Editörü: AbdulhalikDemir
Ana Sayfa   Category:Sağlık Visit: 1280 Read
Organ Ve Doku Bağış Haftası

Organ Ve Doku Bağış Haftası

Tarih: 31-Ekim-2016 18:18
3-9 Kasım Organ Ve Doku Bağış Haftası

Organ nakli, en basit tanımıyla, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya hayatını kaybeden kişilerden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Organ nakillerinde verici kaynağı canlı ve kadavra olarak ikiye ayrılmaktadır. Canlı kişilerden organ alınması, yasaya göre 4 üncü dereceye kadar akrabalardan ( ör: amca oğlu, dayı kızı)  organ veren kişinin yaşamını riske sokmayacak çift organların birinin (böbrek, parça olarak karaciğer ve pankreas, kemik iliği gibi) alınması ile mümkündür.

Kadavradan (ölmüş kişi) organ alınabilmesi için beyin ölümü gerçekleşmiş olması gerekir.  Beyin ölümü gerçekleşmeden kadavradan organ nakli yapılamaz.

Koma ve bitkisel hayatta olan hastalardan bazıları uzun yıllar sonra bile bazen hayata dönebilmesine rağmen beyin ölümü gelişmiş hastalar için bu söz konusu değildir.

 Ülkemizde nakli yapılan organlar (böbrek, akciğer, karaciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak, ekstremite) ve dokular (kemik,kemik iliği,deri,kornea,kalp kapağı,kas dokusu,yüz ve saçlı deri )

Avrupa Ülkelerinde organ vericilerinin % 80’i kadavra, % 20’si canlı kaynaklı iken Türkiye'de tam tersine organ vericilerinin % 70‘i canlı, % 30’u kadavra kaynaklıdır.  

Türkiye’ de, yaklaşık 42000 (kırkikibin) kronik böbrek yetmezliği hastası vardır. Nakil yapılamayan 4000-7000 (dört – yedi bin) kişi her yıl hayatını kaybetmektedir.Kalp ve karaciğer yetmezliği teşhisi konulan hastalar gereken organ bulunmaz ise ortalama 6 (altı) ay içersinde hayatlarını kaybetmektedirler.  

Kanunda “18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişilerin, yaşamlarını yitirdikten sonra, kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, devlet hastanelerinde bulunan organ bağış bürolarına, sağlık müdürlüğüne, il emniyet müdürlüğüne(ehliyet alımı sırasında), organ nakil merkezlerine ve organ nakli ile ilgili derneklere başvurarak organ bağışında bulunabilirler ve organ bağış belgesi alabilirler ”

 Organ bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde toplumun organ nakli konusunda bilinçlenmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapmak zorunlu hale gelmiştir.  Son yıllardaki yapılan organizasyonlar ile ülkemizde kadavra verici bulma oranının artmasına rağmen istenilen düzeyde değildir.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı yürütürken amacımız Organ Bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak ve tüm halkımızın konuya ilgisini artırmaktır.

Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli ve her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız ve bu yüzden bu konuda çok daha duyarlı ve hassas davranmalıyız.Bu hepimizin sorumluluğudur.

Bu kapsamda 09.11.2016 tarihinde Müdürlüğümüz Organ Bağış Birimi tarafından Yunus AVM de açılacak olan standa tüm halkımız davetlidir. Gelin hep birlikte Organ Bağışı bekleyen hasta ve yakınlarına umut ışığı olalım.
Tüm sevdiklerinizle sağlık günler dileğiyle .
                                                                       
                                    
Uzm. Dr. Murat YILMAZ
İl Sağlık Müdürü

 

Bu Haber: 1280   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Sağlık Haberleri
İl Sağlık Müdürü Yılmaz, Eğitimin Açılışını Yaptı İl Sağlık Müdürü Yılmaz, Eğitimin Açılışını Yaptı
Mevsimsel Grip Mevsimsel Grip
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development