Ana Sayfa Tarih: 04 Ekim 2016, 19:03 Editörü: AbdulhalikDemir   Category:Tarım Visit: 3089 Read
Çankırı da Çeltik Hasadı Başladı

Çankırı da Çeltik Hasadı Başladı
Başkanı Nejat Gamzeli,,bölgede hasadın sorunsuz bir şekilde başladığını söyledi.

 Çankırı merkezin yanı sıra Kızılırmak ve Ilgaz ilçelerinde çeltik ekimi yapılıyor
 
Çiftçilerin 7 ay boyunca emek sarf edip, alın teri dökerek bu günü beklediğini aktaran Gamzeli, "Çeltik, çiftçilerimiz için diğer ürünlerden daha zahmetli, daha maliyetli bir üründür. Çiftçilerimiz uzun ve meşakkatli geçen bir çalışma döneminin ardından hasat dönemine geldi." dedi.
 
Verimin şu ana kadar iyi olduğunu dile getiren Gamzeli, "Hasadın yapıldığı yerlerde verimin iyi olduğunu görüyoruz. Şuana kadar hasat yapılan yerlerde dekara 800 kilo civarında ürün alıyoruz.  Çiftçilerimiz verimden memnun." diye konuştu.
 
Çankırı'da yaklaşık 23 bin dekar alanda ekim yapıldığını anlatan Gamzeli, "Çankırı genelinde yıllık yaklaşık 19 bin ton çeltik üretimi oluyor. Bu sene de benzer bir durum ortaya çıkar diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
Çeltik üreticilerinden Atilla Erdoğan ise Türkiye'de en geç hasadın Çankırı'da başladığını söyledi.
 
Fiyat konusunun netleşmediğini vurgulayan Erdoğan, "Ürünlerimiz şuanda dekara 700-800 kilo çeltik veriyor. Verimden memnunuz. Şuana kadar fiyat belli olmadı, fiyatların belli olmasını talep ediyoruz." dedi.
Bu Haber: 3089   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
Çankırı  Çiftçileri Çorum Fuarında bu yıl 5'incisi düzenlenen ve 40 ilden 400 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara Çankırı Çiftçilerikatıldı
Çankırı Esentepede Mantar Ekimi Çakır , Mantar kursuna Katılanları Teknik Geziye Götürecek
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18