Editörü: Turgut Özkan
Ana Sayfa   Category:Üniversite Muhabir: Turgut Özkan 
Cibutili Öğrenciler  Karatekin Üniversitesinde

Cibutili Öğrenciler Karatekin Üniversitesinde

Tarih: 22-Kasım-2016 07:45 Okunma: 2072
Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans öğrenimi görecek ı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği 2016 – 2017 öğretim yılı için Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans öğrenimi görecek olan 30 öğrenciden 23’ü Çankırı Karatekin Üniversitesine gelerek derslere başladı.

Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı yetkilisi Öğretmen Abdurrahim Adad nezaretinde Çankırı’ya gelen öğrencileri aynı gün Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı makamında kabul etti.

Rektör Aydınlı kabulde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “ Öncelikle sizleri burada misafir etmekten çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizlere renk kattınız. Ben sizleri büyük bir gül bahçesinin rengârenk ve değişik hoş kokuları olan gülleri olarak görüyorum. Tüm üniversite olarak sizlerin gelişini heyecanla bekledik. Tabi bizim aslında Sudanla da ilişkimiz var. Ancak Yüksek Lisans ve doktora seviyesinden bu sayıda bir öğrenci topluluğunu ilk defa misafir ediyoruz. İki ülke arasında ki bizim bu ilişkimiz şu anda başlamadı. Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlayan bir ilişki. “ dedi.

Şu ana kadar Afrika’ya hiç gitmediğini belirten Rektör Aydınlı, kurulan sıcak ilişkiler ve yapılan ortak çalışmalar ile bundan böyle sık sık Sudan ve Cibuti’ye gitmek istediğini söyledi.

Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı yetkilisi Öğretmen Abdurrahim Adad da yapılan anlaşma gereği kendilerine Çankırı Karatekin Üniversitesinin kapılarını açan Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’ya teşekkür ederek “Havaalanına indiğimiz andan itibaren bize gösterdiğiniz misafirperverlik ve öğrencilerimize burada Yüksek Lisans yapma imkanı tanıdığınız için bir kez daha ülkem ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederim. Çankırı’yı ve Çankırı Karatekin Üniversitesini çok beğendik. Umuyorum ki geçmişten gelen dostluğumuz yapılan ortak çalışmalar ile daha ileri boyutlara taşınacaktır” dedi.

Kabulün ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı öğrencilere akşam yemeği ikram ederek onlarla birlikte yemek yedi.
Bu Haber: 2072   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Üniversite Haberleri
Üniversite Öğrencilerine Çağrı Üniversite Öğrencilerine Çağrı
Çankırı’da Yabancı Öğrencilerle Kahvaltı Çankırı’da Yabancı Öğrencilerle Kahvaltı
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development