-
 

 
0


Tarih: 18-08-2016 20:20 Tarım Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 13003 Defa Görüntülendi0


İl Özel İdaresi tarafından % 50 desteklenerek İlimizde seracılık


Çankırı da sebze üretimini geliştirmek amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeler, İl Özel İdaresi tarafından % 50 desteklenerek İlimizde seracılık yaygınlaştırılmıştır.

Çankırı İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Osman ÇAKIR, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN yapılan çalışmaları 16.08.2016 tarihinde teknik elemanlarla yerinde inceleme yapmak üzere Merkez Tuzlu da Şahin TEKMEN'e, Hasakça Köyünde Sezgin GANİ ve Yapraklı Balıbıdık Köyünde kurulan Nurettin METİN' e ait seralarda inceleme yaptı. Üreticilerle yetiştirme ve pazarlama konularında bilgi alışverişinde bulundu.        

Bu proje vasıtası ile serada yetiştiricilik yapan üretici sayısı artarak sebze üretimi ilimizde artmıştır. Bazı seralarda Örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele çalışmaları yürütülmektedir. Çalışmalar kapsamında Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elemanlarınca sebze üreticileri yerinde ziyaret edilerek rutin kontroller yapılmaktadır. Ziyaretlerde üreticilere Entegre Mücadele, yetiştirme teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele konularında bilgi verilmekte sorunlar yerinde çözümlenmektedir. Kontrollü ilaç kullanımı sağlanarak, zirai ilaç kalıntısı olmayan sebze üretimi yapılmaktadır. Çiftçileri kendi serasının uzmanı haline getirmek hedeflenmektedir.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Osman ÇAKIR;
"Bu proje ile İlimizde sera sebzeciliğine uygun olan alanlarda sera tesisi ve sebze üretimine teşvik edilerek, öncü olunmasının amaçlandığını Uygulanan proje ile çiftçilerimizin birim alandan maksimum ürün ve geliri elde etmeleri sağlanacağını, Ayrıca proje ile çiftçilerimize istihdam ve sürekli gelir kaynağına sahip olmaktadır.

Özetle; kırsal nüfusu, Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan Çankırı ilinde desteklenmesi gereken tarımsal üretim modellerinin başında seracılık gelmektedir. Valiliğimiz İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğümüz olarak en fazla desteği bu konudaki yatırım projelerine veriyoruz.

İlimizde geçmiş yıllarda seracılık faaliyetleri 100 m2 lik yüksek tünellerde yürütülüyordu. 2013 yılında ise çiftçilerimizin yeni ve modern 504 m2 seralarda üretim yapmasını sağladık. 2013 yılında 4 çiftçi ile başladığımız sera teşvikleri, 2014 yılında 10, 2015 yılında 12 ve 2016 yılında ise 22 çiftçi olmak üzere toplam 48 adet yeni seracılık işletmesinin kurulmasına öncülük etmiş oluyoruz. Seraların toplam maliyeti 451.000 TL olup bunun 225.500 TL lik kısmı İl Özel İdaresi, 225.500 TL lik kısmı ise çiftçi katkısıdır.

İl Özel İdaremizce yeterli ve gerekli ödenek sağlandığı taktirde önümüzdeki yıllarda projeye devam edilmesinin yararlı olacağını ve çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda 504 m2 lik seraların yapımına devam edilecektir" dedi. 

 


Etiketler:

0


Çankırı'da Ramazan Gıda Denetimleri
Çankırı'da Ramazan Ayına Mahsus Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Çankırı Genç Çiftci Destekleme Ödemeleri Açıklandı
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Destekleme Ödemeleri Açıklandı

Çankırı’da Elmaları İlaçlama Zamanı
İlimizde Elma İç Kurdu Zararlısı İçin İlaçlama Zamanı

Anaç Koyun-Keçi Desteklemeleri Ödeniyor
Çankırı genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerimize Anaç Koyun-Keçi Desteklemeleri ödeniyor

Çankırı’da 463.936 Sebze Fidesi Dağıtıldı
İlimizde 463.936 adet Sebze Fideleri Toprakla Buluştu

Çankırı da Et Ürünleri Eğitimleri Ve Denetimleri
İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Et ve Et Ürünlerinde Eğitimler Ve Denetimler Devam Ediyor

Çankırı Tarım Kursiyerleri, Tarım Lisesini Ziyaret Etti.
İş Kur kapsamında açılan Kursiyer bayan çiftçilere Tarım Lisesini Ziyaret Etti

0
Çankırı İl Tarım Müdürlüğü Sebze Fidesi Talepleri Alınmaya Başlıy

0
Kurşunlu İlçesinde Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com