Ana Sayfa   Category:Sağlık Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 30-Kasm-2016 23:03 Okunma: 2502

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Farklı


1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

Sağlık hizmetleri sunumunda ayrı bir öneme sahip acil sağlık hizmetleri farklı ulaşım araçları, teknolojik alt yapısı, acil sağlık istasyonları ve profesyonel sağlık ekibi ile her geçen gün gelişme kaydetmektedir.

Acil sağlık hizmetleri, afetlerde sağlık hizmetleri ile yapılanmasını güçlendirmiş ve her ilde oluşturulan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ile olası afetlerde ve acil kurtarma durumlarında sağlık hizmeti sunumu için her daim hazır hale gelmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve  halkımızın farkındalığını artırabilmek amacı ile  1-7 Aralık Haftası “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olarak belirlenmiştir.

112 Acil Sağlık Hizmetleri; vatandaşımızın herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saatinde 112 telefon numarasını çevirmesiyle başlar.  Çağrıların aciliyetine göre değerlendirilir ve olay yerine en yakın istasyondan tam donanımlı ambulans görevlendirilir. Hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahale yapılarak ihtiyaç varsa tedavi göreceği hastaneye nakledilmesi şeklinde son bulur.
 
112 hattı üzerinden ulaşılan hizmet ile ülke genelinde tüm noktalara kara, hava, deniz yolları ile ulaşım sağlanarak acil yardım hizmeti sunulmaktadır. Acil durumlarda ve afetlerde olay yerine hızlı ulaşım, yaygınlık, dağılım ve organizasyon, bütün bunları yaparken aksamayan bir koordinasyon şarttır. İlimizde bu koordinasyonu İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi sağlamaktadır.
 
Hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb. koşullar göz önüne alınarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 Acil Sağlık Hizmeti kentsel ve kırsal alanda %100 erişim ile sunulmaktadır.

Sağlık Bakanlığımız tarafından sağlık hizmetlerinin ulaşabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda“112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacı ile “YAŞAMA YOL VER” kampanyası yürütülmektedir.

Bu hafta vesilesi ile halkımıza daha kaliteli, zamanında ve hızlı bir şekilde acil sağlık hizmetlerini sunabilmek için 112’yi gereksiz yere meşgul etmemeleri ve ambulanslarımıza yani yaşama yol vermeleri konularında vatandaşlarımızın, sürücülerimizin dikkatini çekmek isterim. “ 112 Acil Sağlık Hizmetleri Olarak Biz Her Zaman Vatandaşlarımızın Yanındayız...”

Uzm. Dr. Murat YILMAZ
İl Sağlık Müdürü
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu Haber: 2502   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Sağlık Haberleri
Dr. Adanır Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi Verdi Dr. Adanır Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi Verdi
Mate Yaprağı Sağlığa Çok Faydalı Mate Yaprağı Sağlığa Çok Faydalı
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development