0


Tarih: 29-06-2016 21:29 Siyaset Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 17717 Defa Görüntülendi


0


Çankırı Milletvekili Akbaşoğlunun TBMM 'deki konuşması CHP Gr


Merhum Adnan Menderesin Uydurma Ezanın Aslına döndürülmesi ile gündem dışı konuşma dile getiren Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun konuşması Mecliste CHP Grubunu rahatsız etti
Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu"
Sayın Başkanım, Değerli Milletvekilleri,
Çankırılı hemşehrilerim ve şahsım adına Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.
Dün İstanbul’da gerçekleşen menfur terör saldırısını lanetliyor, hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet ve mağfiret, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Değerli Milletvekilleri,

 Bugün hafızalarımızı tazeleyecek bir konuşma yapmak istiyorum.
16 Haziran 1950;  tek parti döneminin uygulamalarından uydurma ezanın kaldırıldığı, orijinal –(asıl) ezanın serbest bırakıldığı gün olarak  siyasi tarihimizde yerini aldı. Merhum Adnan Menderes, o günlerde yaşanan zulmü, milletimizin hissiyatını ve kendi düşüncelerini 22 Haziran 1948’de günlüğünde şu şekilde kaleme almış;

Seçim bölgem Kütahya’dayım. Aslında Aydınlı olsam da, öteden beri Kütahya’dan adaylığımı koyuyor ve seçiliyorum. Coşkulu bir kalabalığa hitap ettim. Sözlerim sık sık “yaşa, varol!” nidalarıyla kesildi. Kütahya’ya bu gidişimde vatandaşı daha heyecanlı buldum. Halkın beni bağrına bastığına; samimi ve içten gelen muhabbetle kucakladığına bir kez daha şahit olmak ne güzel! Vatandaşın sevgisini ve güvenini sağladıktan sonra, bu toprağın insanlarına hizmet etmek boynumuzun borcu olsun.

“Artık Halk Partisi yıpranmış ve heyecanını kaybetmiş kadrosuyla, eskimiş fikir ve görüşleriyle tam bir acz içinde kıvranıyor” dedim.

DP İl Başkanlığı binasına girip, orada partililerle kısa bir sohbet yapayım dedim, ama ne mümkün. Yarım saat kalmayı planlarken üç saat çabucak gelip geçmişti. Sohbet sırasında bir ara akşam ezanı okundu. Partililerden biri dayanamadı, yüksek sesle bağırdı:

“Minarelerden ne zaman Allah sesini duyacağız, Adnan Bey!”

Bütün gözler bana çevrildi. Haklıydılar. 1932 yılından beri ezanlarda “Allah” sözcüğü geçmiyor, onun yerine “Tanrı” kelimesi kullanılıyordu. Allah demek yasaktı. Söyleyen hapse giriyordu. Minarelerden yükselen orijinal “Tevhid” (Lailaheillallah), yıllardan beri yasaklanmıştı, ama Müslümanlar, bu uygulamayı hoş görmemişti. Kuran’da adı bile geçmeyen bir Yaratıcıya, “Tanrı” demeyi halk benimsememiş, uygun görmemiş, kabul etmemişti. Çünkü “Tanrı” kavramı, çok ilahlı eski Yunan mitolojisini çağrıştırıyor, akla hemen “Tanrılar” olarak ismin çoğul hali geliyordu. Oysa Allah’ın çoğul hali yoktu. Bu yasakçı zihniyetin gerekçesinde, “Halka rağmen, halk için” yutturmacası yatıyordu. Yüce İslam Peygamberinin emirleri doğrultusunda, ezan orijinal şekliyle okunsa, irtica mı gelecekti? Din devleti mi kurulacaktı. Halktan kopuk, millete tepeden bakan; onu cahil cühela sanan üç beş bürokratın koyduğu bu yasak kalkmalı; isteyen “Tanrı” demeli, isteyen “Allah” demeliydi. Vatandaşın halisane dileği, samimi arzusu buydu.

“Merak etmeyin beyler!” dedim. “Milletin isteği neyse o olacaktır. İçiniz rahat etsin. Eğer iktidara gelirsek, ilk görevimiz, bu saçma sapan yasağı kaldırmak olacaktır. Yüce Allah’ın huzurunda size ve bütün milletime söz veriyorum.” Beni hemen çembere aldılar. Saatler süren bir kucaklaşma oldu. Ak sakallı ihtiyarlar gözyaşlarını tutamıyor, hıçkırıklarla beni bağırlarına basıyorlardı.

Parti merkezi dolup dolup taştı. Bazıları, kahvelere gidip haber vermişler. Gençler de koşuşturdular, ellerimi öpmeye başladılar. Gece yarısına doğru binadan çıktığımda, kendimi, bembeyaz başörtülerini takmış nur yüzlü yaşlı ninelerin arasında buldum. Müjdeyi alınca, onlar da kapı önünde saatlerce beni beklemişler. Bana hem utangaç nazarlarla kaçamak bakıyorlar; hem de “Allah razı olsun, Allah seni başımızdan eksik etmesin” diye hayır dualarda bulunuyorlardı. Delikanlılar da beni otele kadar uğurladılar. Hiç kimse benden ayrılmak istemiyor, biraz daha konuşmak, biraz daha dertleşmek için can atıyordu.

Zor bela kendimi otel odasına attım. Soluk bir ampulün aydınlattığı küçücük odada, mavi renkli eski bir demir karyolaya oturdum. Ceketimi tahta bir iskemle üzerine fırlattım. Gömleğim terden sırılsıklam olmuştu. Artık daha fazla dayanamadım. Ellerimi yüzüme kapatarak ağladım, ağladım…

Değerli Milletvekilleri

Merhum Menderes'in samimi ve yoğun çabası ile sona eren uydurma ezan işkencesi tam 18 yıl sürdü. “Tanrı uludur, Tanrı uludur” diye başlayan uydurma ezan, “Allahuekber, Allahuekber” sedaları ile semalarda ve gönüllerde tekrar yankılanmaya başladı. Ezanın özgürlüğüne kavuştuğu gün, öyle büyük bir sevinç yaşandı ki, Çankırımızda ve birçok ilimizde vakit ezanı defalarca okundu.

  Akif’in mısralarındaki;

“Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,

  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli”

duası adeta tekrar kabul olmuştu. Allah ezanları semalarımızdan dindirtmesin. Bayrağımızı gönderimizden indirtmesin. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletten ayırmasın. Allah, milletimize o günleri bir daha yaşatmasın. Allah, bize aziz milletimizin hayır duasını alacak işler yaptırsın diyor,  Kadir Gecenizi ve Bayramınızı tebrik ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi
 
Video GörüntüleriEtiketler:

0  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com