0


Tarih: 31-10-2016 18:06 STK Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4220 Defa Görüntülendi


0


Çankırı Valiliği Ilgaz Dağı Cumhuriyet Tırmanışı Gerçekleştirildi


Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 93. Yılı Valiliğimiz Kutlama Programında yer alan “XII. Ilgaz Küçükhacet Cumhuriyet Tırmanışı” Türkiye Dağcılık Federasyonu Çankırı İl Temsilciliği ve Çankırı Dağcılık Spor Kulübü tarafından 30 Ekim 2016 Pazar günü başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğe; ÇANDAK&Çankırı Dağcılık Spor Kulübünden 6, MADADOST&Mavi Dağcılık Spor Kulübünden (Ankara) 3 ve PARS (Ankara) Dağcılık İhtisas Spor Kulübünden 2 olmak üzere 11 sporcu katılmıştır.

Çankırı’da  dağcılık sporuna gönül vermiş sporcular tarafından gelenekselleştirilen ve Valilik tarafından da desteklenerek on ikincisi düzenlenen Ilgaz Dağı Cumhuriyet Tırmanışı önceden belirlenen program dahilinde “yaz rotası” olan 1560 rakımlı “Mülayim Yaylası” bölgesinden dağcıların 07.30 da buluşup TDF İl Temsilcisi Mustafa Kemal KARATATAR’ın  sporculara şapka ve tişört dağıtması ve rota hakkında kısa bilgi vermesini takiben 07.50 de başlamıştır.

Tırmanış için çok uygun olan kapalı ve serin havada başlayan etkinlikte ısı  2000 m irtifada beş derece düşerek (-2) hafif kar yağışı başlamıştır. Saat 09.15 de “Gavur Kayalıkları” tüm sporcularla beraber geçilirken tipiye çeviren kar yağışı ve bulut içine girilmemsi sebebiyle görüş mesafesi azalmış ve sporcularımız birbirlerine daha da yaklaşarak tırmanışlarını sürdürmüşlerdir. Saat 11.11 de 2546 m. zirveye ulaşılmıştır. Şiddetli rüzgar ve tipiyle birlikte -3 lere düşen sıcaklık sebebiyle bayrak ve flamalar açılarak zirve fotoğrafları çekilmiş ve hemen dönüşe geçilmiştir.

Etkinlik başladığı noktada saat 14.24 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.

Tırmanış boyunca altı buçuk saatte 8700 m. mesafe,  986 m irtifa, altı derece ısı farkı yaşanmış olup teknik malzeme kullanılmamıştır.

Katılan tüm sporcular yayladan ayrılmadan hatıra fotoğrafı çektirip yeni bir tırmanışta buluşmak üzere vedalaşarak ayrılmışlardır.

Katılan tüm kulüp ve sporculara gönülden teşekkürler.

M. Kemal KARATATAR Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi
Nuri ERKENCİ Çankırı Dağcılık Spor Kulübü Başkanı 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 20-08-2018 11:17 - Çankırı haberleri