Ana Sayfa   Category:Tarım Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 17-Mays-2016 21:19 Okunma: 8247

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi Kapsamında Koç Dağ


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yetiştirici elindeki düşük verimli koyun ırklarının verimini artırmak amacı ile hazırlanan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında koç dağıtım töreni düzenlendi.

Hayvan Pazarında düzenlenen törene Vali Vahdettin Özcan, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Yaylakent Belediye Başkanı Kadir Dede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Başkanı Ahmet Susam, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Başkanı Ömer Çendek, Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli,  daire amirleri, muhtarlar, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Başkanı Ahmet Susam, proje hakkında bilgi vererek hayırlı olması temennisinde bulundu.

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi, 2009 yılından itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca desteklenen ve uygulanan bir projedir. Projenin başlangıcından bugüne kadar 2009-2016 yılları arasında 434 yetiştiricimize 521 baş damızlık koç dağıtımı ve 24 adet Ankara tiftik keçisi dağıtımı yapılmış olup, bugüne kadarki proje tutarı 512.150TL dir.
Bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz koçları daha önce koç almamış birlik üyesi en az 100 baş Akkaraman ırkı anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz arasından belirlenen 70 yetiştiricimize, 70 baş damızlık koçlar teslim edilecektir. Bir Koçun maliyeti KDV ve nakliye dahil 1.680 TL dir.
Bu yıl için koç alımına Bakanlığımızdan 70.000TL, İl Özel İdaresinden 20.000TL ve çiftçi katkısı 28.700TL olmak üzere toplam 118.700TL harcanmıştır. Projede çiftçilerimizin katkı oranı ise %25 dir.
Dağıtımını yapacağımız koçlarımızdan Çerkeş İlçemizden 10, Eldivan İlçemizden 2, Ilgaz İlçemizden 1, Kızılırmak ilçemizden 17, Merkez İlçemizden 25, Orta İlçemizden 5, Şabanözü İlçemizden 6, Yapraklı İlçemizden de 4 yetiştiricimiz olmak üzere toplamda 70 yetiştiricimize kura usulü ile 70 baş koç teslim edilecektir.
Uygulanan bu projemizle Çankırı ilinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin üstün verimli hayvanlar yetiştirmeleri hedeflenmektedir. Yetiştiricilerimize verilen iyi kalitedeki damızlık koçlar sayesinde sürülerdeki akrabalığın önüne geçilerek ıslah edilmiş ve sürüde kan tazeleme yoluyla verim artışı sağlanacaktır.
Projemizin gerçekleşmesinde bize destek olan Çankırı Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine, İl Özel İdaresine ve Sayın Valimiz Vahdettin Özcan Bey'e teşekkürlerimi arz eder,
Projenin yetiştiricilerimize bol kazançlar getirmesini ve hayırlı uğurlu olmasını diler,
Saygılarımı sunarım” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Vahdettin Özcan’ın kura çekimi ile çiftçilere koçları dağıtıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu Haber: 8247   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
0 0
0 0
 Etiket: Çankırı Tarım il Müdürü osman Çakı, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development