Ana Sayfa   Category:Tarım Muhabir: AbdulhalikDemir 
Çankırı Salep Yetiştiriciliği Başlıyor

Çankırı Salep Yetiştiriciliği Başlıyor

Tarih: 13-Ekim-2016 09:40 Okunma: 5483
Çankırı da Salep Yetiştiriciliği için İlk Salep Ekimi Yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İtri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin yaygınlaştırılması ve yetiştirilmesi projesi kapsamında; Salep bitkisini Ekonomik ve sürdürülebilir, bir üretim haline getirilmesi hedeflenmektedir.           

Ayrıca Çankırı’da  kaliteli salep yetiştiriciliği yapılmak amacıyla Merkez ilçe Aksu Mahallesinde Kenbağ Mevki ve Ilgaz İlçesi Yuvasaray Köyünde 1 Dekarlık alanda olmak üzere 2 Çiftçimize toplamda 2 Dekar. Salep bitkisi ekimi yapıldı. İlimizin bazı ilçelerinde yabani olarak yetişen Salep bitkisi Kültüre alınarak verimini artırmak ve  gelecek nesillere aktarılması için doğadan toplamaya alternatif bulmak ve salep orkidelerini kültüre almak amacıyla başlattığımız Projemizde çalışmalarımız devam etmektedir.

Salep yetiştiriciliğimizdeki amacımız İlimizin ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacak Salep in Kültüre alınması, doğadan bilinçsiz toplanarak yok olmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve bu ürünün üretimiyle çiftçilerimize ekonomik yönden katkı sağlayacak ürün haline getirilmesidir. Ekim yapan çiftçileri yerinde ziyaret eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman ÇAKIR Şube Müdürü Ömer DOĞAN ve Konu Uzmanı Ali Osman ÇİMİ, Çiftçimize bu üretimin başarılı olması için iyi takip yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmıştır. İl Müdürü ÇAKIR takibinin ve gelişiminin İl Müdürlüğümüzce yakından takip edileceğini, Çiftçimizin de üretimle ilgili her hangi bir sorunu olduğunda mutlaka İl Müdürlüğümüzü bizleri aramasını istedi.

Zira İlimizde ilk kez üretimi yapılan bir üretim hem üreticinin hemde satıcımız için başarılı olmak zorundayız dedi.


 

 

 

 

 


Bu Haber: 5483   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
Sebze Fidesi Talepleri Alınmaya Başlıyor Sebze Fidesi Talepleri Alınmaya Başlıyor
Kurşunlu'da Tarım Sigortaları Hakında Bilgi Verildi Kurşunlu'da Tarım Sigortaları Hakında Bilgi Verildi
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development