inceleyen öğrencilerin bu büyüleyici görüntüler karşısında oldukça heyecanlı oldukları görüldü.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan okul müdürü Mürsel EROĞLU “Allah Kur’ân-ı Kerimde kendi varlığının delilleri olarak gökyüzünde işaretler olduğunu, yıldızların ve gezegenlerin incelenerek tefekkür edilmesi ve muhteşem yaratılıştan ibret alınmasını, bu yaratılışta Allahın varlığının delilleri olduğunu bildirir. İşte bu anlamda bizlerde okulumuzda Ali Kuşçu Gözlem Merkezini kurarak öğrencilerimizle uzay bilimleri alanında ilk çalışmalarını gerçekleştirdik.
İlk çalışmanın yetmiş yıl sonra gerçekleşen olağanüstü bir hadisenin izlenmesiyle gerçekleşmesi de çalışma grubumuz açısından çok anlamlı oldu. Ben bu çalışmayı yürüten arkadaşımıza teşekkür ederek öğrencilerimizin bundan sonra yapacakları çalışmalarda da başarılar diliyorum. Ümit ediyorun ki bu şehir ve bu okuldan geleceğin uzay bilimcileri yetişir” dedi.


 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 22:57 - Çankırı haberleri