Bayramören Haberleriİl Özel İdaresi Bayramören''de Çamaşırhaneyi, Restore Etti


Tarih: 17-02-2016 21:45 Bayramoren Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4942 Defa Görüntülendi

İl Özel İdaresi Bayramören''de Çamaşırhaneyi, Restore Etti

Çankırı İl Özel İdaresi Bayramören''de Çamaşırhaneyi, Restore Etti

İl Özel İdare İlimizde bulunan Tabiat ve Kültür Varlıklarımızın korunması için  İl Özel İdaresi Kültür Varlıkları koruma gelirlerinden ayrılan ödeneklerle bazı tarihi yerlerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Bu program kapsamında İlimiz Ilgaz ilçesi Belören Köyü’nde bulunan tarihi Çamaşırhane ve Çeşmenin de bu kapsamda restorasyonu için yapılan çalışmalar tamamlanmak üzeredir.

Bu işler için yapılan projeler ile Kültür Bakanlığı Ankara Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan keşif özetleri ve restorasyon raporları doğrultusunda yapım işleri İl Özel İdaresi İnşaat Bürosunca gerçekleştirilmektedir. Yürütülen çalışmalar İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı  Ayvaz ÇAL  tarafından yerinde incelenmiştir. Yapılan incelemeye İnş.İsk. Birim Sorumlumuz Hilmi Çağlar ve İnşaatların kontrol Görevlisi Mehmet Dinçer‘de katılmıştır.

Aralık Ayı başından beri yürütülen çalışmalar tamamlanmak üzere olup, orijinal malzemeye uygun olarak ahşap kısmı, su yalıtımı yapılan ve yenilenen çatı örtüsü malzemesi kiremitleri ile çatısı tamamen yenilenmiş, dış kısımda taş duvarların onarımları yapılmış, içeride ise çeşme oluğu onarılmış, sonradan yapılan tüm beton, sıva, şap tamamı kaldırılmış derzler raspalanmış ve horasan harcından derzler ve sıvaları yaptırılmıştır.

Yine içeride bulanan ocaklar ve bacaları yenilenmiş ve taban taşları orijinal haliyle onarılmıştır. Çalışmalar bir hafta içinde tamamlanarak bakım  onarımı devam eden tarihi çeşme ile birlikte Köy Tüzel Kişiliğine teslim edilecektir


Etiketler:

Bayramören Haberleri

Bayramören Haberleri 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com