0


Tarih: 17-02-2016 22:45 Bayrramören Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 4276 Defa Görüntülendi

0


İl Özel İdare İlimizde bulunan Tabiat ve Kültür Varlıklarımızın korunması için  İl Özel İdaresi Kültür Varlıkları koruma gelirlerinden ayrılan ödeneklerle bazı tarihi yerlerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Bu program kapsamında İlimiz Ilgaz ilçesi Belören Köyü’nde bulunan tarihi Çamaşırhane ve Çeşmenin de bu kapsamda restorasyonu için yapılan çalışmalar tamamlanmak üzeredir.

Bu işler için yapılan projeler ile Kültür Bakanlığı Ankara Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan keşif özetleri ve restorasyon raporları doğrultusunda yapım işleri İl Özel İdaresi İnşaat Bürosunca gerçekleştirilmektedir. Yürütülen çalışmalar İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı  Ayvaz ÇAL  tarafından yerinde incelenmiştir. Yapılan incelemeye İnş.İsk. Birim Sorumlumuz Hilmi Çağlar ve İnşaatların kontrol Görevlisi Mehmet Dinçer‘de katılmıştır.

Aralık Ayı başından beri yürütülen çalışmalar tamamlanmak üzere olup, orijinal malzemeye uygun olarak ahşap kısmı, su yalıtımı yapılan ve yenilenen çatı örtüsü malzemesi kiremitleri ile çatısı tamamen yenilenmiş, dış kısımda taş duvarların onarımları yapılmış, içeride ise çeşme oluğu onarılmış, sonradan yapılan tüm beton, sıva, şap tamamı kaldırılmış derzler raspalanmış ve horasan harcından derzler ve sıvaları yaptırılmıştır.

Yine içeride bulanan ocaklar ve bacaları yenilenmiş ve taban taşları orijinal haliyle onarılmıştır. Çalışmalar bir hafta içinde tamamlanarak bakım  onarımı devam eden tarihi çeşme ile birlikte Köy Tüzel Kişiliğine teslim edilecektirEtiketler:

 
ANA SAYFA

  Bize ait Haberlerimizi Resmi Daireler Kaynak Göstererek Kullana Bilirler
Haber18 ve Reklam Ajansı. Sitedeki yazıların bir kısmı yada tamamı ve görseller izinsiz kaynak gösterilse de yayınlanamaz
basın mensupları,haberci,gazeteci,yazarlar  EDİTÖR GİRİŞİ  

 
 

Merkez Aksu Çankırı Türkiye 18200

Çankırı haberleri  ANA SAYFA

 

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir Çankırı.Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
Insurance Quotes, Free Insurance Quotes,Free Insurance Quotes Online, Online Insurance Comparison,Get multiple online Save money with free insurance quotes from top insurance companies. Compare rates now for all your insurance needs at Save Money Now  insuranceQuotes insurance quotes within minutes using our free online tool. Compare rates and coverage for the best optio
usinsuranceonline.com