Ana Sayfa Tarih: 30 December 2016, 13:28 Editörü: Kmax   Category:Belediye Visit: 8206 Read
Çekme Helva Kültürü Yaşatılıyor en-1-development
Çekme Helva Kültürü Yaşatılıyor
Çankırı’nın Meşhur Çekme Helva Kültürü Yaşatılıyor

Geleneksel değerleri yaşatmaya devam eden Çankırı Belediyesi, yöresel sofra kültürünün önemli bir tatlısı olan çekme helva yapımını nesillere aktarmaya devam ediyor.

Çankırı’nın yöresel sofra kültürünü yakından inceleyen ve şehrimize konuk olan misafirlerin hayranlıkla izlediği ve çok beğendiği çekme helva, bu kez Çankırı Belediyesi Abdulhalik Renda Mahallesi Hanımlar Lokali’nde yapıldı. Lokalde bir araya gelen kadın kursiyer ve üyeler un, tereyağ, şeker ve suyu kavurup soğuttuktan sonra karşılıklı çekerek çekme helva yapımını gerçekleştirdi.  Elden ele geçen kış tatlısı tel tel ayrılıp kıvama gelen çekme helva,  birlik ve beraberliğin sembolü olarak herkese dağıtıldı.  

Çekme helva yapımının çok meşakkatli ama bir o kadar da ortak yapılan bir tatlı olduğu için birlik ve beraberliğin en iyi örneklerinden olduğunu belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç,  geleneksel değerlerimizin tarihi mekânlarda ve belediyenin diğer sosyal birimleri bünyesinde yaşatılmaya devam ettiğini belirtti.  Dinç, soğuk kış günlerinin geleneksel tatlısı ve eğlencesi olan çekme helvanın yerel kültürün parçası diğer değerler gibi kuşaktan kuşağa aktarılması için gayret ettiklerini ifade etti.
 
Video Görüntüleri
Haber18.co arşiv video


Fotoğraflar

 

 

 

en-1-development
Bu Haber: 8206   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Belediye Haberleri
Çankırı'da Kursunu Bitiren Hanımlara Sertifikaları Dağıtıldı Meslek Edinme Kursunu Bitiren Hanımlara Sertifikaları Dağıtıldı
Kahraman Kadınları Çankırı'da Anlatıldı Tarihimizin Kahraman Kadınları Çankırı'da Anlatıldı
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development development