Ana Sayfa   Category:Üniversite Muhabir: Kmax 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 11-Kasm-2016 15:01 Okunma: 2279

Çankırı Karatekin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi


10 Kasım Atatürk`ü anma etkinlikleri kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından 10 Kasım 2016 Perşembe günü saat 14.00`da 100. Yıl Kültür Merkezi`nde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç tarafından "Atatürk ve MillîHâkimiyet" konferansı verildi.

Konferansa İl Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Çankırı Zırhlı Birlikler Komutanı Yrd. Doç. Alb. HasanbeyEllidokuzoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yüksel Özgen, Daire Amirleri, STK Temsilcileri, akademisyenler, öğretmenler ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç konferansına“Bugün özel bir gün, anlamlı bir gün. 10 Kasım itibarıyla Mustafa Kemal’i anma programındayız. Atatürk ve Millî Hâkimiyet düşüncesi,  hâkimiyet kavramı birçok şekilde tarif edilmiştir.  Türkiye’ye baktığınızda, hukuku düvel de ve lisanı siyasette bir devletin memalisi ve ahalisi olarak açıklanmıştır. Ancak devletin bu hâkimiyeti kim ve ne adına kullanacağı hususu o süreç itibarıyla tartışılmıştır. Bu konuda daha önceki yüzyıllarda sert çatışmalar ve tartışmalar yaşanmıştır.” diyerek başladı.

 Olayları değerlendirirken bu dönemin bakış açısıyla değil de o dönemin bakış açısıyla değerlendirmemiz gerektiğini vurgulayan Kılıç,   “Bugün içerisinde yaşadığımız değişiklik, aldığımız eğitim, öğrendiğimiz kavramlar bize buradan geriye doğru sentezler yaparken o dönem içindeki konjonktürü yaşayarak, çok iyi bilerek değerlendirmemiz gerekiyor. Dönem nasıldı? Fransız ihtilali öncesinde büyük imparatorluklar var, bu imparatorluklarda her dilden her ırktan insan yaşıyordu.  İmparatorluğun amacı da bu zatenbirçok kültürü, dili kendi çatısı altında toplamak “ ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç, Atatürk’ün tarihe adını altın harflerle yazdırmış eşsiz bir kahraman olduğunu ifade ederek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Hâkimiyet konusunda neler düşündüğünü, hangi prensipler ile hareket ettiğini anlattı.

Kılıç, 1789 Fransız ihtilali sonrası ortaya çıkan kavramlarla Avrupa’nın yapısının değiştiğini, milliyetçilik ve özgürlük kavramlarının büyük destekçi bulduğunu, bunlara bağlı olarak ta parlamenter sistemlerin oluştuğunu vurguladı.

Millî değerlere dayalı ulusal devletler ile toplumun iradesi olan milli irade kavramının ortaya çıktığını ve toprakların vatanlaştığını ifade eden Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç, bu anlamda Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük devrimler yaptığını, Cumhuriyetin ilanının da onun en büyük devrimlerinden biri olduğunu söyledi.

“Sonuç olarak konferansımı Mustafa Kemal’in millî egemenliğin manasını çok güzel anlatan şu sözlerle bitirmek istiyorum.” diyen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç, Atatürk’ün “Kayıtsız şartsız tabiriyle belirtilen egemenliği, milletin üzerinde tutmak demek bu egemenliğin bir zerresini; sıfatı ismi ne olursa olsun, hiçbir makama vermemek demektir. Bununla kastettiğim manayı kolayca anlayabilirsiniz” sözünü hatırlattı.


 Konferans sonunda Prof. Dr. Selda Kaya Kılıç’a İl Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yüksel Özgen tarafından çiçek ve çeşitli hediyeler takdim edildi.


 

 

 

 

 


Bu Haber: 2279   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Üniversite Haberleri
Mütevelli Heyeti Olağan Toplantısını Yaptı Mütevelli Heyeti Olağan Toplantısını Yaptı
Çankırı’nın Fakültesi 5. Sırada Yer Aldı Çankırı’nın Fakültesi 5. Sırada Yer Aldı
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development