0


Tarih: 28-08-2016 15:39 Gundem Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 20895 Defa Görüntülendi


0


Çankır'’da Kurbanlıklar Hayvan Pazarına Gelmeye Devam Ediyor


Kurban bayramına sayılı günler kala yetiştiriciler , hayvanlarını pazara getirmeye devam ederken vatandaşlarda kurbanlıklara bakmak ve fiyatları öğrenmek için pazarları ziyaret etmeye başladılar.

Çankırılı Hayvan yetiştiricileri kendileri çiftçilik yaptıkları için hayvanları kendi yetiştirdikleri bitkilerle beslediklerini bu nedenle de etlerinin daha lezzeti olacağını ifade ettiler.

Hayvan yetiştiriciliğin yapanları para kazana bileceklerini ancak zahmetli olduğunu ve zaman aldığını , bu işi severek yapılabileceğini belirttiler.

Fiyatların gecen seneye göre normal olduğunu fiyatların ve hayvan sayısının ilerleyen günlerde ne olacağını kimse bilemeyeceğini bunu zamanın göstereceğini ifade ettiler.

Zaman:01:12- 02:30 Yetiştirici Mustafa Yakup”Hayvan yetiştiriciliği yapıyorum. Bunları yetiştiriyor büyütüyoruz. Bu şekilde pazarlara getirip satıyoruz. Kendi hayvanlarımızda var alıp büyütüp sattıklarımızda var.
Bunlar şu anda 1 tonun üzerinde . Bunlarda küspe yada her hangi bir şey yok bunlarda. Kendi arpa buğdayımızla yedirdiğimiz, kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayacak şekilde olduğu için köyümüz .
Yemini kendimiz yapıp yidiriyoruz. İşte bu şekilde bu hale geliyorlar. Bunlar hemen bu şekilde olacak şeyler değil. Sabır lazım iki bucuk yıl oldu.
 Bunların bu hale gelmesi için. Bunları yetiştirmek de öyle kolay değil. Bunlarda aynı çocuk gibi bakım istiyor. Sevgi istiyor . Her şey istiyor. Severek yapmaz ize bu işi yapamazsın.Bir şeyler kazanırlar yapanlara tesviye ederiz.”

Zaman: 02:31- 02:39  Vatandaş alıcı” Pazara bakmaya geldik. Fiyatlar geçen seneye nazaran normal. Biraz pahalılık olsa da normal.

Zaman: 02:40 – 4:33 Yetiştirici ve satıcı” Hayvanları getirdim pazarda hayvan satacağım. Fiyatlar geçen sene ile aynı. 4 kişilik dana 6- 7 lira. 7 kişilikk dana 10 dan 15 kadar gidiyor. Danasına göre değişiyor.Fiyatlar ilerleyen günlere de zaman gösterir artabilirde azalabilirde.
Pazarda şu anda yeterince hayvan var. İlerde artar mı azalır mı onu bilemiyoruz.
Vatandaş kurban alırken, hayvan ağzını tamlamış olması lazım. İkibucuk yaşını geçmiş olması lazım. Kazmasını çıkarması lazım. Kurban alan buna dikkat etmesi lazım.
Satıcı doğru konuşursa mera da yetişenle küspe yiyeni bilebilir. Mala bakınca da belli olur. Küspe yiyen mal biraz daha değişik olur. En azından idrarından belli olur.
Çankırı mevkisinde küspe yoktur. Arpa ile buğday ile yemle beslenir kendimiz çiftcilik yaptığımız için hayvanları yabanda otlatırız. Arpa ile buğday ile besleri. Küspe yedirmeyiz. Kendimiz reçberlik yaptığımız için bize daha hesaplı geliyor.
Bu şekilde besle getirir. Pazara çıkarırız.  Eti de lezzetli olur. Küspe yiyen hayvan gibi olmaz. Eti lezzetli olur eti güzel olur.

Zaman:04:33 Vatandaş Alıcı: Kurbana bakmaya geldik.
 Baktık fiyatlar biraz pahalı. Şu anda şöyle bakıyoruz.

Video Görüntüleri

 
Fotoğraflar

 

 

 

 


Etiketler:

0  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com